Економічні науки/10.Економіка підприємства

 

Павлоградський Д.А., к.е.н. Богацька Н.М.

 

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київський національний торговельно-економічний університет

 

Наслідки світової фінансової кризи для підприємств України

 

Світова економіка, як і економіка кожної окремої країни розвивається циклічно. З "чорного вівторка" 1997 року, коли розпочався середній цикл спаду світової економіки і закінчився ближче до 2000 року, світова економіка була у стані розвитку. Здійснювалась більш вузька спеціалізація, відбувались процеси кооперації, інтеграції країн, що розвиваються та країн СНД і Східної Європи у світове господарство, процес глобалізації досягнув точки максимуму.

Саме глобалізація найбільше вплинула на те, що криза у одній країні, США, так швидко та легко поширилась на усі країни світу, незалежно від їхнього економіко-соціального розвитку та заходів для протидії даній кризі. Не стала виключенням і Україна. Але завдяки тому, що Україна не має добре розвиненої фінансової системи і через її малу інтегрованість в глобальну систему, світова фінансова криза не буде настільки відчутною, як у західних країнах.

Три основні сектори економіки, на які економічна криза впливає найбільше: фінансові послуги, нерухомість та будівництво, і металургія та добувна промисловість. В 2009 році наслідки кризи відчують на собі ті ж самі галузі, однак найбільше постраждає сфера будівництва.

Постраждають, як від самої фінансової кризи, так і від її наслідків, насамперед українські підприємства, особливо експортно-орієнтовані.

Основні проблеми, які українським підприємствам "надасть" фінансова криза та яким чином ці проблеми вплинуть на діяльність підприємств:              По-перше, зменшення споживчих витрат населення (зниження продажів та попиту) призведе до того, що зменшиться виробництво певної продукції або надання послуг => зменшиться прибуток підприємств => зменшиться розвиток підприємств та відбудеться скорочення інвестиційних проектів => зменшення фонду оплати праці та скорочення працівників.                                              По-друге, затримка платежів призведе до дефіциту обігових коштів => зменшення оборотності обігових коштів => зменшення доходу => зменшення прибутків => зменшення фонду оплати праці та скорочення працівників.        По-третє, недоступність кредитних ресурсів => неможливість отримання додаткових коштів для розвитку бізнесу та для поточних потреб підприємства => скорочення розвитку підприємства => зменшення фонду оплати праці та скорочення працівників. Також недоступність кредитних ресурсів призведе до неможливості отримання додаткових обігових коштів => погіршення фінансових показників діяльності підприємства => зменшення фонду оплати праці та скорочення працівників.

По-четверте, девальвація національної валюти призведе до підвищення цін на матеріали та сировину іноземного виробництва => збільшення цін на продукцію, яка має у своїй структурі не вітчизняні комплектуючі. А також до  збільшення суми грошових коштів, яку підприємство змушене віддавати за своїми зобов'язаннями в іноземній валюті.

По-п’яте, темпи інфляції вплинуть на необхідність залучення додаткових коштів, оскільки частина грошових ресурсів буде знецінена => підвищення цін на сировину, матеріали та кінцеву продукцію => зменшення попиту => зменшення прибутку => зменшення фонду оплати праці та скорочення працівників.

По-шосте, зниження індексу Першої фондової торговельної системи призведе до зниження ринкової вартості майже усіх компанії, акції яких котируються на даній біржі => зменшення суми, яка може бути надана в кредит => брак обігових та інших коштів => зменшення прибутку => зменшення фонду оплати праці та скорочення працівників.

Майже усі проблеми, які виникнули внаслідок світової фінансової кризи в кінцевому етапі можуть призвести до зменшення фонду оплати праці та скорочення працівників підприємства. Саме таку ситуація можна сьогодні спостерігати на українських підприємствах, особливо на металургійних комбінатах та заводах і фінансових установах. Даний крок зумовлює зменшення платоспроможного попиту, оскільки звільненим трудовим ресурсам буде ніде брати кошти для задоволення своїх потреб.

Крім негативних наслідків, українські підприємства отримають також деякі позитивні наслідки від світової кризи. Перш за все девальвація національної валюти призведе до збільшення конкурентоспроможності товарів українських експортно-орієнтованих підприємств на світовому ринку та збільшення експорту (галузі, які не зазнали значного впливу від кризи).

Крім того, інфляція призведе до збільшення доходу від реалізації продукції та послуг, які мають нееластичний попит від ціни ("інфляційний прибуток").

Для подолання негативних явищ, які спричинила світова фінансова криза, українські підприємства мають здійснювати певні антикризові заходи. В деякій мірі держава задіює певні механізми та засоби, завдяки яким криза стає не такою тяжкою та затяжною, але цього замало. Кожне підприємство повинно також самостійно здійснювати заходи, які мають допомогти з якнайменшими втратами вийти із кризи.

На сьогодні найрадикальнішим заходом є закриття виробництва, якщо підприємство знаходиться в досить скрутному становищі і не в змозі з нього вийти. Також підприємствам можна рекомендувати:

1. Знизити витрати, що призведе до зменшення ціни => збільшення попиту => збільшення прибутку;

2. Налагодити управління фінансовими показниками та ліквідністю, тобто здійснювати більш ефективне та точне планування фінансово-господарських показників діяльності підприємства та слідкувати за показниками ліквідності і здійснювати заходи для їх покращення;

3. Скоротити персонал, наслідком чого буде зменшення витрат, як виробничих, так і інших (дивлячись, який персонал був звільнений) => зменшення ціни на товар => збільшення попиту => збільшення прибутку;

4. Реорганізувати підприємство, що надасть змогу покращити фінансово-господарські показники діяльності при ефективній процедурі реорганізації, або ж знизити їх - при неефективній реорганізації.

 

Використані джерела

1.     http://h.ua/

2.     http://www.dt.ua/