Дяконов К.М.

 керуючий філії ЗАТ «ОТП  Банк» в м. Суми

Джерела виникнення кредитного ризику банку

Кредитні операції – левова частка активів банку й найдохідніша стаття банківського бізнесу. У результаті кредитної діяльності утворюється основна частка чистого прибутку, з якого формуються фонди банку. Водночас із структурою і якістю кредитного портфеля пов’язаний основний з ризиків, на які може наражатися банк у процесі операційної діяльності, – кредитний ризик. Мінімізація кредитного ризику дає змогу не лише запобігти можливим втратам банку від кредитної діяльності, а й не допустити виникнення серйозних проблем із ліквідністю та платоспроможністю банку.

Для глибшого розуміння сутності кредитного ризику зупинимося на проблемі дослідження джерел та факторів виникнення кредитного ризику банку. Дійсно, кредитний ризик може виникати з різних причин, але в будь-якому випадку для банку він означає загрозу втрати чи часткової втрати коштів, наданих у користування. Досить важливо, щоб банк виявив, що саме викликає появу такого стану, адже в майбутньому від цього залежатиме його прибутковість за операціями, пов’язаними з кредитуванням.

Фактори кредитного ризику носять як зовнішній характер стосовно банку, так і внутрішній. Фактори, що носять зовнішній характер, пов'язані з можливістю реалізації кредитного ризику, що не залежить від діяльності персоналу кредитного підрозділу банку. Позичальник може не повернути кредит, незважаючи на сумлінні дії співробітників банку. Навпаки, фактори, що носять внутрішній характер, пов'язані з помилками персоналу, допущеними в ході оформлення кредитної документації, помилками при оцінці кредитоспроможності позичальника, порушеннями посадових інструкцій і помилками, закладеними в самих правилах здійснення кредитування.  Джерела походження і види ризиків при здійсненні кредитних угод систематизовані нами в таблиці 1.

Таблиця 1

Характеристика джерел кредитного ризику

Група ризику

Вид ризику

Характеристика джерела

Зовнішні ризики

Ризик, пов'язаний із позичальником, гарантом, страховиком

Об'єктивний (фінансових можливостей)

Нездатність позичальника (гаранта, страховика) виконати свої зобов'язання за рахунок поточних грошових надходжень чи від продажу активів

Суб'єктивний (репутації)

Репутація позичальника (гаранта, страховика) в діловому світі, його відповідальність і готовність виконати взяті зобов'язання

Юридичний

Недоліки в складанні і оформленні кредитного договору, гарантійного листа, договору страхування

Ризик, пов'язаний із предметом застави

Ліквідності

Неможливість реалізації предмета за­стави

Кон'юнктурний

Можливе знецінення предмета застави за період дії кредитної угоди

Загибелі

Загибель предмета застави

Юридичний

Недоліки в складанні і оформленні договору застави

Ризики, пов’язані із зовнішнім щодо банку середовищем

Загальні

Ризики стихійних лих

Ризики операційного середовища

Ризики країни; політичні, нормативно-правові, економічні ризики; ризики конкуренції

Внутрішні ризики

Ризики управління

Помилки, шахрайство та зловживання персоналу 

Неефективна організація кредитного процесу

Нездатність керівництва приймати раціональні рішення

 

Проаналізуємо деякі джерела появи кредитного ризику більш детально.

Внутрішні фактори, що спричиняють появу кредитного ризику, залежать насамперед від кредитної діяльності банку, відображають його кредитну політику та включають: неправильну оцінку ризиків, пов’язаних з позичальником; порушення принципів кредитування; відсутність належного контролю за процесом кредитування; помилки в юридичному оформленні кредитних угод; неефективні дії та шахрайство персоналу та ін.

 

Що стосується зовнішніх джерел, то потрібно зауважити, що більшість банків України до недавнього часу при оцінці кредитного ризику враховували лише один з можливих зовнішніх факторів кредитного ризику – фінансові можливості позичальника (об’єктивний ризик, пов’язаний з позичальником). Практика показала, що дуже багато позичальників не повертають кредити не тому, що не мають можливості, а тому , що не бажають цього робити. В цьому випадку банк вимушений подавати до суду і може зіткнутися з проблемою недосконалості укладення кредитної угоди. Це стосується всіх угод укладених під час кредитування. Це показує, що при оцінці кредитного ризику вкрай важливо враховувати юридичний ризик.

До причин виникнення кредитного ризику належить також нездатність позичальника до створення адекватного майбутнього грошового потоку в зв’язку з непередбаченими несприятливими змінами в діловому, економічному і/чи політичному оточенні, в якому він працює. Причиною виникнення кредитного ризику можна вважати також неврахування стадій впливу ділового циклу на кредитоспроможність позичальника.

Причиною виникнення кредитного ризику є також невпевненість в майбутній вартості і якості (ліквідності і можливості продажу на ринку) застави під кредит, тобто наявність власного ліквідного майна у позичальника є обов’язковою; кредитний ризик зменшується, якщо вартість такого майна більша від суми кредиту.

Як показує дослідження, причин виникнення кредитного ризику безліч; всі вони пов’язані так чи інакше як з діяльністю самого банку, кредитною політикою, зокрема, яку він проводить, так і з діяльністю тих, кому довіряються кошти, тобто з позичальниками.

Але, безперечно, існують причини виникнення кредитного ризику, які не залежать ні від дій працівників і стану конкретного банку, ні від позичальників. Зрозуміло, що можливості управління зовнішніми причинами обмежені, хоча завдяки своєчасним заходам банк може певною мірою пом’якшити їх вплив і уникнути значних збитків.

Так, зокрема, кредитний ризик може виникнути в зв’язку з кон’юнктурними коливаннями ринку у цілому, в тому числі в зв’язку з економічним розвитком держави, державним регулюванням економіки і т. ін. Крім того, кредитний ризик може бути спричинений епізодичними випадковими чи стихійними подіями, які, проте, впливають на процес банківської діяльності та кон’юнктуру ринку банківських послуг.

Неможливо зі стовідсотковою точністю визначити, які зміни в зовнішньому середовищі призведуть до виникнення кредитного ризику, але слідкувати за ситуацією в країні і світі взагалі вкрай необхідно, щоб вчасно застосувати відповідні заходи. Недостатнє сприйняття змін економічних, політичних та інших умов і неврахування цих змін у кредитній політиці говорить про те, що банк наражає себе на кредитний ризик.

Таким чином, нами були досліджені та систематизовані зовнішні та внутрішні фактори виникнення кредитного ризику банку. Їх аналіз дозволить більш обґрунтовано визначати заходи з управління кредитним ризиком та зосередить увагу керівництва банку на тих аспектах його діяльності, що мають відношення до появи даного ризику.