Економічні науки/6.Маркетинг і менеджмент

 

Нагірна Л.М., ас. Ніколаєва В.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Менеджмент якості та економічна освіта

 

Приєднання України до Болонського процесу є незаперечним фактом міжнародного визнання нашої системи вищої освіти, важливим кроком на шляху реалізації стратегічного курсу України до Європейського Союзу. Основу якісних змін у державі визначено Програмою Президента України Віктора Ющенка “Десять кроків назустріч людям”, її конкретизовано в Програмі діяльності уряду “Назустріч людям”. Виходячи з неї одним з пріоритетних напрямів діяльності у сфері освіти і науки на найближчий період є забезпечення якості вищої освіти та її розвитку, яка ще ніколи не мала такого важливого соціального та економічного значення, як в теперішній час. Тому саме моніторинг якості національної системи освіти визнано Радою Європи головним завданням, що передує створенню єдиного європейського простору освіти в 2010 р. Іншим пріоритетним напрямом розвитку вітчизняної вищої освіти визнано розвиток рейтингового оцінювання діяльності вищих навчальних закладів. При цьому передбачається, що якість підготовки фахівців у вищих навчальних закладах забезпечується двома основними складовими якістю змісту освітніх програм і якістю менеджменту у вузі [1].

Менеджмент якості у сучасних умовах є  пріоритетною системою управління підприємствами, якістю освіти у вузах. Однак, у галузевій економічній науці ця проблема практично не досліджена. Це обумовлює актуальність даної теми.

В даний час більшість моделей управління якістю освіти і наукових досліджень у закордонних і українських вузах побудовані на основі методу оцінювання, що грунтується на статистичній обробці досягнутих результатів. Однак останнім часом світовою тенденцією є перехід на моделі, що відповідають концепції загального управління якістю (Total Quality Management, TQМ) і вимогам міжнародних стандартів якості ISO 9000:2000 (International Organization for Standardization, ISO) [2].

Концепція TQM припускає наявність у вузі чітко і ясно сформульованої місії і стратегічних цілей, що вироблені в результаті всебічних досліджень потреб зовнішнього середовища в основних продуктах діяльності вузу. Загальне управління якістю орієнтує на процесний підхід до діяльності вузів, використовує ряд специфічних, досить складних, але досить ефективних методів та інструментів управління якістю. Концепція TQM останнім часом стала досить популярною у вузах Європи [3].

Проте, незважаючи на здавалося б зрозумілу необхідність здійснення наукових досліджень у царині ефективності освіти, здобутків у цій сфері не є так багато, як хотілося б . Можливо даються взнаки стереотипи закладені в радянські часи, що освіта є соціально важливою галуззю і її ефективність також має вимірюватись у корисності для суспільства, тобто в кількості підготовлених фахівців. Так, за висловленням М.М.Поплавського, “ефективність освіти можна розглядати з точки зору потреб як суспільних, так і особистісних. З першої точки зору вона визначається внеском в економіку держави, впливом на продуктивність праці людини,на зростання добробуту нації. З другої - тим, як вона задовольняє освітні потреби людини. Маються на увазі спектр напрямів фахової підготовки, зміст, якість, здатність працювати на перспективу, допомогти людині бути успішною в інформаційному суспільстві” [4]. Тобто тут розглядається ефективність складної системи, як її внесок в надсистему. Проте кожен заклад освіти сам являє складну систему і є суб’єктом господарювання, тому було б варто розглядати його ефективність не через призму кількості підготовлених випускників, а через доцільність і обґрунтованість витрат на їх навчання з врахуванням втрат через невідповідну якість.

Запорукою успішного здійснення демократичних перетворень, переходу до стандартів цивілізованої, правової держави є покращення роботи державного апарату. Переорієнтація діяльності чиновника на задоволення потреб громадян, а не задоволення власної потреби. Щорічно в бюджет держави закладаються чималі кошти на підготовку фахівців у різних напрямках. Тільки чи раціонально та ефективно вони використовуються? Менеджмент якості економічної освіти у вузах має забезпечити ефективність використання цих фінансів. Дуже важко оцінити ефективність некомерційної діяльності, особливо в такій галузі, як освіта, де присутня велика складова “людського фактора”.

З вищенаведеного можна зробити висновок, що оцінка ефективності діяльності навчального закладу через його якість можлива й потрібна. Важливо зрозуміти, що саме якість є підґрунтям ефективності. Від менеджменту якості на кожному етапі діяльності освітнього закладу від прийому документів та проведення вступних іспитів до працевлаштування залежить наскільки раціонально будуть витрачені гроші платників податків на навчання студентів, а також, що не менш важливо, як вони будуть витрачатись у ході діяльності працівників, що навчались.

Література:

                     

1.     Рішення колегії Міністерства освіти і науки України від 23 лют. 2006 р. № 2/1 - 4 // www.mon.gov.ua

2.     Oprean C., Kifor C. Process alignment in higher education//Proc. 5thUICEE Annual Conference on Engineering Education. Chennai, India, 2002. Р. 85-89.

3.     Бронштейн А. И. Оценка качества высшего образования.- М.: Изд-во МНЭПУ, 2000. – 180 с.

4.      Поплавський М.М. Що чекає освіту в найближчому майбутньому // Освіта України. - 2002. -№ 80. - 8 жовт..