Економічні науки/14. Економічна теорія

УДК 330.8

Мариненко Н. Ю.

Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя, Україна

Практичний аспект неоконсерватизму

 

У 80-х рр. ХХ ст. у розвинених країнах світу, зокрема в США та Великобританії на основі неоконсервативних доктрин було здійснено ряд реформ, спрямованих на відновлення саморегулювальних механізмів і обмеження державного втручання в економіку.

Основними неоконсервативними доктринами є:

– монетаризм, який ґрунтується на кількісній теорії грошей, наданні їм визначальної регулюючої ролі;

– теорія раціональних очікувань, згідно з якою велику роль вiдiграють очiкування суб'єктiв ринку щодо майбутнiх значень низки макроекономічних показників;

– теорія економіки пропозиції, відповідно до якої необхiдним є стимулювання пропозицiї шляхом проведення грамотної бюджетно-податкової політики.

Після кризи 1974-1975 pp. уряд США відмовився від кейнсіанської концепції регулювання економіки. Під час правління президента Р. Рейгана в основу його економічної політики, яка отримала назву „рейганоміка”, було покладено положення концепцій монетаризму та економіки пропозиції.

Економічна стратегія “рейганоміки” була спрямована на розширення вільного підприємництва. Неоконсерватори критикували державу, яка, на їх думку, взяла на себе надмірні зобов’язання у соціально-економічній сфері, виявилася малоефективною і перестала справлятися з політичними функціями. Вони здійснили конкретні заходи щодо перерозподілу функцій держави: було відмінено третину нормативів, положень та правових актів, які жорстко регламентували комерційну діяльність фірм.

Програма Р. Рейгана, яку він оприлюднив у 1981 p., включала чотири компоненти:

1)     реформування податкової системи з метою стимулювання заощаджень та розширення інвестиційних фондів;

2)     зменшення державних витрат (крім витрат на оборону) з метою скорочення дефіциту бюджету;

3)     обмеження регламентації економічної діяльності з метою пожвавлення підприємництва та відновлення ринкових механізмів;

4)     проведення монетаристської політики контролю за грошовою масою.

Підтримували президента економісти-неокласики, зокрема Р.-Е. Лукас, Т. Сарджент, Н. Уоллес, які на початку 1980-х pp. критикували інфляційну кредитно-грошову політику “вмонтованих стабілізаторів”, пропонували нові підходи до визначення меж державного втручання в економіку. Вони наполягали на проведенні стабільної довгострокової економічної політики, яка виключала б вирішення тимчасових проблем і втручання в механізми саморегулювання. Завдяки цьому формувалось позитивне ставлення суспільства до реформ.

Заходи “рейганоміки” сприяли економічному зростанню США: у 1986 р. на цю державу припадало близько 34 % промислового виробництва розвинутих капіталістичних країн і 20 % їх зовнішньоторговельного обороту.

В 1970-х рр. у Великобританії стало повільним зростання виробництва, почастішали циклічні кризи, подовжилася фаза депресії, темпи інфляції на кінець 70-х рр. досягли 15 %. Політика виходу британської економіки з кризи за допомогою впровадження неоконсервативної моделі державного регулювання, реалізована урядом консерваторів на чолі з М. Тетчер, отримала назву “тетчеризм”. Проголошені денаціоналізація і приватизація, дерегулювання, дебюрократизація означали підтримку підприємницької ініціативи.

Реформи торкнулись усіх сфер господарського життя країни. Одним із перших кроків було прийняття законів, що обмежували безмежні права профспілок на оголошення страйків, а також законів, що дозволили уряду вистояти у боротьбі із ними.

Також уряд здійснював політику скорочення витрат і оподаткування, відмови в субсидіях підприємствам, що збанкрутували. Було вжито рішучих заходів щодо перебудови системи оподаткування з метою сприяння підприємницькій діяльності; створено програму заохочення конкуренції, яка сприяла створенню великої кількості малих і середніх підприємств. Це оздоровило економіку, збільшило прибутковість та обсяг інвестицій, а, отже, — зменшило безробіття.

Основою проведення реформ у сфері грошового обігу, фінансів та банківської справи був монетаризм, відповідно до якого пропонувалося жорстке обмеження грошової маси в обігу. Досягти цього передбачалося послабленням податкового контролю за функціонуванням ринку, підвищенням ролі кредитно-грошових інститутів, радикальною зміною структури бюджетного механізму, що проявлялося у відході від прогресивного оподаткування приватних осіб та підприємців.

