МЕДИЦИНА

Инфекционные болезни

Мироник О.В., Давиденко О.М., Фельдман Л.Я.*, Каніна А.М.**

Буковинський державний медичний університет

* Обласна клінічна лікарня м. Чернівці

** Поліклініка №3 м. Чернівці

Застосування панзинорму форте –Н в комплексному лікуванні гострих вірусних гепатитів, що супроводжуються реактивним панкреатитом.

       

          За даними ВООЗ, понад 5% населення земної кулі інфіковано вірусом гепатиту В і біля 1% - вірусом гепатиту С. Останніми роками відмічається суттєве підвищення рівня захворювань печінки і серед населення України. Саме із цією патологією пов’язана більшість летальних наслідків та випадків розвиту хронічних гепатитів, цирозу та первинного раку печінки. Перебіг гострих вірусних гепатитів нерідко супроводжується розвитком панкреатиту, що проявляється абдомінально-больовим синдромом і відповідно зниженням якості життя. Ферментна терапія є одним із важливих компонентів в лікуванні даної категорії пацієнтів. Препарат Панзінорм форте –Н – ферментний засіб на основі чистого панкреатину і містить у своєму складі ліпазу, протеази, амілазу, які забезпечують перетравлення жирів, вуглеводів та протеїнів. На відміну від інших ферментних препаратів Панзінорм форте –Н не впливає на моторику шлунково-кишкового тракту, секрецію жовчі та функцію жовчовивідних шляхів, що дозволяє включати його в лікування гострих гепатитів з перших днів хвороби.

Метою роботи є вивчення клінічної ефективності застосування  Панзінорму форте-Н в комплексному лікуванні гострих вірусних гепатитів, що супроводжуються реактивним панкреатитом.

          Під спостереження знаходилось  35 хворих із діагнозом гострий вірусний гепатит, ускладнений панкреатитом, віком 25-50 (середній вік – 34,6!3)років. Осіб чоловічої статі було 20, жіночої – 15. Гострий гепатит А був встановлений у 10 пацієнтів, гострий гепатит В – у 20, гострий гепатит С – у 5. Пацієнти були розподілені на дві групи: основна - налічувала 25 пацієнтів, контрольна - 10  осіб. Обидві групи були рандомізовані за статево-віковим складом і тяжкістю перебігу захворювання. Діагноз вірусного гепатиту  був встановлений на підставі клініко-анамнестичних даних, а також обстеження на серологічні маркери вірусних гепатитів. Наявність панкреатиту встановлювали на підставі клініко-анамнестичних даних захворювання (больовий синдром, що посилюється із прийомом їжі та інших диспепсичних розладах), лабораторних даних (підвищення показників амілази крові, діастази сечі), а також даних ультразвукового дослідження органів черевної порожнин (збільшення розмірів підшлункової залози, зміни щільності тканини).

Всі хворі отримували базисну терапію, включаючи дієтичне харчування, дезінтоксикаційні засоби, полівітаміни, ферментні препарати. Хворі основної групи додатково отримували препарат Панзинорм форте – Н, дозою по 1 таблетці 3 рази на день, контрольної групи – фестал, дозою по 1 драже 3 рази на день під час прийому їжі.

Статистична обробка даних проводилася з використанням критерію Фі-перетворення Фішера.

Результати досліджень.

Спостереження за хворими показали, що препарат Панзинорм форте – Н позитивно впливає на динаміку провідних клінічних симптомів панкреатиту у хворих на гострі гепатити. Контроль за клініко-лабораторними показниками здійснювали до початку лікування (при поступленні в стаціонар) на 21 та 45 день лікування. Всі пацієнти, що приймали Панзинорм форте – Н  відмічали суб’єктивне покращання стану: зменшення больового синдрому, нудоти, відрижки, здуття живота, діареї в середньому вже на 12 день лікування. Наведені дані представлені в таблиці 1.


Таблиця 1.

Динаміка клінічних симптомів у хворих на гострі вірусні гепатити, ускладнені панкреатитом

Симптоми

Показники при поступленні

Показники на 14 день лікування

Показники на 35 день лікування

Контрольна група

Основна група

Контрольна група

Основна група

Контрольна група

Основна група

Нудота

10

25

7 (70%)

8 (32%)

2 (20%)

-

Відрижка

10

25

8 (80%)

8 (32%)*

2 (20%)

-

Блювання

10

25

3(30%)

1(4%)

-

-

Нестійкі випорожнення

10

25

8 (80%)

5 (20%)*

4 (40%)

1 (4%)*

Здуття живота

10

25

7 (70%)

10 (40%)

2 (20%)

1(4%)

Біль у верхніх відділах живота, важкість в епігастрії та правому підребер’ї

10

25

6 (60%)

10 (40%)

3 (30%)

1(4%)

Примітка: * р<0,05

З наведених даних бачимо, що у пацієнтів в яких розвинувся на фоні гострого гепатиту панкреатит під впливом лікування на 14 день відбувається зменшення больових відчуттів та диспепсичних проявів в контрольній групі в середньому на 45%, в основній групі на 70%.

Динаміка лабораторних показників в процесі лікування Панзинормом форте –Н вказує на швидшу тенденцію до відновлення секреторної функції підшлункової залози (таблиця 2.)


Таблиця 2

Зміни лабораторних показників хворих з гострими гепатитами, що супроводжуються панкреатитом

Показники

До початку лікування

На 14-й день лікування

На 35-й день лікування

Контрольна група

Основна група

Контрольна група

Основна група

Контрольна група

Основна група

Амілаза крові,

г/л год.

56,8!1,4

54,7!1,2

49,7!1,3

37,4!1,5

35,7!0,8

29,8!0,6

Діастаза сечі,

г/л год.

209,7!1,6

212,1!1,5

157,6!1,4

125,3!1,4

65,9!1,2

62,8!0,4

АлАТ, ммоль/л

5,2!0,3

4,9!0,4

3,9!0,5

2,9!0,4

1,5!0,2

1,2!0,4

 

За даними ультразвукового дослідження, на фоні прийому препарату Панзинорм форте-Н виявили  тенденцію до нормалізації розмірів підшлункової залози вже на 14-й день лікування і повну нормалізацію розмірів та відновлення ехощільності на час закінчення повного курсу лікування. В основній групі пацієнтів прояви панкреатиту були ліквідовані повністю до 14-го дня лікування у 5 хворих, а у 20 – до кінця курсу лікування Панзинормом форте-Н (35-й день). В контрольній групі хворих регресія симптомів відбувалась значно повільніше.

Таким чином, препарат Панзинорм форте-Н є ефективним засобом в лікуванні панкреатиту у хворих на вірусні гепатити незалежно, оскільки сприяє зниженню активності протеолітичних ферментів, зменшенню больових відчуттів та  прискорює позитивну динаміку ультразвукової гістографії підшлункової залози.