Долженко О.В., студентка

Пророчук Ж.О., керівник

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

 

Програмне забезпечення діяльності адміністраторів недержавних пенсійних фондів України

 

З моменту набрання чинності 01.01.2004 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» на українському фінансовому ринку функціонують такі інститути, як недержавні пенсійні фонди (далі – НПФ). З кожним днем зростає їх кількість, а також розширюється мережа інфраструктури недержавного пенсійного забезпечення, до складу якої входять адміністратори, зберігачі, компанії з управління активами та ін.

Функціонування всіх цих фінансових установ неможливе без належної автоматизації їх діяльності, у зв’язку з чим з’явилася необхідність розробки відповідного програмного забезпечення. Незначна кількість існуючих наукових праць з цієї теми свідчить про те, що проблема автоматизації НПФ досліджена недостатньо. Серед тих, хто провів аналітичну роботу в цій сфері, є В.Тітаренко [3].

На сьогоднішній день достатньо складним і дорогим є створення комплексу автоматизації діяльності НПФ, який включає програми для ведення персоніфікованого обліку учасників НПФ, для бухгалтерського обліку НПФ, інші програми та технічне забезпечення. Перше місце за значимістю і складністю серед них займає програма для ведення персоніфікованого обліку учасників фонду, що входить до складу обов’язків адміністратора НПФ.

Слід зауважити, що система персоніфікованого обліку учасників НПФ повинна включати інформацію про кожного учасника і про вкладників фонду, про пенсійну схему, про здійснення пенсійних внесків, про участь у розподілі інвестиційного прибутку (збитку), про пенсійні виплати. Крім того, ці данні повинні зберігатися на протязі всього періоду дії пенсійного контракту (кілька десятків років), а після цього – ще 10 років [1, ст. 25]. Це свідчить про значні показники обсягу й терміну зберігання інформації, що потребує надійного та ефективного програмного забезпечення.

Воно повинне забезпечувати можливість:
- інтеграції з іншим базовим та програмним забезпеченням, інформаційної сумісності з іншими системами  через  контрольований інтерфейс для імпорту (експорту) даних з (до) інших систем;
- додавання нових функціональних модулів без зміни структури програмного забезпечення;
- обслуговування запитів користувачів та надання необхідної інформації у зручному для сприйняття вигляді;
- оперативного пошуку документів та інформації в архіві;
- роздрукування документів у паперовому вигляді [2, ст. 3.2].
До того ж програмне забезпечення повинно бути розроблено таким чином, щоб ідентифікація учасника фонду могла виконуватися не менше ніж за трьома реквізитами, щонайменше один з яких міг бути унікальним, і щоб виконувалося формування звітів про операції в системі персоніфікованого обліку.
Сьогодні в Україні існує декілька програмних продуктів персоніфікованого обліку учасників НПФ, серед яких є «Адміністратор НПФ» (свідоцтво про реєстрацію авторського права № 11479 від 09.11.2004) і «Атлас СПО» (посвідчення №11350 від 19.10.2004).

«Адміністратор НПФ», розроблений компаніями Finport Technologies і Lime Systems, має трирівневу архітектуру: сервер баз даних – MS SQL Server 2000, сервер додатків на базі MS IIS, клієнтські додатки розробляються на основі .NET технології.

Розподілена архітектура дозволяє підтримувати високу продуктивність; забезпечити масштабованість; сформувати високий ступінь захищеності; спростити розгортання і супровід; активно та гнучко нарощувати функціональність (за рахунок компонентної реалізації) [4].

Система «Атлас СПО», крім надійного і високоякісного програмного забезпечення, має автоматизовану інсталяцію, вичерпний комплект документації користувача та адміністратора, службу технічної підтримки «гаряча лінія».

Однією з відмінних рис системи «Атлас СПО» є її здатність працювати в розвинутих філіальних інфраструктурах. Це досягається за рахунок використання підсистеми обміну даними в територіально розподілених системах Atlas Replication Manager і підсистеми централізованого поширення версій програмного забезпечення Atlas Software Distribution System [5].

Таким чином, можна зробити висновок про те, що на сьогоднішній день в Україні на законодавчому рівні виділена низка вимог до програмного забезпечення адміністраторів НПФ. Не дивлячись на це, через недостатній досвід функціонування системи недержавного пенсійного забезпечення в цілому, проблемним і науково недослідженим залишається питання автоматизації цих фінансових установ. Адміністратори НПФ мають можливість вибрати відповідний їм за функціональністю програмний продукт серед існуючих на ринку України, але всі вони потребують великих витрат як на обслуговування саме програми, так і на навчання спеціалістів роботи з нею.

Література:

1. Закон України «Про недержавне пенсійне забезпечення» від 09.07.2003р. №1057-IV

2. Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 22.06.2004 № 1101 «Про затвердження Вимог до технічного забезпечення та інформаційних систем для ведення персоніфікованого обліку учасників недержавного пенсійного фонду»

3. Тітаренко В. Адміністратор недержавних пенсійних фондів // «Пенсійний капітал». - 2005. - http://www.pension-capital.com.ua/cgi-bin/val.sh?v =0&p=p1210

4. http://npf.finport.com.ua/ua/about/info.html

5. http://www.dps.kiev.ua/ukr/fondi.html