Важливим напрямом реформ був курс на приватизацію державного сектору. Велика увага приділялася приватизації нафтової, вугільної, газової, сталеливарної, авіакосмічної промисловості, повітряного транспорту, телекомунікацій, енергетики, водопостачання, а також житла населенням.

Одним із найважливіших напрямів діяльності уряду М. Тетчер була боротьба з інфляцією. Суворо контролювались темпи росту грошової маси в обігу, були скорочені позики, що надавалися державою приватному сектору, відмінено контроль над цінами та заробітною платою, підвищені ставки відсотку. Серед антиінфляційних заходів досить суттєвим було обмеження державних витрат на промисловість, комунальне та дорожнє господарство, розвиток культури, освіту. В результаті здійснених заходів інфляція знизилась до 5 %, а наприкінці 80-х рр. – до 3 % на рік.

Уряд М. Тетчер вживав рішучих заходів для запобігання бюджетному дефіциту, особливо за рахунок збільшення непрямих податків. Водночас було послаблено податковий тиск на особисті доходи. Згідно з рекомендаціями М. Фрідмена, витрати на соціальну сферу консерватори намагалися скоротити, але на практиці спромоглися тільки їх тимчасово заморозити. Це було пов'язано з тим, що в період реформ економіка перебувала у кризовому стані та соціальна сфера потребувала додаткових коштів. Однак уряд не відмовився від цієї ідеї, продовжуючи скорочення видатків на соціальні програми, які потребували значних коштів, але були неефективними. Та лише після других виборів було розроблено проект соціального забезпечення, який передбачав суттєву реформу системи державного пенсійного забезпечення і гарантування мінімальних доходів з використанням засобів жорсткого контролю за матеріальним станом отримувачів дотацій. Цей проект передбачав значну економію бюджетних коштів.

Важливе місце у програмі “тетчеризму” відігравало повернення до традиційних моральних цінностей (“вікторіанських цінностей”): повага до сім’ї, релігії, закону і порядку, ощадливість, акуратність, працьовитість, самостійність на противагу корупції, хабарництву, бездуховності масової культури.

Результатами реформаторської діяльності уряду М. Тетчер стали: призупинення спаду виробництва у промисловості та його зростання в 1982 р.; значне скороченння рівня інфляції; приватизація державної власності та дерегулювання, максимальне скорочення прямого державного втручання в економіку; дебюрократизація державного управління і внесення “прозорості” у відносини держави та бізнесу; податкові реформи призвели до зменшення податкового тиску на виробників і підвищили стимули до накопичення та економічного росту; зміцнення позицій Лондона як одного з фінансових центрів світу; суттєво зріс ВВП, швидшими темпами почали розвиватися не лише англійська промисловість, але і такі галузі, як торгівля, зв’язок, транспорт; покращились показники фінансово-банківської сфери економіки; у соціальній сфері уряду М. Тетчер вдалося замінити сталу систему соціальних гарантій “для всіх” іншою, індивідуалістською – “кожний за себе”; відбулися структурні зміни суспільства; скорочення кількості робітничого класу безпосередньо на виробництві, розширення зайнятості у сфері послуг; зріс прошарок власників дрібних фірм, з’явилися високооплачувані менеджери середнього рівня.

Концепції неоконсерватизму довели, що існує тісний зв'язок економічної теорії і політики, а також те, що економічна концепція може стати рушійною силою економічного розвитку та складовою економічної політики держав.

Використання неоконсервативної моделі регулювання економіки сприяло обмеженню інфляції, посиленню ринкових стимулів та підвищенню ефективності економіки. Першочерговими були завдання підвищення конкурентоспроможності національної економіки, досягнення довгострокових стратегічних цілей, пов’язаних із розвитком високих та наукомістких інформаційних технологій, глобалізацією економіки.

Неокласичні доктрини було сформульовано в конкретних країнах, і вони найбільшою мірою сприяли вирішенню проблем саме цих країн. Їх успішна реалізація можлива не всюди і не завжди. Для цього необхідна не лише політична воля влади, а й відповідні економічні умови, рівень розвитку країни, належні історичні, національні, інституційні та інші чинники.