Маслобоєва Д., Фрідман А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Поліпшення стану ринку праці України через активізацію малого підпиємництва

Ситуація на ринку праці держави, регіону, області чи міста залежить від співвідношення попиту і пропозиції робочої сили на ньому. Враховуючи притаманність сфері праці плинності кадрів, природного, територіального та між професійного руху трудових ресурсів, очевидний висновок про те, що завжди будуть існувати бажаючі знайти собі нове місце роботи. Відповідно цьому, для забезпечення роботою всіх бажаючих на підприємствах і організаціях мають бути вільні робочі місця та вакантні посади. Чим більша потреба у працівниках на ринку праці, тим краща ситуація на ньому. Тоді в осіб, не зайнятих трудовою діяльністю, більша можливість вибору собі підходящого робочого місця.

Як показують статистичні дані, за останні 8 років попит на робочу силу в Україні дещо зріс, а навантаження на 1 вільне робоче місце суттєво знизилось. Якщо у 2000 р. потреба підприємств і організацій у працівниках на заміщення вільних робочих місць та вакантних посад становила 68,2 тис. осіб, то у 2003 р. значення цього показника дорівнювало 138,8, а в 2006 р. -170,3 тис. осіб ( у 2005 р.- 186,5 тис. осіб). Навантаження на 1 вільне робоче місце у ці роки відповідно дорівнювало 17,7 і 5 осіб. Ця ж тенденція збереглася і 2007 р. Таким чином, стан ринку праці від 2000 до 2007 року поліпшився. Суттєвий вклад у це внесло зростання попиту на робочу силу.

З оглянутого випливає, що одним із способів поліпшення стану ринку праці є збільшення попиту на робочу силу. Суттєві резерви цього збільшення є в малого підприємництва. Якщо в деяких розвинутих країнах частка зайнятих в малому бізнесі становить приблизно 50 %, то в Україні – близько 20 %. Тобто в Україні дуже мала, порівняно з розвинутими країнами питома вага зайнятих у секторі малого бізнесу. Звідси випливає необхідність розвитку малого підприємництва в нашій країні, його державної підтримки.

За даними Держкомстату України, кількість малих підприємств в нашій країні постійно збільшується і досягла у 2007 р. 307, 4 тис. одиниць. Ця кількість зросла порівняно з 2006 роком на 4,2%, з 2000 р. – на 40,1%,  а з 1995 р. – у 3,2 рази. Постійно збільшувався обсяг реалізованої продукції малих підприємств і досяг у 2007 р. 90309, 0 млн. грн. Середньорічна кількість найманих працівників малих підприємств збільшувалася  до 2003 р., а далі почала зменшуватися і в 2006 році досягла 1834,2тис. осіб, що становило 19,6 % від загальної кількості найманих працівників по країні в цілому.

Значне відставання частки зайнятих у малому бізнесі нашої країни, порівняно з розвинутими країнами зумовлено великою кількістю проблем, які поки що не знайшли в нас свого вирішення. Передусім бажає кращого надання підтримки малому підприємництву. Якщо за 1991-2007 кількість малих підприємств зросла у 6,5 разів, обсяги реалізованої продукції малими підприємництва ми збільшилися у 2 рази, а обсяги надання державної підтримки підприємництву зменшилися у 1,7 разів. Причин такого стану справ багато. До них можна віднести недосконале нормативно-правове забезпечення, надмірно високі податки, часті зміни законів, несприятливий інвестиційний клімат, вилучення із чинного законодавства права малих підприємств на податкові пільги в стартовий період і т.п. Залученню в малий бізнес необхідних матеріально-фінансових ресурсів перешкоджає також недосконала система фінансування і кредитування малих підприємств, нерозвинутість елементів ринкової інфраструктури, які б обслуговували кредитні потреби малого підприємництва, відсутність механізмів пільгової оренди малими підприємствами виробничих потужностей та обладнання державних підприємств. Нерозвинутість банківської системи й альтернативних кредитних інститутів, вимоги значних гарантій і високі відсоткові ставки за кредити в комерційних банках створюють проблеми підприємцям щодо отримання кредитів. Стримує розвиток підприємництва в Україні також високий рівень корупції та злочинності, зростання цін і тарифів на енергоносії, сировину й матеріали, низький рівень теоретичних і практичних знань з менеджменту підприємницької діяльності й інші чинники.

В роботі пропонуються напрями сприяння та стимулювання розвитку малих підприємств, заходи державної підтримки малого бізнесу. Зокрема, сприяти розвитку малого підприємництва держава може за допомогою її інвестиційної, фінансово-кредитної, організаційної, правової, інформаційної та кадрової підтримки. Політика держави в цьому напрямку має бути спрямована на те, щоб спонукати підприємця домагатися продуктивної зайнятості, стимулювати безробітних зайнятися підприємницькою діяльністю і забезпечити повну зайнятість працездатного населення.

Таким чином, необхідно удосконалювати механізм підтримки малого підприємництва, бо це сприятиме розширенню робочих місць і зменшенню безробіття.

Література:

1.Безтелесна Л.І., Юрчик Г.М. Державне регулювання зайнятості. Підручник / Національний університет водного транспорту та природокористування. – Рівне, 2006. -207 с.

2. Закон України «Про державну підтримку малого підприємництва» від 19.10.2000 №2063 –ІІІ.

3. Попит та пропозиції робочої сили у 2007 році. Державний комітет статистики України – www.ukrstat.gov.ua