Діхтярук О. А.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

ОСОБЛИВОСТІ ФІНАНСУВАННЯ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ В УКРАЇНІ

На сьогодні інноваційний шлях розвитку є неві­д'ємною або навіть визначальною складовою економічного зростання будь-якої країни світу. Досвід інших країн засвідчує, що лише за умови широ­кого впровадження інноваційних розробок можливо наповнити як український, так і світовий ринки конкурентоспроможною продукцією вітчизняного виробництва. Натомість, на даний момент спостерігається зовсім інша ситуа­ція: замість високотехнологічної наукоємної продукції вітчизняний експорт здебільшого представлений напівфабрикатами низького рівня обробки та си­ровиною, що, у свою чергу, є найяскравішим доказом нераціонального вико­ристання природних багатств. У зв'язку з цим вкрай необхідним і доцільним є процес інноваційного заміщення на багатьох промислових підприємствах країни та навіть в цілих галузях, оскільки майбутній образ національної інно­ваційної системи багато в чому буде залежати від можливостей держави вчас­но мобілізувати свій внутрішній інноваційний потенціал [1].

Наголошуючи на необхідності активізації іннова­ційного сектора економіки, слід зазначити, що в останні роки урядом прийня­то низку постанов і рішень, державних програм, спрямованих на підвищення інноваційної результативності підприємств, однак більшість з них не вдалося реалізувати в повному обсязі в реальній економіці.

Проблемам забезпечення іннова­ційного розвитку держави та окремих суб'єктів господарювання присвячені праці провідних вітчизняних вчених, серед яких: В. Денисюк [2], Л. Федулова [3], М. Шарко [4] та інші.

В. Денисюк зазначає, що підвищення інноваційної активності на всіх рівнях національної економіки є пріорітетним завданням державної політики: потребує формування відповідних умов надходження ін­вестицій, зниження ризику фінансування інноваційних проектів, оптимізації структури, організаційних форм і джерел фінансування [2].

Л. Федулова обґрунтовує, що проблеми фінансування науково-технічної та інноваційної діяльності мають комплексний характер. Пріоритетним зав­данням у цій сфері є визначення оптимального співвідношення в обсягах фі­нансових ресурсів, які спрямовуються на реалізацію окремих стадій придбан­ня, використання і створення нового знання [3].

М. Шарко стверджує, що модель формування національної інноваційної системи України повинна включати систему фінансування інновацій, яка має враховувати особливості сучасного інвестиційного процесу в Україні [4].

Метою дослідження є визначення особливостей джерел фінансування інноваційної діяльності, аналіз основних проблем фінансування інноваційної діяльності підприємств в Україні та обґрунтування можливих шляхів їх вирішення.

Держава має забезпечувати бюджетне фінансування наукової та науково технічної діяльності в розмірі не менше 1,7% ВВП України. Проте встановлені нормативи бюджетного фінансування цих напрямів діяльності не дотримуються.

Так, для підприємств, які тільки розпочинають або відроджують іннова­ційну діяльність, повинна бути впроваджена система специфічних заходів різ­нобічної підтримки і, насамперед, поліпшення фінансового забезпечення.

Фінансування інноваційної діяльності підприємств виступає основою науково-технічного прогресу й технологічної модернізації виробни­чих потужностей і зміцнення їх конкурентних позицій на вітчизняному та світовому ринку.

Серед основних проблем фінансування інноваційної діяльності підпри­ємств в Україні можна виділити: недостатню державну фінансову підтримку інноваційних проектів різного масштабу, які реалізуються у промисловості; недостатні обсяги фінансування з боку приватного сектора (через над­великі ризики, проблеми з комерціалізацією інноваційної продукції тощо); «неінноваційна» спрямованість чи незначна активність створених інноваційних (державних) і венчурних (приватних, переважно іноземного походження) фондів, а також їх незначні фінансово-інвестиційні можливості; відсутність механізмів перерозподілу інвестиційних ресурсів населення на користь інноваційного сектора; недостатня зацікавленість іноземних інвесторів у фінансуванні вітчиз­няного інноваційного сектора [5].

Саме на вирішення цих проблем повинні бути спрямована державна полі­тика у сфері фінансування інноваційної діяльності підприємств.

Узагальнюючи проведені дослідження, можна зробити висновок про те, що на сучасному етапі інноваційна діяльність підприємств потребує збіль­шення державної участі як фінансового, так і організаційного характеру. На­прямки розширення фінансового забезпечення інноваційної діяльності під­приємств мають бути максимально диверсифікованими як з погляду механіз­мів реалізації, так і з позицій пошуку відповідних джерел ресурсів. З огляду на це важливим є визначення умов та обмежень, які впливають на вибір джерел фінансування інноваційної діяльності, що може бути предметом подальших досліджень.

Список використаних джерел:

1.       Г.Я. Белякова, О.А. Петрова Инновационное замещение в промышленности России: факторы влияния // Инновационный менеджмент. - 2007.- №2. - С. 13-18.

2.       В. Денисюк Інноваційна активність національної економіки: вдосконалення методології, показники промислових підприємств, державна підтримка// Економіст.— 2005.— №8. — С. 45-49.

3.       Л. Федулова Развитие национальной инновационной системи Украины // Экономика Украины.- 2005.- №4. - С. 35-47.

4.       М. Шарко Модель формирования национальной инновационной системы Украины // Зкономика Украины.- 2005.- №8. - С. 25-30.

5.       Актуальні проблеми економіки  - 2008 - №3(81) - C. 102-108.