Виконала: Потяк Ю.І.

                                                        Науковий    керівник: Підгірна В.Н.

Напрямки підвищення рівня конкурентоспроможності економіки України.

 

Вступ. Національна конкурентоспроможність - це властивість підтримувати та поліпшувати рівень життя громадян країни, поліпшувати ділове середовище, підвищувати рівень зайня­тості та сприяти соціальній єдності, захищати навколишнє середовище, підвищувати проду­ктивність економіки та її частку на світовому ринку в умовах глобалізації [1 ].

Розуміння проблем конкуренції допомагає країнам своєчасно реагувати на технічні, економічні та інформаційні зміни, що відбуваються в світі, а це в свою чергу дозволяє своєчасно реагувати на зміни які відбуваються  на рівні окремих великих фірм, так і держави в цілому і звісно вживати певних заходів, забезпечуючи тим самим підтримання своїх конкурентних переваг.

Актуальність дослідження. Конкурентоспроможності національної економіки є багатоаспектним явищем, яка показує тісні взаємозв’язки її окремих елементів і рівнів. Виведення країни з кризи являється  оцінка рівня конкурентоспроможності національної економіки України на сучасному етапі.

Висвітлення проблеми. Входження України в сучасний цивілізаційний соціально-еконо­мічний простір потребує відповідної соціально-економічної політики держави, розробки та запровадження ефективних практичних реко­мендацій до плану невідкладних дій усіх гілок влади. Провідне місце в цьому процесі займають дослідження конкурентоспроможності підприємств та ук­раїнської економіки загалом.

Над напрямками підвищення конкурентоспроможності працювали такі відомі вітчизняні і  зарубіжні вчені, як А.Сміт, Д.Рікардо, К. Маркс, Дж. С. Мілль, А. Маршал, П. Сраффі, Дж. Робінсон, М. Портер, а також практики Крищинко Д.В., Соколенко С.В., БєлєйчинкоО.Г., Ливченко В.В., Савченко І.Г., Шибалкіна Ю.С., Смерічевська С.В.

Сучасна модель організаційно- економічного механізму управління розвитком економіки України формує міжнародний профіль, який відповідає конкурентоспроможності нашої країни. Перевагою цієї моделі є відкритість національної економіки, що визначаються конкурентним статусом її продукції, у параметрах якої в сучасній Україні, на жаль, не відмічається посилення конкурентних переваг вітчизняних товарів і послуг.  Адже, щоб досягнути конкурентної позиції на світовому ринку Україна повинна ефективно і раціонально використовувати природні і трудові ресурси.

Модель національної конкурентоспроможності з урахуванням національних економічній інтересів України є неодмінною передумовою підвищення її рівня. Основою моделі міжнародної конкурентоспро­можності повинен стати перехід до інноваційно-інвестиційної моделі розвитку. В результаті чого найбільш ефективним може бути розвиток двох комплексів     транспортного і групи підприємств високотехнологічного машинобудування, що мають спільні корені й науково-технологі­чний супровід [7]. Для цього держава повинна створити цілісний механізм державного регулювання, а саме надавати певні  субсидії, податкові пільги, пільгові кредити також  вона має забезпечити позитивний вплив курсової політики на динаміку зовні­шньої торгівлі.Отже така зміна зможе відпові­дати режиму керованого плаваючого валютного курсу, який широко засто­совується у світовій практиці.

Економіка Ук­раїни потребує  модернізації виробни­чого обладнання, особливо подо­лання його технологічної неоднорі­дності з допомогою інструментів промислової політики, і тільки тоді вона зможе пристосуватись до ринкових умов, які ставлять перепони у її розвитку. Забезпечуючи позитивний вплив курсової політики на динаміку зовні­шньої торгівлі, українська модель кон­курентоспроможності має виходити з того, що в довгостроковому періоді доцільно дотримуватися політики ста­більного валютного курсу, а коротко­часні відхилення у бік девальвації чи ревальвації можливі як виняток, якщо держава не в змозі підтримати той чи інший сектор економіки іншими засо­бам и. Отже така зміна зможе відпові­дати режиму керованого плаваючого валютного курсу, який широко засто­совується у світовій практиці.

         Перехід від централізованої планової до ринкової еконо­міки в Україні виявився більш складним, ніж очікувалось експертами і політиками. Дані Міжнародного інституту розвитку менеджменту констатують те що Україна опинилась на передостанньому, 56 місці у щорічному рейтингу конкурентоспроможності країн у першій половині 2009 року. Котрий рік поспіль світовим лідером конкурентноздатності залишається економіка США. Також відзначилися Гонконг і Сінгапур – 2 і 3 місця відповідно. Покращили свої позиції порівняно з 2008 роком і скандинавські країни – Данія (5 місце) , Швеція (6 місце) та Фінляндія (9 місце). Рейтинг конкурентоспроможності країн відображає здатність національних систем управління боротись з кризовими явищами і створити сприятливі умови і конкурентноздатне середовище для об’єктів підприємницької діяльності. [2]

З огляду на досвід розвинутих країн, орієнтирами для зрушень у конкурентоспроможності націо­нальної економіки є ефективна фінансова політика, яка сприятиме розвитку всієї економіки держави в цілому.  Наприклад, в США важливим інструментом захисту інтересів на­ціональних виробників є цілеспрямо­ване формування ринків споживання американської продукції в інших країнах світу. З цією метою на дер­жавному рівні функціонують центри стратегічного планування, які вивча­ють кон'юнктуру світового ринку, виокремлюють сфери стратегічного для країни значення, вивчають сильні та слабкі сторони конкурентів для того, щоб обрати відповідну страте­гію оборони або наступу в цілях вста­новлення домінування американсь­ких виробників на окремих ринках.

