Экономические науки/ 7.Учет и аудит.

 

Голодинський О.Ю.

Науковий керівник: Марценяк Н.О.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

 

ОБЛІК ДОХОДІВ І ВИДАТКІВ СПЕЦІАЛЬНОГО ФОНДУ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ ОСВІТНЬОЇ СФЕРИ

 

Ринкова трансформація економіки вимагає теоретичного переосмислення та практичного удосконалення форм і методів фінансового забезпечення розвитку сфери освіти економічної системи держави. Загальноприйнятим є теоретичне положення про пріоритетну роль держави не тільки у фінансовому забезпеченні розвитку освіти, а й в активному регулюванні нею механізму надання освітніх послуг з метою досягнення оптимізації різних джерел фінансування. Проблема ефективного використання фінансових ресурсів повною мірою стосується бюджетних установ – вищих закладів освіти. При розробці механізму сучасних фінансово-економічних відносин бюджетних установ – вищих закладів освіти – в нинішніх умовах суттєвим є питання формування, розподілу і використання фінансових ресурсів, важливою складовою яких є кошти спеціального фонду.

Проблеми бухгалтерського обліку в бюджетних установах розглянуті в працях відомих вітчизняних і зарубіжних економістів С.М. Альошина,  І.А. Андреєва, М.Т. Білухи, А.М. Бєлова, Є.П. Вороніна,  С.Ф. Голова, В.А.  Голощапова,   Є.М. Бойко, С.А. Буковинського, А.Г. Звєрєва, Р.Т. Джоги, П.Т.  Ворончука, В.М. Онищука, Л.Я.Корецкого, А.Н. Кузьминского, С.Я. Зубілевич, Ф.С. Міхальчука, І.Н. Полєвого, О.О. Чечуліної та інших.

У більшості робіт бюджетний бухгалтерський облік відображається як інструмент забезпечення централізованого управління діяльністю таких установ. Разом з тим, питання фінансової самостійності бюджетних вищих закладів освіти, обліку платних освітніх послуг не знайшли достатнього відображення в науковій літературі. Існуюча система бухгалтерського обліку не повною мірою відповідає сучасній господарській практиці освітніх установ. Система господарювання в ринкових умовах, становлення якої відбувається в Україні, об'єктивно передбачає необхідність пошуку і формування варіантів ведення обліку в бюджетних установах, що відповідали б новим соціально-економічним відносинам і процесу реформування бухгалтерського обліку.

Мета даної роботи полягає в розробці рекомендацій щодо удосконалення методики й організації бухгалтерського обліку в бюджетних установах – вищих закладах освіти – за допомогою сучасних облікових систем.

У системі фінансування бюджетних установ України – вищих закладів освіти – значне місце займає спеціальний фонд. Він містить обсяг надходжень зі спеціального фонду бюджету та їх розподіл за повною економічною класифікацією на здійснення видатків спеціального призначення, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою основних функцій[2].

За ринкових відносин основним товаром вищих закладів освіти є освітні послуги. Їх виробництво та передача споживачеві здійснюються одночасно при безпосередньому контакті виробника і споживача, тому освітні послуги не можуть нагромаджуватися та перерозподілятися, що й обмежує сферу дії ринкових відносин в освіті. Ці послуги в нашій країні надаються переважно державними освітніми установами і є державною власністю. Розраховувати лише на загальний фонд державного бюджету сьогодні не можна. Ось чому нова система фінансування вищих державних закладів освіти уявляється в перспективі багатоканальною, що передбачає безпосередню участь споживачів освітніх послуг у процесах формування та використання централізованих і децентралізованих фондів фінансових ресурсів[4].

Проаналізувавши надходження до спеціального фонду в окремих вищих закладах освіти можна дійти висновку, що основним джерелом надходження до вищеназваного фонду є плата за навчання на контрактній основі, залежно від ВЗО питома вага якої у загальному обсязі надходжень до спеціального фонду коливається від 85% до 91%. Щодо використання коштів спеціального фонду за призначенням, то його аналіз свідчить, що одним із основних кодів економічної класифікації видатків є заробітна плата (код 1111), питома вага якої залежно від ВЗО коливається від 20% до 25%[3].

При відображенні в обліку доходів спеціального фонду важливе значення має джерело доходів та інформація щодо собівартості певної послуги. Відповідно до організаційних особливостей власних надходжень бюджетних установ – вищих закладів освіти – обґрунтовано впровадження в закладах освіти системи обліку за видами надходжень і видатків спеціального фонду, яка в межах окремих видів надходжень забезпечує відображення, накопичення, оперативний контроль та надання інформації про доходи і видатки та результати виконання кошторису за спеціальним фондом[1].

Аналіз існуючих нормативних документів свідчить про певну неузгодженість окремих положень порядку застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ та Порядку Державного казначейства про списання проведених за рік видатків на результат виконання кошторису. Тому доцільно удосконалити методику обліку доходів, видатків і визначення результатів виконання кошторису за спеціальним фондом. У зв'язку з тим, що спеціальний фонд складається із спеціальних коштів, коштів одержаних на виконання окремих доручень та інших власних надходжень, для деталізації результатів виконання кошторису за спеціальним фондом необхідно ввести окремі субрахунки:

1)           субрахунок 434 “Результат виконання кошторису за спеціальним фондом по сумах, отриманих на виконання окремих доручень” - для обліку результату виконання кошторису за сумами, що надійшли на виконання окремих доручень;

2)           субрахунок 435 “Результат виконання кошторису за спеціальним фондом по інших власних надходженнях” - для обліку результату виконання кошторису за коштами по інших власних надходженнях.

Дослідження існуючого Порядку спрямування тимчасово вільних коштів спеціального фонду розпорядниками бюджетних коштів на видатки, які повинні фінансуватися із загального фонду, з наступним їх відшкодуванням із загального фонду, дозволили зробити висновок, що такий Порядок суперечить основній вимозі бюджетного асигнування – цільовому використанню бюджетних коштів відповідно до затвердженого кошторису бюджетної установи[2].

Враховуючи, що залишок рядка “Результат виконання кошторису за спеціальним фондом” “Балансу” (форма № 1), визначається загальною сумою, потрібно ввести додаткові рядки до вищезазначеної форми фінансової звітності з метою повного розкриття у звітності результату виконання кошторису за окремим коштами спеціального фонду.

Таким чином, розроблені рекомендації та пропозиції сприятимуть покращенню організації бухгалтерського обліку спеціального фонду в системі управління сучасних бюджетних установ, удосконаленню методики обліку доходів і видатків спеціального фонду та визначенню результату виконання кошторису за спеціальним фондом вищих закладів освіти в сучасних умовах господарювання.

 

ЛІТЕРАТУРА:

 

1.        Горностаєва В.М. Облік позабюджетної діяльності бюджетних установ // Фондовий ринок .-2008. – № 27.- С. 28-29.

2.        Білуха М. Т. Удосконалення обліку результату виконання кошторису по спеціальному фонду в бюджетних установах // Перспективи розвитку інвестиційних процесів в Україні: Вісн. Харків. нац. ун-ту ім. В.Н. Каразіна.-  Харків, 2008. – № 521 .- С. 354-360.

3.        Канєва Т.В. Спеціальний фонд як джерело фінансування бюджетних установ // Вісник КНТЕУ. – 2008.- № 1.- С. 65-69.

4.        Вовк В.О. Особливості формування спеціального фонду кошторису бюджетних установ // Економіка і підприємництво: стан та перспективи: Зб. наук. праць. – К.: КНТЕУ, 2007. –  С.193-198.