Економічні науки / Економіка підприємства

Доцент кафедри прикладної економіки Лісова Н.О., Кузнецова І.О., Кузнецова Я.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Кластерні технології як механізм підтримки розвитку інноваційного малого бізнесу

 

Розвиток економіки України залежить від активності малого підприємництва, зокрема велике значення у цьому відіграє саме інноваційний малий бізнес. У більшості країн світу йому належить значне місце в загальній сумі валового національного продукту, виробництві товарів та продуктів, наданні послуг, що дає змогу повніше задовольняти попит у товарах, збільшувати зайнятість населення, надходження грошових ресурсів до бюджету тощо. Тому розвиток саме інноваційного малого бізнесу в Україні є перспективним для економіки країни. Задля  підтримки розвитку малого підприємництва в Україні можна запропонувати впровадження механізму кластерних технологій.  Таким чином застосування кластерних технологій на малому підприємстві  в сучасних конкурентних умовах на ринку стає дуже актуальним.

Мета дослідження полягає в розкритті сутності та особливостей технології кластерного механізму, як інструменту підтримки розвитку інноваційного малого бізнесу.

Питання сутності кластерів, як складової конкурентоспроможності малих та середніх підприємств є об’єктом значної уваги з боку багатьох вітчизняних і зарубіжних вчених. Вивченням цієї проблеми займалися такі вчені-економісти, як М. Портер, С. Соколенко, Т. Куртєєва, Т. Сандулова, А. Кузьміна, П. Чечелюк та ін.

Теорія кластерів була сформульована ще наприкінці 80 – х рр. минулого сторіччя і в останні роки використовується для формування економічної політики багатьох країн світу, а також окремих регіонів.

У науковій літературі надається багато визначень кластерів. Взагалі кластер у перекладі з англійської означає  згусток, пучок, група. Характерною ознакою сутності кластеру є поєднання окремих елементів у єдине ціле для виконання певної функції або досягнення мети.

Таким чином, кластер - це територіально-галузеве об'єднання географічно взаємозалежних підприємств, що спільно діють у певному виді бізнесу, співробітничають із науковими установами, громадськими організаціями й органами місцевої влади з метою підвищення конкурентоспроможності власної продукції й сприяння економічному розвитку регіону.

За останні роки світовий досвід свідчить про те, що в умовах ринкової економіки, швидкий підйом ведучих секторів економіки здійснюється при створенні соціально-інтеграційних систем - кластерних об'єднань.

У багатьох країнах світу використання кластерних технологій стає все більш розповсюдженим методом, при якому кластерні об'єднання стають новою формою регіонального розвитку. За таких умов, на ринку функціонують не окремі підприємства, а комплекси таких підприємств. Таким чином, завдяки використанню спільної технологічної кооперації скорочуються витрати при функціонуванні цих підприємств.

При функціонуванні механізму кластерних технологій зростає зайнятість населення; більше вкладається інвестицій та поширюються передові технології в економіці країни; підприємства одержують державну підтримку; поліпшуються фінансові показники діяльності країни; підвищується загальний рівень конкурентоспроможності галузі й розвивається малий бізнес в цілому.

У сучасній діяльності інноваційного бізнесу існують деякі проблеми. Зараз майже всі інститути і конструкторські бюро спочатку щось розробляють, а потім не можуть знайти споживачів цих розробок, а формування кластерів дозволяє подолати цей недолік. Таким чином, зі створенням кластерів і з’явиться попит на інноваційні розробки. До того ж, використання кластерних технологій малими підприємствами дасть змогу сформувати ємкий та швидко розвиваючий ринок з інноваційним напрямом. За таких умов навіть у самої невеликої фірми з’являється можливість нарощувати об’єми виробництва, не ризикуючи при цьому одному проштовхуватися на перспективні ринки.

Як приклад впровадження кластерних технологій на українському малому підприємстві, можна привести інноваційну розробку медичної фірми, яка випускає гіпобарокамери для лікування опіків, яка у свою чергу викликала великий інтерес у всіляких структур. У підсумку утворили кластер, що об'єднав 17 наукових, виробничих, медичних структур і апарат гіпобаротерапії за назвою «Мрія» [1, c. 23].

Однією з проблем впровадження кластерних технологій у малий інноваційний бізнес є обмеженість фінансових ресурсів. У свою чергу, кластерна система дає можливість формувати та співпрацювати такому виробництву, де об’єднується малий, середній та великий бізнес. Сітьові інноваційні структури дозволяють досягти динамічного розвитку територій, адже в рамки кластерних об’єднань у виробничі процеси включаються не тільки підприємства, але й науково-дослідні інститути, державні органи, фінансові структури, навчальні заклади та інші належні до цього формування [2, c. 21]. За таких умов виникає можливість додаткового фінансування малого бізнесу за рахунок середнього та великого, а також досягнення більшої ефективності діяльності малого бізнесу з одночасною економією фінансових ресурсів та часу.

Не менш важливою умовою реалізації впровадження кластерних технологій як механізму підтримки розвитку інноваційного малого бізнесу є необхідність рішення таких важливих завдань як:

-     розробка та затвердження стратегічних програм підвищення конкурентоспроможності країни та її регіонів, орієнтованих на інноваційні кластерні структури;

-     забезпечення на законодавчому рівні формування сприятливої для розвитку малого інноваційного підприємництва ділового середовища з орієнтацією на співробітництво влади, бізнесу, науки та громадських організацій в інноваційних мережних структурах;

-     створення національної та регіональної центрів, які б координували розробку й реалізацію проектів інноваційних кластерних об'єднань;

-     забезпечення впровадження інноваційних освітніх програм для підготовки й перепідготовки фахівців, що приймають участь у розвитку й функціонуванні інноваційних мережних структур;

-     проведення фундаментальних досліджень для визначення пріоритетів формування національних і регіональних інноваційних кластерів [2, с. 8];

Таким чином, здійснивши дослідження можна зробити висновки, що застосування кластерних технологій створюють унікальне середовище для розвитку інноваційної діяльності, підвищення продуктивності та рентабельності сектору малого інноваційного бізнесу.

Кластерні технології - це об'єднання конкуренції з кооперацією, причому на добровільних початках. Щоб бути насправді конкурентоспроможним на сучасному ринку, кожне мале підприємство повинно усвідомити важливість уміння консолідувати свої зусилля з іншими динамічними компаніями, де кожний учасник доповнює один одного, створюючи свою частку доданої вартості.

Література:

1.   Сандулова Т. Майбутнє економіки - у кластерних формуваннях. // «Діловий вісник» № 06(169), 2008, с. 22-23

2.   Кузьміна А. Кластерні об'єднання на Поділлі. // «Діловий вісник» № 11(114), 2003, с. 21

3.   1 Соколенко С. Про кластеризацію в країнах ОЧЕС. // «Діловий вісник» № 12(163), 2007, с. 8-9