Щодо сучасного етапу трансформації економіки Ук­раїни то він є  мінливим і невизначеним, щодо ринкових умов, у яких функціонують під­приємства. Саме це обумовлює пошук нових пріоритетів ефективної діяль­ності, головне завдання якого полягає у забезпеченні стійкого розвитку та стабіль­ності господарювання в умовах конкуренції на  довгострокову перспективу.

Важливим завдання є вибір на правильних засадах системного підходу до уп­равління конкурентоспроможністю, яка охоплює всі види діяльності, пов'яза­ні зі створенням певних конкурентних переваг окремих галузей економіки підприємств, робіт і послуг. Адже саме  в  умовах відкритої економіки конкурентоспроможність може бути визначена як здатність країни (підприємства) протистояти міжнародній кон­куренції на власному ринку та ринках інших країн.

Важливим є те, що на конкурентоспроможність під­приємствами і держави в цілому характери­зується впливом двох основних груп елементів — умов внутрішнього і зов­нішнього середовища, які діють у взаємозв'язку і взаємозалежності [2]. Внутрішнє середовище дає змогу оцінити як швидко підприємства можуть реагувати на дії конкурентів, залучаючи наявні резерви і викорис­товуючи зовнішні можливості. Наприклад,на внутрішнє середовище негативно впливає саме тонізація економіки, що сприяє відсутності погоджених дій усіх гілок влади при реалізації антикризових заходів: підсилюється політична нестабільність у країні. Рівень тіньової економіки в Україні в першому кварталі 2009 року збільшився в порівнянні з відповідним періодом 2008 року на 7 процентних пунктів - до 36% від офіційної оцінки валового внутрішнього продукту (ВВП). [2]  Статистика показує, що тінізація економіки України зростає це в свою чергу сприяє зниженню рівня конкурентоспроможності нашої держави.

 Вплив зов­нішнього середовища не завжди є помітним відразу і заважає фірмі терміново реагувати на загрози, що з'являються на ринку, і розробляти заходи, здатні не лише врахувати ці загрози, а й уникати їх, отримавши з цієї ситуації нові вигідні можливості.

Теорія конкуренції полягає в тому, що конкурують не країни, а окремі виробники чи продавці продукції. Проте економічний успіх держави, тобто її конкурентоспроможність, безпосередньо визначається наявністю в неї конку­рентоспроможних галузей і виробництв. Тому підвищення конкурентоспро­можності вітчизняних товаровиробників має стати найважливішим пріорите­том соціально-економічної політики України, яка повинна знайти всебічну активну підтримку в діях Верховної Ради України та уряду і вплинути на фор­мування сприятливого нормативно-правового поля конкуренції. Це потребує здійснення активного моніторингу конкурентного середовища з урахуванням особливостей національної економіки та світового ринку, умов виробництва та чинників, які можуть сприяти ефективній конкуренції.

Висновок. На основі викладеного матеріалу можна зробити висновок, що євроінтеграція  України у сучасний цивілізаційний соціально-еконо­мічний простір потребує обгрунтування відповідної соціально-економічної політики держави, розробки та запровадження ефективних практичних реко­мендацій до плану невідкладних дій усіх гілок влади. Провідне місце в цьому процесі займають дослідження конкурентоспроможності підприємств та ук­раїнської економіки загалом. Отже, для підвищення рівня конкурентоспроможності і для впровадження позитивних змін в економіці  України потрібно першочергово здійснити такі завдання:

1.забезпечити законодавчу роботу в Україні щодо фор­мування сприятливого для розвитку підприємництва ділового середовища з особливим акцентом на співпраці впади, бізне­су, науки, освіти і громадських організацій в інноваційних ме­режевих структурах;

2.забезпечити впровадження в Україні інноваційних ос­вітніх програм для університетів, інститутів та загальноосвітніх шкіл, а також для бізнес-інкубаторів з метою підготовки та по перепідготовки фахівців, що беруть чи мають брати участь у розвитку і функціонуванні інноваційних мережевих структур;

3.створити національну і регіональні ради конкурентоспроможності, які повинні координувати розробку і виконання проектів  організаційно- економічного розвитку.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ  ЛІТЕРАТУРИ

 

1.Крищенко Д.В.   Визначення       рівня конкурентоспроможності української економіки//Зовнішня торгівля: право та економіка.—2008.-№4.-с.51-57.

2.Місце України за міжнародними рейтингами конкурентоспроможності// Формування  ринкових відносин в Україні.—2008.-№8, с.30-34.

3.Соколенко С.В.         Проблеми і перспективи  посилення конкурентоспроможності економіки України на основі кластерів//Економіст.—2008.-№10, с.31-35

4.Бєлєйчинко      О.Г.Чинники       впливу       на      конкурентоспроможності економіки // Економіка та держава.—2009-№8,с.33-35.

5.Ливченко В.В.Економіка України на європейському фоні// Цінні папери України.—2009-№39,с19.

6.Савченко І.Г.,   Шибалкіна Ю.С. Аспекти підвищення рівня конкурентоспроможності України за умов кризових явищ в економіці//Зовнішня торгівля: право та економіка.—2008.-№6, с.89-92.

7.Смерічевська    С.В.Конкурентоспроможність у соціально-економічному вимірі// Актуальні проблеми економіки.—2009-№3,с.37-44.