Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность

Денісова М.В.

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Конкурентоспроможність України на міжнародному ринку нафтопродуктів

 

Нафтопереробна промисловість є стратегічною ланкою господарства будь-якої індустріальної країни. Найбільше значення мають виробництво бензину, дизельного палива та мазуту. Від ціни на ці нафтопродукти залежить вартість транспортних послуг. Отже, вартість нафтопродуктів покладено в основу при формуванні ціни на будь-яку продукцію. Одночасно нафтопродукти виступають товаром масового споживання. Таким чином, не залишається сумнівів щодо необхідності розвитку нафтопереробної промисловості.

Незважаючи на те, що Україна не має значних покладів нафти, на її території розташовано 6 великих нафтопереробних заводів, загальна потужність яких на даний час становить понад 51 млн. тонн нафти на рік.

У 2008 році спостерігалося зменшення обсягів виробництва нафтопродуктів. Так, виробництво бензинів за січень – серпень 2008 року порівняно із відповідним періодом 2007 року зменшилось на 21,7%; дизельного палива – на 26,9%; мазуту - на 36,6%.

Загальні потужності з первинної переробки нафти за 8 місяців 2008 року завантажено в середньому на 22,8% (у 2007 році – на 27,3%).

 Ситуація, що склалася у нафтопереробному секторі України, обумовлена рядом проблем, що заважають українським НПЗ працювати на повну потужність та бути конкурентоспроможними на міжнародного ринку нафтопродуктів. До таких проблем відносяться:

1)                      застосування застарілих технологій з низькою глибиною переробки (нижче 70%), що робить переробку менш привабливою, ніж експорт нафти. З цієї причини було закрито на тривалий ремонт Одеський та Херсонський НПЗ, при цьому Кременчуцький, Лисичанський та Дрогобицький НПЗ різко знизили обсяги переробки нафти. Отже підвищення глибини переробки до класичного рівня (86%) і вище є одним із пріоритетів модернізації галузі. 

2)                      збільшення імпорту нафтопродуктів і зниження питомої ваги продукції власного виробництва у загальному обсязі нафтопродуктів, представлених на українському ринку. Дана проблема обумовлена зниженням конкурентоспроможності вітчизняних нафтопереробних заводів (НПЗ). Порівняння даних про виробництво і споживання автомобільних бензинів в Україні протягом 2004-2007 років свідчить про постійний дефіцит високооктанових продуктів, який покривається імпортом.

3)                      неефективна структура виробництва нафтопереробної промисловості України, через яку країна зазнає значних економічних втрат. Так, українські НПЗ експортують щороку значні обсяги мазуту. Це пояснюється відсутністю необхідних технологічних установок для виробництва якісного дизпалива та бензину. Таким чином, вітчизняні НПЗ по суті субсидують західні країни (Великобританію, Кіпр, Латвію, Румунію, Італію тощо). Модернізація українських НПЗ дозволила би замінити експорт мазуту на більш дорогі дизельні палива і автомобільний бензин. 

4)                      зниження світової ціни на нафтопродукти. Низька ефективність українських НПЗ раніше нівелювалася постійним зростанням цін на нафту. Тобто за час, необхідний для виробництва, вартість готової продукції зростала на декілька відсотків, що стримувало кризу НПЗ. Сьогодні ситуація змінилася: за час переробки сировини у бензин або дизель нафтопродукт дешевшає і стає неконкурентоспроможним.

5)                      монополізація ринку нафтопродуктів та неформальні домовленості між його учасниками, що блокує зниження цін на нафтопродукти для кінцевих споживачів, незважаючи на загальносвітові тенденції

6)                      занадто високий показник споживання енергії на душу населення. Порівняння показників споживання енергоносіїв на душу населення та енергомісткості ВВП з середньосвітовими показниками може свідчити про неефективне їх використання в Україні та неефективність політики енергозбереження країни в цілому.

7)                       низька якість нафтопродуктів. Автомобільні бензини та дизельні палива, що виробляються вітчизняними НПЗ, за хіміко-фізичними показниками значно поступаються закордонним. Тому дуже важливими питаннями є гармонізація українських стандартів з європейськими та посилення системи контролю якості, яка практично не працює на даний момент. Але перехід до європейських стандартів поки що ускладнюється відсутністю необхідних технологічних установок та процесів.

8)                      непослідовність політики українського уряду стосовно іноземних інвесторів, погіршення інвестиційного клімату України, що є перешкодою для притоку інвестицій, необхідних для модернізації НПЗ;

9)                       відсутність узгодженості у діях уряду та відсутність механізму координації діяльності у нафтовому секторі. Уряд не проводить ніяких заходів для стимулювання НПЗ модернізувати свої активи.

 Таким чином, Україна має ряд проблем у нафтопереробному секторі, які потребують детального вивчення та розробки варіантів їх вирішення. Необхідною умовою підвищення конкурентоспроможності українських виробників нафтопродуктів на національному та світовому ринках є модернізація технологічних установок та процесів, яку можна здійснити шляхом залучення іноземних інвестицій та проведення урядом грамотної політики у цій сфері.

 

Література:

 

1. „Енергетична стратегія України до 2030 року”.

2. Інвестиційне дослідження „Енергетичний потенціал України”. Київ – Москва. – 2007.

3.http://mpe.kmu.gov.ua - Сайт Міністерства палива та енергетики України.