Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

Ніколаєва В.П., Вальчук І.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Управління компанією під час фінансової кризи

 

Існує філософський вираз про те, що кожна подія за своєю суттю нейтральна. Важливо тільки наше до неї відношення. Фінансова криза: для одних — це крах надій і планів, для інших — перевірка на міцність і нові можливості. Тому позитиву в ситуації, що склалася, теж предостатньо, якщо захотіти його побачити.

Нестабільність фінансової системи — головна і загальна проблема. Але оскільки ми не можемо на неї вплинути, слід узяти цю обставину до уваги як існуючий факт при формуванні власних програм дій.

Кожен п'ятий топ-менеджер визнає, що під час кризи він почувається на своєму робочому місці не дуже впевнено. Втім, абсолютна більшість поводиться так, неначе ніяка криза не може зіштовхнути їх із обраного шляху.

За даними опитування більш ніж 1100 топ-менеджерів, яке було проведене Chartered Management Institute, попри той факт, що кожен п'ятий топ-менеджер визнає свою непевність у завтрашньому дні, шість із 10-ти залишаються (чи принаймні, здаються) надзвичайно впевненими і наполягають на своїй цілковитій здатності контролювати ситуацію. А третина управлінців не лише вдало справляються зі своїми обов'язками на теперішній позиції, але й активно шукають можливостей для подальшого кар'єрного зростання.

Що ж потрібно топ-менеджерові, для того, щоб залишатися впевненим навіть у часи, коли економічне середовище змінюється щогодини? Безперечно, це спокійне, рішуче і зосереджене лідерство, не зважаючи на жодні зовнішні обставини.

Втім, дехто доводить, що адреналін, який отримують топ-менеджери великих корпорацій, намагаючись керувати "гігантами" під час кризи, навіть приносить їм певне задоволення.

І хоча більше, ніж половина керівників визнають, що в скрутних економічних умовах робота може бути надзвичайно стресовим заняттям, а третина погоджується, що економічна криза поставила перед ними безліч нових викликів — все ж кожен третій додає, що такі обставини дозволяють їм "залишатися більш сфокусованими на роботі".

Третина респондентів готові брати на себе ризики, а шість із 10-ти повністю готові до додаткової роботи, якщо це буде потрібно для виживання компанії.

Але найцікавіше те, що хоча дві третини топ-менеджерів переконані, що протягом найближчого часу економічна ситуація у світі лише погіршуватиметься, все ж більше, ніж половина має "оптимістичні" або "дуже оптимістичні" сподівання щодо перспектив розвитку власної компанії протягом найближчих 12-ти місяців.

Як пережити фінансову кризу?

Перше, що слід зробити — це розробити "партнерську культуру" в рамках вашого бізнесу. Компанії, які впровадили таку культуру, в середньому більш успішно справляються з кризовими викликами, ніж їхні конкуренти, переконує дослідження, проведене Sirota Survey.

Основними ознаками партнерської культури є доволі високий рівень довіри між співробітниками, орієнтація на довгострокові цілі компанії, спільне прийняття рішень, відкрита комунікація, та сприятлива робоча атмосфера.

Дотримуватися цих цінностей потрібно завжди, а особливо — коли для компанії настануть скрутні часи. Інакше не можна буде говорити про жодну культуру партнерства.

По-друге, компанії, яка готується до спаду, слід створити так звані "кола захисту". Мається на увазі визначення основних опцій скорочення витрат, у разі фінансової кризи. Якщо станеться найгірше — то у яких сферах компанія зможе зекономити, не нашкодивши при цьому своїй ключові діяльності.

Варто пам'ятати, що роботодавець, який ставиться до своїх працівників, як до справжніх партнерів, в останню чергу економитиме кошти на персоналі, а стратегія скорочення кадрів виявиться для нього абсолютно неприйнятною. Зрештою, керівник, який ставиться до своїх людей, як до "центрів витрат" і саме за рахунок них планує знижувати витрати компанії, ніколи не зможе перетворити співробітників на лояльних працівників (не залежно від того, під час фінансової кризи, чи в сприятливі часи).

По-третє, важливо, щоб топ-менеджери компанії сфокусувались на повсякденній поведінці керівників та менеджерів середньої ланки. Звичайні управлінські рішення, такі як вчасне визнання, підтримка розвитку та надання послуг наставництва, для більшості працівників важить дуже багато.

В той же час, надзвичайно важливо не забувати про розвиток співробітників з високим потенціалом. Адже існує висока ймовірність, що саме вони перші покинуть вашу компанію, коли настануть скрутні часи. Щоб цього не сталося — потрібно працювати над їх розвитком, підтримкою та вчасним просуванням.

Корисним нововведенням для підтримки компанії може бути впровадження системи, завдяки якій кожен співробітник напряму бачитиме свій внесок у загальну справу організації та розумітиме, як його діяльність впливає на результативність всієї компанії.

Нарешті, настання економічного спаду зовсім не означає, що цей спад повинен відобразитися на повсякденній роботі вашої компанії. Якщо ви все зробили правильно — всередині вашої організації утвориться мікроклімат, сприятливий для працівників. В такому разі продовжуйте займатися звичними справами — проводьте оцінку співробітників, здійснюйте підвищення за результати, проводьте навчання та тренінги і просто ефективно виконуйте свою роботу.