А. М. Кравцова

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Оцінка якості процесів формування та ефективного використання фінансових ресурсів підприємства

 

Важливе місце в управлінні інформаційними процесами в механізмі формування та ефективного використання фінансових ресурсів будь-якого підприємства займає оцінка якості розробки зазначеного механізму, під якою розуміють потребу в максимально повній і компетентній інформації для прийняття якісного управлінського рішення. В основі сучасної теорії управління якістю покладено ідею про те, що якість продукту (послуги) не може бути досягнута без забезпечення якості процесу, який виробляє даний продукт. Одним з важливих компонентів системи якості є процесний підхід, на основі якого і буде формуватися аналіз якості процесів формування та ефективного використання фінансових ресурсів підприємства.

Як відомо, під управлінським процесом розуміють неперервний ланцюг логічно взаємозалежних управлінських функцій, що впливають на прийняття того чи іншого рішення [1]. Загалом під процесним підходом до організації і управління діяльністю підприємства розуміють орієнтацію на бізнес-процеси в рамках існуючої організаційної структури управління й організаційної культури підприємства. З точки зору управління бізнес-процесами якість є одним з параметрів бізнесу-процесу, і поліпшення цього параметра може поліпшити весь процес. Тому підходи до управління якістю тісно переплітаються з підходами удосконалення бізнес-процесів.

Для аналізу підходів до управління якістю розглянемо класичне уявлення управлінського процесу на прикладі процесів формування та ефективного використання фінансових ресурсів і їх елементів (рис. 1). Так, ці процеси представлено у вигляді ітераційного циклу, на вході якого – надходження фінансових  ресурсів,  інформація   із  зовнішніх  джерел  (ситуація  на товарному,

Надходження фінансових ресурсів

 

Рис. 1. Оцінка якості управління процесами формування та ефективного використання фінансових ресурсів підприємства

 

валютному ринках і ринку капіталів, взаємовідносини з податковими й іншими контрагентами), внутрішня інформація (дані оперативного управлінського, податкового і фінансового обліку, відомості про укладені договори, інформація про виконання плану виробництва тощо). На виході “чорного ящика” – управлінське рішення, що виражає пріоритетні напрямки використання наявних і залучених фінансових ресурсів (стратегічні, короткострокові плани) і оперативні рішення у формі підписаних платіжних доручень на сьогодні. Всередині процесів відбувається ітераційний цикл: 1. Планування → 2. Виконання → 3. Аналіз → 4. Контроль → 5. Коректування → (1. Планування). Причому кожна нова ітерація в цьому циклі підвищує якість як самої дії (процесів), так і прийнятого управлінського рішення.

Необхідно зазначити, що однією з неодмінних умов нормального функціонування фінансового механізму і забезпечення якості повинна стати наявність системи взаємозалежних стратегічних, тактичних і оперативних планів. На етапі планування необхідна наявність чітких регламентів і суворе їх виконання. Відхилення від регламенту сприйматиметься як серйозний збій системи якості. Планування має здійснюватися за широким спектром статей з урахуванням сформованих тенденцій, перспективних цілей і можливостей. Одним із обов’язкових напрямків планування є податкове планування та оптимізація податкових виплат законними методами [2]. На етапі контролю й аналізу виконання планів має здійснюватись повний факторний аналіз відхилень з обов’язковим виявленням причин відхилень і прийняттям відповідних рішень щодо коректування планових показників з метою підвищення якості планування. Важливо стежити за тим, щоб аналіз не був надлишковим (надмірним), а також необхідно делегувати здійснення детального аналізу на нижні рівні управління. Рішення мають прийматися не тільки інтуїтивно, як це часто буває на практиці, але й з урахуванням низки факторів і ризиків.

Одним із інструментів організації процесів формування та ефективного використання фінансових ресурсів є розроблений на підприємстві механізм управління ними. Причому він може використовуватися на всіх етапах процесів і виступатиме як: економічний прогноз; посібник для дій (постановка завдання і засіб координації); основа для контролю та аналізу.

Важливим інструментом моніторингу якості вказаних процесів є методи статистичного контролю. Здійснення статистичного контролю базується на дослідженні та аналізі статистичних даних, на основі яких робиться ймовірно достовірний висновок щодо відповідності (невідповідності) праматерів, які контролюються. Метою такого контролю є постійне спостереження за контрольованими показниками, визначення розміру відхилень фактичних результатів від передбачуваних, виявлення у вихідних параметрів процесів невипадкових причин цих відхилень. Основні джерела таких відхилень, як правило, виявляються та ліквідовуються. При контролі процесів формування та ефективного використання фінансових ресурсів застосовуються як абсолютні, так і відносні показники. Останні підрозділяються на три групи: позитивні, негативні “допустимі”, негативні “критичні”. Для встановлення такого розподілу на підприємстві передбачаються відповідні критерії. За результатами контролю виконуються такі дії: 1) захід “Нічого не вживати” – в тих випадках, коли розмір негативних відхилень знано нижчий від передбаченого “критичного” рівня; 2) дія “Усунути відхилення” – містить процедури пошуку, реалізації та забезпечення відновлення значень показника; 3) дія “Змінити систему планових або нормативних значень показника” застосовується тоді, коли можливості усунення негативних відхилень обмежені або відсутні зовсім. Запровадження такої системи контролю на підприємстві дозволяє підвищити ефективність управління його діяльністю [3].

Окрім того, необхідно враховувати такі критерії оцінки якості процесів формування та ефективного використання фінансових ресурсів на підприємстві як оцінка стійкості прогнозів (в т.ч. перевірка працездатності механізму та оптимальності прийнятих управлінських рішень); рівень реалізації механізму на конкретному підприємстві (зрозумілість, гнучкість, простота адаптації, повнота врахування факторів, інформативність, універсальність); оцінка якості прийнятих рішень в існуючому механізмі.

Отже, оцінка якості процесів формування та ефективного використання фінансових ресурсів підприємства є самостійною підсистемою системи управління, але лише комплексне управління всіма факторами в контексті механізму формування та ефективного використання фінансових ресурсів може забезпечити необхідний рівень якості на виході зазначених процесів.

 

Список використаних джерел:

1.      Олексюк О. С. Методи і системи прийняття фінансових рішень / Олексюк О. С., Мельничук В. Г., Штабалюк П. І. – Тернопіль : Збруч, 2001. – 360 с.

2.   Андрейчиков А. В. Анализ, синтез, планирование решений в экономике / А. В. Андрейчиков, О. Н. Андрейчикова. – М. : Финансы и статистика, 2000. – 368 с.

3.     Лавінський Г. В. Моделювання економічної динаміки / Г. В. Лавінський, О. С. Пшенишнюк. – К. : Атіка, 2006. – 276 с.