Економічні науки / 11. Логістика

Алєксєєва Ж.П., Бабій І.В.

Хмельницький національний університет, Україна

Значення GPS-технологій в логістичних системах

Використання GPS-технологій є важливим помічником при вирішенні задач транспортної навігації, логістики, охорони, супроводження вантажів, особливо для середніх і великих компаній. Завдяки запровадженню цих послуг їх робота стає більш автоматизованою та зручною. Виробнича компанія при використанні GPS отримує значні переваги, такі як: можливість управляти маршрутами власного транспорту, контролювати швидкість та час у дорозі, синхронізувати доставку і прийом сировини/виготовленої продукції. Клієнтами системи можуть бути автотранспортні підприємства, що здійснюють вантажоперевезення, громадський пасажирський транспорт, таксопарки, автомобілі швидкої та пожежної допомоги, інкасаторські машини, транспорт МНС, річковий транспорт та ін.

GPS – це технологія, що відстежує місцезнаходження транспортного засобу в режимі реального часу (забезпечує високу точність вимірів - порядку 15м); це програмно-апаратний комплекс з серверною частиною в офісі компанії, робочим місцем диспетчера і мобільними терміналами в кожному автомобілі. Використовується у поєднанні з диспетчером, що періодично втручається в ефір радіостанцій, встановлених в кабіні водіїв, і дає цінні вказівки.

Протипоказань до використання системи  немає. Тільки з її допомогою стає можливим оперативно оцінити дорожньо-транспортну ситуацію, зрозуміти, що виконання доставки під загрозою, відмінити маршрут або послати на перехоплення ще одну машину. Відстеження відбувається в режимі on-line на екрані комп'ютера, що під’єднаний до інтернету. Окрім візуального контролю, GPS при установці відповідного устаткування дозволяє реєструвати в автоматичному режимі практично будь-яку подію, що відбувається з автомобілем та інформувати про маршрут руху, пробіг, середню швидкість руху, витрати палива і заправку, обороти двигуна, облік часу роботи і часу простоїв, зупинки і стоянки, відкриття дверей, кількість поїздок, віддалення від бази (відстань), облік роботи додаткового устаткування (кран, екскаватор і т. п.), вантаження/розвантаження. За допомогою системи можна: зменшити час у дорозі; зменшити витрати пального;  використовувати оптимальні маршрути; контролювати доступ до бензобаку; дистанційно здійснювати спостереження за вагою вантажу транспортного засобу; дистанційно спостерігати за температурою холодильної камери фургона; дистанційно спостерігати за положенням дверей фургона: відкриті/ закриті, попереджувати про несанкціонований доступ.

Ще одна позитивна сторона системи в тому, що можна робити порівняння дорожніх листів і звітів системи, і це дозволяє виявляти ряд фактів зловживання службовим автотранспортом, такі як злив палива, холостий пробіг, передчасне технічне обслуговування, “ліві” рейси тощо.

Істотний мінус системи - достатньо висока ціна. Для транспортного парку в 10 автомашин вартість повного комплекту складає близько $11 000 [1]. При цьому оснащується відповідним устаткуванням як сам автомобіль, так і робоче місце диспетчера. Та надалі використання GPS виправдовує себе і не вимагає ні абонентської плати, ні яких-небудь інших виплат крім вартості самого GPS-приймача.

Недоліком технології є також вірогідність відмінностей даних програми від показань штатних автомобільних приладів. Причинами відмінностей в свідченнях можуть стати: а) погрішність, яку має кожен прилад автомобіля, що складає від 0,5 до 5%; б) тимчасова втрата сигналу супутника; с) особливості настроювання обміну даними з супутником. GPS визначає положення об'єкту не в певній крапці, а в межах коридору завдовжки в 15 м. Усередині даного коридору автомобіль рухається за невідомою програмою траєкторії, відповідно виникає розбіжність в свідченнях. Точність можна підвищити за рахунок частішого обміну даними з супутником, але це відповідно підвищує об'єм GPRS-трафіку. Але, як показує практика, базове настроювання цілком дозволяє досягти поставлених перед системою завдань.

Та незважаючи на вади, згідно з даних, ефект від використання систем супутникового GPS-моніторингу варіюється в межах від 10 до 30% економії витрат, що є досить суттєвим позитивним показником для будь-якого підприємства [3;56].

Слід зазначити, що крім системи GPS, що належить Міністерству оборони США, функціонує ще й Супутникова Система Глобальної Навігації (GLONASS) розроблена в Росії, але вона використовується не так масштабно, як американська. Європейський Союз також запланував створити свою глобальну навігаційну систему (GNSS) Galileo для забезпечення Європи своєю незалежною системою з бюджетом 3,8 мільярдів доларів ще в 1999 році. Очікується, що Galileo почне надавати послуги до кінця 2008. Крім того, такі країни як Китай, Індія і Японія також планують будувати свої власні супутникові системи навігації [1].

Отже, використання послуг GPS здійснює великий вплив на розвиток нових технологій, а в результаті і на стиль життя людей. Супутникова навігація стала важливою інфраструктурою, так само необхідною, як дорожня мережа або мережа розподілу електроенергії. Деякі експерти вважають, що до 2015 року термінали з функціями навігації будуть поширені і затребувані подібно до стільникових телефонів. За цими оцінками припинення послуг навігації на 2 дні буде еквівалентно 1 мдрд USD збитку.

 

Література:

1.                 Парад супутникових навігаційних систем www.gps-profi.ru

2.                  Определение рациональных маршрутов движения  автомобилей http://www.aviss.ru/content/view/33/7/

3.                 Рудько О.М.   Роль GPS  технологій у логістичних системах. // Економіст. – 2006. - №9. – С.54-59