Іващенко Інна Іванівна, ст. викладач Гладкова Ольга В’ячеславівна

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган - Барановського, Фін-05А

Сучасний стан фондового ринку України

 

Істотний відтік коштів з українського фондового ринку відбувається з серпня 2008 року. Індекс ПФТС з початку 2008 року втратив 58,38%. Фондовий ринок України сьогодні не знаходить підтримки з боку локальних покупців, тому що збільшилась кількість людей, які песимістично відносяться до фондового ринку.

Глобальна економіка перебуває у стані кризи, що призвело до того, що іноземні інвестори виходять з українського фондового ринку, без бажання скупати акції, що катастрофічно подешевшали через можливість подальшого погіршення ситуації. Таким чином, зрозуміло, що виникла масштабна загроза над станом українського фондового ринку, яку посилює інформація про те, що найбільші інвестбанки починають виводити свої активи з ринків країн, що розвиваються. Підтвердженням цього виступило те, що аналітики компанії JPMorgan Chase знизили рейтинг ринків акцій країн, що розвиваються, у числі яких знаходиться й український, до «нижче ринку». Ще одним сигналом для погіршення ситуації на українському фондовому ринку стала стаття британської Financial Times, в якій було сказано, що український фондовий ринок втрачає останню підтримку – внутрішньополітичну стабільність.

Український фондовий ринок має спекулятивну природу, причиною цьому слабка розвиненість та відсутність так званих «довгих» грошей у операторів ринку. Тому економічні та фундаментальні параметри спричиняють на нього незначний вплив, саме неекономічні фактори впливають на загальний настрій на ринку і здебільшого визначають середньострокові торгові рішення. Саме за цієї причини відбулося падіння курсу акцій:

-         Маріупольського заводу важкої машинобудування  - на 17,47%;

-         Єнакіївського металургійного заводу – на 13,19 %;

-         Київенерго -  на 12,5%;

-         Донбасенерго – на 12,15%;

-         Сумського НПО ім.Фрунзе – на 11,16%;

-         Укртелекома – на 10,91%;

-         Азовсталі  - на 10,85%;

-         Маріупольського меткомбінату ім.Ілліча – на 10,29%;

-         Райффазен Банку Аваль – на 9,54%;

-         Центренерго – на 8,7%;

-         Полтавського ГОКа – на 8,7 %;

-         Укрнафти – на 8,22%;

-         Концерну «Стирол» - на 8,11%;

-         Укрсоцбанку – на 7,5%;

-         Дніпроенерго – на 6,71%;

-         Західенерго – на 4,01 %;

-         Авдіївський коксохімзаводу – на 3,99%;

-         МоторСичи – на 3,59%.

На даному етапі важко прогнозувати подальші масштаби зниження. За думкою експертів український фондовий ринок залишився без підтримки, тому на ньому не працюють жодні цінові орієнтири.

Взагалі, вся історія світових криз свідчить про те, що інвестори в такі моменти намагаючись зберегти, що залишилося. Вони здійснюють перелив коштів з ринків сировини та їх акцій на більш високонадійні фінансові інструменти. Як поведе себе український фондовий ринок  на цьому фоні? Аналітики вважають, що продовжиться зниження курсу акцій впродовж усього року з невеликими позитивними підйомами. Аналізуючи сучасну ситуацію фондового ринку зрозуміло,що зріст не почнеться, якщо не зявиться принаймні один позитивний його фактор. В якості каталізатору позитивного руху може виступити один з наступних факторів.

По-перше, остаточна нормалізація конфлікту навколо Грузії. Перехід конфлікту в дипломатичне русло вже відбувся, але політичні ризики залишилися значними.

По-друге, не виключається можливість нормалізації стосунків між Адміністрацією Президента та Верховною радою України, що безумовно, поверне нерезидентів на український фондовий ринок. Сьогодні у влади не існує єдиної позиції з приводу регулювання економіки країни, що дуже дестабілізує фондовий ринок.

Також можуть посприяти виходу з кризи вітчизняному фондовому ринку і просто позитивні економічні новини з приводу урегулювання ситуації на світовому фондовому ринку.

Спираючись на результати останніх подій та зріст геополітичних погроз малоймовірно, що фінансова влада України знизить податкове навантаження, проте такі зміни можуть здійснити вагому підтримку фондовому ринку. Не менш важливою подією стануть результати виборів в США, які відбудуться 4 листопада.

Таким чином, ситуація на українському фондовому ринку залишається суттєво песимістичною. Інвестори продовжують скуповувати акції зі стовідсотковим фундаментальним зростом, які наступного дня через продаж нерезидентів падають ще більше. Складається думка, що сьогодні на українському фондовому ринку перемагає той, у кого більше грошей, та міцні нерви.