Секція «Економічні науки»

Підсекція №6

 

Березовський К.В.

канд. екон. наук, доцент

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

 

СТВОРЕННЯ ЕФЕКТИВНОЇ СИСТЕМИ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ

 

В Україні має бути створена ефективна система післядипломної освіти, що задовольняла б потреби ринкової економіки. Поки що ж більшість інститутів підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів діють відокремлено як від виробничого сектора, так і від потужних університетів. Понад те, вони не забезпечені висококваліфікованими кадрами, мають слабку навчально-лабораторну базу. Тому для адаптації цієї ланки освіти до потреб ринку праці доцільно, по-перше, здійснити її інтеграцію з університетами, і, по-друге, тісно пов'язати діяльність університетів у цій сфері з сучасною промисловістю, вдосконаливши підготовку з дисциплін, які стосуються корпоративного управління, корпоративного права, охорони інтелектуальної власності, конкурентоспроможності тощо, тим самим забезпечивши підготовку фахівців, здатних працювати в нових господарських структурах і у сфері бізнесу.

У сучасному світі знання змінюються швидше, ніж змінюються покоління. Неможливо отримати освіту один раз і назавжди. Старі професії відживають, народжуються нові перспективні спеціальності. Життя вимагає від фахівців постійно модифікувати свої знання та вміння, підвищувати рівень своєї фаховості, набувати нових знань та компетенцій, опановувати сучасні технології та інформаційний простір.

Одним із напрямів діяльності Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» є розгалужена система післядипломної освіти. В університеті створено новий структурний підрозділ – Навчально-методичний комплекс «Інститут післядипломної освіти».

 НМК «Інститут післядипломної освіти» об’єднав два інститути – Український інститут інформаційних технологій в освіті та Інститут перепідготовки і підвищення кваліфікації, а також три навчальних центри – Центр підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів Мінпаливенерго, Навчальний мовний центр «КПІ-Тауер» і Навчальний науковий центр «КПІ-Міранда».

Основне завдання НМК «Інститут післядипломної освіти» – це управління системою післядипломної освіти НТУУ «КПІ» для надання якісних освітніх послуг за широким спектром навчальних програм з урахуванням попиту сучасної економіки, ринку праці, потреб суспільства у знаннях та забезпечення неперервної освіти.

Навчально-методичний комплекс забезпечує післядипломну освіту в НТУУ «КПІ» за такими напрямами: перепідготовка (друга вища освіта); підвищення кваліфікації фахівців; підвищення кваліфікації викладачів університетів і шкільних учителів; семінари та тренінги; дистанційне навчання.

Інститут післядипломної освіти реалізує свої завдання у тісній взаємодії з кафедрами, факультетами та інститутами НТУУ «КПІ» в обміні інформаційними ресурсами, розробленні навчально-методичної документації, навчальних планів та програм післядипломної освіти, забезпеченні навчального процесу фаховими викладачами, підготовці підручників, навчальних посібників, наукової та методичної літератури, розробленні дистанційних курсів, електронних підручників, тестів, віртуальних лабораторій, участі в акредитації та ліцензуванні спеціальностей університету тощо.

НМК «ІПО» забезпечує післядипломну освіту за всіма напрямами та спеціальностями НТУУ «КПІ», використовуючи багатий досвід та освітні можливості університету. Навчання проводять досвідчені викладачі університету, а також висококваліфіковані фахівці різних галузей економіки та соціальної сфери України. Інститут застосовує в навчальній діяльності нові педагогічні та інформаційно-комунікаційні технології, надає доступ до власних веб-ресурсів навчальних дисциплін, забезпечує розроблення та впровадження корпоративних навчальних програм підвищення кваліфікації з урахуванням потреб підприємств, організацій та компаній.

Перепідготовка (друга вища освіта) здійснюється за акредитованими напрямами та спеціальностями НТУУ «КПІ» у таких сферах: технічні науки; комп’ютерні науки; економічні науки; гуманітарні науки; педагогіка вищої школи.

Особливим напрямом є дистанційне навчання. НМК «ІПО» забезпечує широке використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) для вдосконалення навчального процесу післядипломної освіти: розроблення і супровід інформаційних ресурсів навчального процесу; організація та забезпечення дистанційного навчання; розроблення і впровадження нових методик дистанційного навчання та комп’ютерного тестування; розроблення веб-сайтів та веб-порталів.

НМК «Інститут післядипломної освіти» надає професійні освітні послуги з дистанційного навчання, яке використовує комп’ютерні навчальні програми та передбачає поєднання самостійного засвоювання матеріалу курсу й активної on-line взаємодії з викладачем. Банк веб-ресурсів інституту містить велику кількість дистанційних курсів за різними напрямами знань: інформаційні технології; економічні дисципліни; технічні дисципліни; гуманітарні дисципліни; фундаментальні науки; іноземні мови.

На перспективу необхідно вирішення таких завдань: удосконалення та розширення спектру навчальних програм; максимальне використання потенціалу освітніх можливостей та посилення взаємодії з підрозділами НТУУ «КПІ»; широке впровадження ІКТ у систему післядипломної освіти; налагодження й розвиток зв’язків із підприємствами, організаціями та компаніями для інтеграції зусиль у забезпеченні післядипломної освіти.