Костіна Д. Ю., Карлін О.Л.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган – Барановського, Україна

Дослідження сучасних інформаційних систем аналізу діяльності

підприємства для фінансового забезпечення інвестиційних

проектів

Інформаційні процеси управління відбуваються за допомогою інформаційних систем. Призначення інформаційних систем (ІС) в економіці - це автоматизація розрахунків, під якою розуміють людино-машинне розв'язування економічних задач. Сучасний етап розробки ІС в економіці країни характеризується створенням ІС нового покоління, до яких належать експертні системи, системи підтримки прийняття рішень, інформаційно-пошукові системи, системи із штучним інтелектом. Основою створення таких систем є децентралізація структури інформаційно – автоматизованих систем управління та організація розподільної обробки інформації. Технічною передумовою створення таких систем є значне поширення прикладних електронно - обчислювальних машин (ПЕОМ). Організаційною передумовою виникнення таких систем стали процеси децентралізації управління, що відбуваються в країні. Структурно вони реалізуються у вигляді мереж обчислювальних машин або мереж автоматизованих робочих місць (АРМ).

Питаннями застосування інформаційних систем аналізу діяльності для фінансового забезпечення інвестиційних проектів займалися І.В. Багрова та Т.С. Яровенко у своїх працях,  Т.В. Семенова, І.І. Вінніченко Л.І. Федулова та інші науковці в цій сфері.

Метою статті є дослідження сучасних інформаційних систем аналізу діяльності підприємства для фінансового забезпечення інвестиційних проектів і вибір найбільш прийнятної в сучасних умовах інвестування.

Розглянемо ті інформаційні системи аналізу діяльності підприємства для фінансового забезпечення інвестиційних проектів, що розроблені за останні декілька років.

Одним з таких проектів є AnalyzerXL  - нова розробка для оцінки інвестиційних портфелів на базі Excel. Це комп'ютерна програма для індивідуальних інвесторів і професійних аналітиків. Включає різні модулі для технічного аналізу ринку, ведення інвестиційних портфелів, завантаження котирувань в листи Microsoft Excel і багато що інше. AnalyzerXL забезпечує технічний аналіз в середовищі Microsoft Excel. Бібліотека функцій технічного аналізу включає близько 150 функцій і індикаторів  управління інвестиційними портфелями, завантаження котирувань акцій і опціонів, а також цін в реальному режимі часу в листи Microsoft Excel, прогноз цін на основі алгоритмів нейронних мереж побудова торгових систем з використанням VBA побудова власних індикаторів ринку. Але для повного аналізу діяльності підприємства з метою фінансового забезпечення інвестиційних проектів цього додатку недостатньо – він не забезпечує аналізу засобами фінансового леверіджу та оцінки ефективності інвестиційних проектів.

Однією з сучасних інформаційних систем аналізу ефективності інвестиційного проекту та фінансового аналізу стану підприємства з метою подальшого фінансування інвестиційних проектів є InvestWork 5.0. «Оперативна робота». Даний програмний додаток представляє собою програму для автоматизації процесу розрахунку основних показників ефективності інвестиційного проекту. Виконуються наступні операції:

-         аналіз фінансового стану підприємства (за даними балансу та звіту про фінансові результати);

-         розрахунок основних показників ефективності інвестиційного проекту: чистого приведеного доходу, строку окупності, внутрішньої норми доходності проекту тощо;

-         можливість побудови графіків та діаграм, виведення статистики та порівняльних таблиць за кількома проектами;

-         можливість складання звітів довільної форми;

-         гнучкий інтерфейс списків, що настроюється користувачем;

-         експорт звітів в різні формати (DOC, HTML, TXT, XML);

-         сервісні операції роботи з базами даних (вивантаження, очищення, перерахунок і т.д.);

-         сумісна з програмою Office по формату обміну даними.

Програма проста для впровадження, використовує оригінальний інтерфейс управління списками одним набором кнопок і спливаючих меню, і тому є оптимальною для застосування на малому підприємстві. Але дана програма має істотний недолік – вона адаптована під російське законодавство і не підлягає зміні та коректуванню, а засади українського інвестиційного законодавства відрізняються від російських.

Але якщо враховувати структуру інформаційної системи «Аналіз діяльності підприємства для фінансового забезпечення інвестиційних проектів», яка включає перелік необхідних показників аналізу, то виникають складності у повноті проведення аналізу і підведенні підсумків на його основі.

Найбільш прийнятним програмним додатком, що дозволяє задіяти майже всі ступені аналізу інвестиційної діяльності, є «Інвестиційний аналіз 1.7». Програма призначена для оцінки ефективності інвестиційних проектів. Програма дозволяє розрахувати ефект: введення в дію нового виробництва, заміни застарілого устаткування на нове з метою збільшення об'єму продажів і якості продукції, що випускається, збільшення випуску продукції і (або) розширення ринку пропонованих послуг, будь-якого іншого вкладення грошових коштів. Програма дозволяє не тільки розрахувати ефект від введення тих, або інших інновацій, розширення виробництва і таке інше, але і в процесі розрахунку (а також по його закінченню) отримувати статистичну інформацію за об'ємом продажів, основними засобами і позаоборотними активами, персоналом, витратами, фінансовими вкладеннями тощо.

Програма дозволяє розраховувати й аналізувати в динаміці наступні групи показників ефективності інвестиційних проектів:

-         Показники комерційної (фінансової) ефективності, що враховують фінансові наслідки реалізації проекту для його безпосередніх учасників.

-         Показники бюджетної ефективності, що відображають наслідки здійснення інвестиційного проекту на федеральний, регіональний і місцевий бюджети.

-         Показники економічної ефективності, що відображають витрати і результати за проектом і враховують як інтереси його учасників, так і інтереси країни, регіону або міста.

Програма дозволяє розрахувати наступний перелік показників фінансової ефективності проекту: простий термін окупності проекту, дисконтований термін окупності проекту, внутрішню норма прибутковості проекту, чистий грошовий потік, чистий дисконтований дохід, індекс прибутковості, бюджетну ефективність, інтегральний бюджетний ефект, інші показники, які можна розрахувати самостійно, користуючись початковими даними програми.

Таким чином, можна зробити підсумок, що найбільш оптимальною для рішення проблем фінансового забезпечення інвестиційних проектів є «Інвестиційний аналіз 1.7». Дана програма є універсальною, і єдиний її істотний недолік – російськомовність. Але враховуючи те, що документація, що розроблюється на основі роботи цієї програми, є управлінською (тобто не для пред’явлення до державних органів в якості офіційної, а для аналізу в адміністрації підприємства та з представниками інвестора), не має значення якою мовою представлений інтерфейс – українською чи російською. Структура ж самої програми дозволяє внести певні корективи стосовно особливостей українського законодавства.

Література:

1.                 Баумол У. Предпринимательство, инвестиции и рост: симбиоз Давида и Голиафа // Проблемы теории и практики управления. — 2005. — № 2.

2.                 Сайт програмних додатків http://www.softodrom.ru/

3.                 Офіційний сайт СП «АНК» http://www.ankltd.ukrbiz.net/