Педагогічні науки/1. Дистанційна освіта

Лисенко О.О.

Тернопільський національний економічний університет, Україна

Функціональні стандарти сучасних автоматизованих систем контролю знань

Бурхливий розвиток комп’ютерних інформаційних технологій призвів до виникнення багатьох систем дистанційної освіти. Важливим аспектом функціонування таких систем є оцінювання рівня знань тих, хто навчається. Серед різноманітних підходів до тестування широкого розповсюдження набуло т.з. адаптивне тестування на основі питань з фіксованим набором динамічно генерованих відповідей, яке передбачає зміну складності завдань під час процесу тестування в залежності від правильності попередніх відповідей [1]. Проте й ординарне тестування з заготовленими варіантами відповідей на встановлений набір запитань, які подаються користувачу випадковим чином, все ще залишається росповсюдженим. В першу чергу це пов’язане з широким використанням автоматизованих систем контролю знань(далі АСКЗ) у традиційних формах навчання як гарантії контролю теоретичних знань студентів чи учнів (далі студентів). Головна ж перевага комп'ютерних тестів полягає у тому, що вони на протязі короткого часу дозволяють опитати усіх студентів по усьому матеріалу в однакових умовах за однаковою шкалою оцінок, що підвищує об'єктивність контролю знань у порівнянні зі звичайними методами [2].

В той же час, певна відсутність стандартів та уніфікованого підходу до створення АСКЗ в Україні впливає не лише на ринок таких програмних продуктів, але й на якість освіти в цілому. Тому автору, який має власний досвід у розробці таких систем, здається важливим провести аналіз основних функціональних можливостей декількох відомих АСКЗ для того, щоб внести і свій вклад у напрацювання саме таких підходів та стандартів.

У теперішній час переважна кількість АСКЗ функціонує на основі веб-технологій і використовує архітектуру “клієнт-сервер”. Через те, що програмою клієнта таких систем є веб-браузер, то вони не потребують встановлення додаткового програмного забезпечення на комп’ютерах користувачів. Саме тому такі системи є більш перспективними для використання у порівнянні з тими, що вимагають встановлення будь якої клієнської програми на комп’ютері користувача. Іншою причиною надання переваги саме веб-базованим АСКЗ є можливість використання при їх розробці та експлуатаціі програмних засобів, що не потребують ліцензування : Linux, Apache, MySQL, PHP тощо [3].

Всі досліджені АСКЗ передбачають два рівня доступу до них: рівень адміністратора-викладача, який принаймі дозволяє створювати тестові завдання у вигляді запитань та відповідей, та рівень студента, який нажає можливість проходити тестування у режимі навчання або реального тестування. Необхідним в таких системах є й рівень суперадміністратора для створення нових адміністраторів, видалення чи блокування вибулих з них та підтримання в актуальності інформації про контингент академічних груп тощо.

Крім вже згадуваної можливості створювати тестові завдання у вигляді питань і відповідей як у текстовому так і графічному форматі, адміністратори деяких АСКЗ можуть здійснювати такі операції декількома способами, а саме: імпорт інформації з файлу xml чи txt типів, введенням інформації через веб-інтерфейс чи навіть за допомогою спеціального додатку - редактору тестів [4]. Не викликає сумніву, що вкрай важливою функцією, яку надають адміністраторам деякі АСКЗ є створення підсумкових тестів шляхом об’єднання декількох звичайних тестових завдань у групи тестів з гарантованим відсотком присутності у завданні для кожного зі студентів запитань з усіх тестових завдань, що входять до групи [5].

Зрозуміло, що АСКЗ повинні надавати можливість адміністраторам керувати параметрами кожного зі своїх тестових завдань. Найбільш популярними з цих параметрів є кількість питань, що буде запропонована студенту у конкретному тестовому завданні та відведений час для сепнсу тестування.

Деякі АСКЗ надають можливість адміністраторам керувати кількістю спроб подання вірної відповіді на кожне з запитань тесту або й взагалі забезпечити перехід до наступного запитання лише після отримання вірної відповіді на попереднє. Очевидно, що такі властивості тестових завдань допомогають більш точно оцінити знання студента, що є вкрай важливим при широкому використанні в освіті 12 та 100 бальних оціночних шкал. Подібного уточнення результату тестування можна досягнути і через використання коефіцієнтів складності кожного з питань тестового завдання, що забезпечують деякі АСКЗ.

До інших властивостивостей тестових завдань, які можуть бути зміненими адміністратором засобами АСКЗ слід віднести можливості приховування та блокування завдань для проведення тестування. Перша з властивостей забезпечує показ лише актуальних тестових завдань у їх списку з метою швидкого пошуку потрібних. Певною альтернативою ж другої властивості є, на думку деяких джерел, встановлення розкладу проходження тесту тими чи іншими академічними групами[5].

Може скластися враження, що властивість блокування є надлишковою і достатнім було б лише приховування тестових завдань для заборони проведення тестування. Проте в режимі блокування можна надати доступ студентів до переліку запитань усіх неприхованих тестових завдань з варіантами відповідей чи без них у залежності від значення відповідного параметру. Якщо ж запитанням з цього переліку надати властивостей гіперпосилань на відповідний веб-документ (розділ підручника, конспекту лекцій тощо), то це може суттєво допомогти студенту підготуватися до проходження тестування.

До стандартних функцій АСКЗ має також належати і автоматичне унеможливлювання повторного проходження студентом тестового завдання на протязі певного періоду(одного дня буде достатньо) та, у разі потреби, наприклад технічного збою, зняття такої заборони адміністратором. Швидкість проведення тестування та безконфліктність від цього лише поркащиться. Важливим також є адекватна реакція АСКЗ на ініційовану студентом команду веб-браузеру “Повернутися до попередньої сторінки” в процесі тестування. Про це повинні потурбуватися розробники системи.

Зрозумілою є також необхідність в рамках проведеного тестування для академічної групи забезпечення системою доступу до отриманих результатів контролю знань, статистичної інформації в розрізі запитань та протоколу тестування для кожного зі студентів.

Дещо перебільшеною автору видається проблема ідентифікації студента при входженні до АСКЗ, на існуванні якої звертають увагу ряд джерел. Насправді ж  вона вирішується нескладним набором організаційних заходів у поєднанні з введенням при входженні в систему відомого студенту і адміністратору індивідуального паролю та виведення на сторінки тестування та протоколювання поряд з іншою інформацією ще й прізвища студента.

Отже, більшість АСКЗ у швидкий і ефективний спосіб забезпечують оцінювання знань студентів. Проте між цими системами існують і певні відмінності, усвідомлення яких споживачами допоможе підняти професійний рівень останніх та дозволить їм уникнути помилок при виборі властивого програмного продукту.

Література:

1.     Федорук П.І. Адаптивні тести: загальні положення //K: Математичні машини і системи. – 2008. – № 1. – С. 115 –127.

2.     Анастази А., Урбина С. Психологическое тестирование. Том 2. - СПб: Питер, 2003.-323 с.

3.     Lysenko Alexander, Lytvyn Igor. Web-based system for testing of students knowledges// Krakow:Bio-Algorithms & Med-Systems-2006-№ 4.

4.     OpenTEST System 2004. Краткое руководство пользователя// [Електронний ресурс]: http://opentest.com.ua/download/review.pdf

5.     Лаворик І. Ю. Використання internet-технологій для проведення автоматизованого контролю знань студентів// [Електронний ресурс