Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

 

Павлоградський Д.А., Ніколаєва В.П.

 

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київський національний торговельно-економічний університет

 

Проектний менеджмент як механізм

ефективного управління

 

В результаті комплексних економічних перетворень, що відбуваються в Україні, створюються нові, впроваджуються існуючі моделі та механізми побудови сучасних економічних відносин як в державі, так і на підприємстві. Відповідно будь-який підприємець розуміє, що для подальшої прибуткової діяльності, насамперед, необхідно досконало управляти виробничо-господарькою діяльністю, важливе місце при цьому належить проектному управлінню.

Крім фінансових ресурсів, які є необхідними для виходу із скрутного становища, дуже важливим є те, яким чином ці ресурси будуть використовуватись. Саме для ефективного та цільового використання грошових коштів та інших ресурсів був створений проектний підхід до управління організацією, і в свою чергу проектний менеджмент.

Проект – це окреме підприємство з конкретними цілями, які часто включають вимоги до часу, вартості та якості результатів, що досягаються. Так трактує цей термін на сьогоднішній день “Англійська асоціація проект-менеджерів”.

Управління проектами – це процес управління командою, ресурсами проекту за допомогою спеціальних методів та прийомів з метою успішного здійснення поставленої цілі.

Використовуючи проектне управління керівник компанії або менеджер проекту вирішує наступні питання:

1.     як спланувати та скоординувати реалізацію проекту;

2.     як залучити кошти із зовнішніх джерел фінансування для реалізації проекту;

3.     як краще розпорядитись власними коштами;

4.     як досягти максимальних прибутків за мінімальних витрат;

5.     як створити команду працівників для реалізації проекту;

6.     як мотивувати персонал до ефективної діяльності;

7.     як уникнути конфліктів в команді проекту.

Необхідність управління проектами, а саме необхідність координації використання людських та матеріальних ресурсів протягом життєвого циклу проекту за допомогою сучасних методів і техніки управління для досягнення відповідного рівня прибутків учасників проекту, високої якості продукції, пов’язана з масовим зростанням масштабів і складності проектів, вимог до термінів їх здійснення, якості виконуваних робіт.

На сьогодні управління проектами – це визнана у всьому світі методологія вирішення організаційно-технічних проблем, це філософія керівництва проектами. Умови ринку стають більш вибагливими, підвищуються темпи змін, що відбуваються тощо.

На реалізацію проекту впливають безліч факторів: економічні, політичні, фінансові, соціальні та інші. Тому для ефективного впровадження проекту, необхідна людина-професіонал, яка зможе проаналізувати усі фактори впливу на проект та вибрати саме те рішення, яке буде точкою “максимуму” між затраченими ресурсами та отриманим результатом.

Перевага проектного підходу, заключається в тому, що існує певний порядок дій, який був розроблений командою проекту (інженер проекту, керівник, контролер, бухгалтер тощо) та узгоджений між ними, і реалізація цих дій іде поступово, крок за кроком. За кожним етапом слідкує кожний член команди, і вчасно вносить корективи в перебіг проекту для запобігання виникнення негативних ситуацій.

Проектний підхід, а отже і проектний менеджмент застосовується сьогодні в управлінні програмою реформування і розвитку житлово-комунального господарства, в державному управлінні, в управлінні інтелектуальною власністю та в багатьох інших сферах, але нажаль лише на великих підприємствах.

Середні та малі фірми не часто використовують даний підхід до управління підприємством, оскільки не володіють необхідними ресурсами: кошти, знання, досвід.

На сьогоднішній день завданням уряду та органів місцевого самоврядування повинно стати поширення проектного підходу у всіх галузях знань, а вищі навчальні заклади повинні підгодовувати проект-менеджерів уже зараз, тому що ринок трудових ресурсів відчуває дефіцит даних спеціалістів і призводить до напливу єкспантів.    

 

 

Використана література

 

1.     Кочетков А.И. и др. Управление проектами. – СПб.: Два Три, 1993. – С. 446.

2.     Чикаренко І.А. Проектний підхід як один із засобів підвищення ефективності діяльності // Теорія та практика державного управління. – Вип.. 9. Державне управління та місцеве самоврядування: Тези IV міжнар. наук. конгресу, 26 лют. 2004 р. – Х.: Вид-во ХРІДУ НАДУ “Магістр”, 2004. – С. 24-26.