Економіка

Інвестиційна діяльність і фондові ринки

Шаховська Л.Н.

Донецький Національний Університет Економіки і Торгівлі

імені М. Туган-Барановського

 

Взаємозв’язок конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості України

Національна конкурентоспроможність країни та іноземні інвестиції – це речі, які тісно і безпосередньо взаємопов’язані: чим конкурентоспроможніша країна, тим вона успішніша в залучені прямих іноземних інвестицій. Адже нині прямі іноземні інвестиції залучаються в країни із довгостроковими можливостями та привабливою перспективою і чіткою стратегією конкурентоспроможності, яка може ґрунтуватися на використані природних ресурсів, або на використанні дешевої робочої сили, або на конкурентній перевазі інфраструктурного забезпечення, або на інвестиційній привабливості галузей національної економіки, або на впровадженні інновацій.

Поєднання таких факторів, як висока географічна привабливість і наявність багатих природних ресурсів, кваліфіковані трудові ресурси з високим рівнем наукової та професійної підготовки, забезпеченість матеріально-технічними ресурсами, довгостроковий потенціал ринку, наближеність до ринку Європейського Союзу, привертають увагу інвесторів до України, відкривають широкі можливості для нових інвестицій та створюють умови для покращення іміджу та інвестиційної привабливості.

При дослідженні національної конкурентоспроможності та  інвестиційної привабливості потрібно опиратися на оцінку й аналіз економіки держави як на макрорівні, так і на макрорівні. Найбільш об’єктивні у цьому аспекті є порівняльні оцінки економіки у рейтингах міжнародних організацій.  За даними Звіту про глобальну конкурентоспроможність 2007-2008,Світового економічного форуму (СЕФ), за індексом глобальної конкурентоспроможність (Global Competіtіveness Іndex, GCІ)  Україна знаходиться на 73-й позиції,  поступившись таким країнам, як Польща (51), Росія (58), Казахстан (61), Узбекистан (62), Азербайджан (66), В'єтнам (68), Бразилія (72). Перелік конкурентних переваг економіки України, на жаль, дуже короткий і містить лише 18 пунктів. Назвемо деякі з них: якість залізничної інфраструктури, державний борг, якість освітньої системи, відношення продуктивності праці до заробітної плати ,здатність до інновацій. У той же час перелік недоліків економіки України включає цілих 92 позиції. Серед них - інфляція, торгові бар'єри, податковий тягар, обмеження на рух капіталу, ефективність антимонопольної політики,  якість авіаційної інфраструктури, професіоналізм керівників вищої ланки, "витік мозків", темпи поширення туберкульозу і Віл-інфекції, середня тривалість життя . Найнижчий  результат - у категорії "якість інститутів". Проблемні для нашої країни аспекти - етичне поводження компаній, захист прав власності, прозорість прийняття урядових рішень, дієвість, незалежність судової системи, ефективність використання державного бюджету, захист,довіра суспільства до політиків, фаворитизм у прийнятті державних рішень,організована злочинність. За індекс конкурентоспроможність бізнесу (Busіness Competіtіveness Іndex, BCІ) Україна, як і торік , займає в рейтингу 81-е місце з 127. Наша країна розташувалася в ньому після Азербайджану (78), Пакистану (79) і Танзанії (80).У розрізі складових індексу конкурентоспроможності бізнесу Україна зайняла 82-ю рейтингову позицію в категорії "якість національного ділового клімату", а в категорії "операції і стратегії компаній" - 83-ю.

Отже, за оцінками Світового економічного форуму, рейтинговий статус нашої держави у світовій спільноті є невисоким.

Якщо розглядати зворотній зв'язок конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості країни, випливає висновок: чим більший об’єм прямих іноземних інвестицій залучаться в економіку країни, тим вище піднімається  рейтинг її конкурентоспроможності.

Спостерігається висока зацікавленість до нашої країни у стратегічних інвесторів, орієнтованих на довгострокову окупність інвестиційних ресурсів, оскільки Україна – це дешевий ринок із великими інвестиційними можливостями та високим інвестиційним потенціалом. Однак, основні інвестори прийняли позицію очікування стабільності, і прийдуть на ринок після або підчас проведення грамотної законодавчої  політики, спрямованої на стабілізацію політичних та економічних процесів, які будуть передумовою зведенню до мінімуму інвестиційних ризиків.

Підвищення конкурентоспроможності національної економіки, в контексті залучення інвестиційних ресурсів,  потребує підвищення інвестиційної привабливості України. Одним з аспектів досягнення цієї цілі вдосконалення інвестиційного механізму, який включає збалансування інвестиційних потреб із можливостями щодо залучення та освоєння іноземних інвестицій, налагодження та зміцнення інвестиційного співробітництва, удосконалення правової та інституційної основи. Ключовим завданням інвестиційної політики має бути розробка виваженої стратегії залучення інвестицій. Вона має бути спрямована на залучення довгострокових прямих іноземних інвестицій у стратегічно важливі галузі економіки.

Вдосконалення інвестиційного механізму, його основних складових сприятиме поліпшенню інвестиційного процесу, підвищенню інвестиційної привабливості України, що у підсумку сприятиме підвищенню конкурентоспроможності країни.