Міленін А.М., к.т.н., доцент, Груколенко А.Г. ст. викладач

 

АНАЛІЗ умов ГРАФО-ГЕОМЕТРИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ ПРИ ВИВЧЕННІ КУРСУ нарисної геометрії

Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка

 

В системі освіти відбувається постійне додавання нових спеціальних дисциплін за рахунок скорочення інших. Тижневе навантаження і тривалість навчання не можуть збільшуватися, тому збільшується щільність потоку учбової інформації, яку отримує студент. Ущільнення вже торкнулося ряду базових дисциплін, серед яких є нарисна геометрія і креслення.

Не дивлячись на значні досягнення методик викладання нарисної геометрії і креслення, що постійно оновлюються, результати навчання не задовольняють тим вимогам, які пред'являють до випускників технічних ВНЗ. Це пов'язано з тим, що нарисна геометрія є однією з найважчих дисциплін для студентів першого курсу.

Щоб успішно боротися цими проблемами для успішного засвоєння студентами курсу нарисної геометрії на кафедрі була розроблена система по інтенсифікації учбового процесу, яка, як вже показала практика, позитивно позначається на успішності студентів. Наведемо основні умови цього процесу:

1. Це, насамперед, вдосконалення методики читання лекцій і ведення практичних занять. Насиченість курсу графічними зображеннями, ілюстрованих лектором або викладачами, які ведуть практичні заняття, змусило викладацький склад кафедри розробити специфічний, конкретно під дану дисципліну, методичний матеріал у вигляді лекційних бланків-конспектів, робочих зошитів для аудиторних занять, які значно інтенсифікували засвоєння нарисної геометрії. Бланк-конспект лекцій з нарисної геометрії складено згідно програми і включає всі основні розділи курсу нарисної геометрії. По кожній темі в бланку-конспекті є початкові дані у вигляді креслень, наочного малюнка, відводиться місце для ведення записів по даному розділу, що значно скорочує час на перемальовування з дошки складних креслень і відповідно дозволяє активізувати засвоєння матеріалу.

2. Використання на практичних заняттях робочих зошитів, розроблених по аналогії з бланком-конспектом. Робочий зошит є альбомом графічних завдань формата А3, які студент повинен розв’язувати на практичних заняттях. Використання в учбовому процесі робочих зошитів скоротшує час на виконання механічної роботи і дозволяє той же самий проміжок часу, який відведено на вивчення теми, видати на практичних заняттях більший об'єм матеріалу.

3. Особлива увага на кафедрі відводиться організації самостійної і індивідуальної роботи студентів, яка проводиться в аудиторіях кафедри в позаурочний час, у присутності викладача, у якого студент може отримати консультацію з того або іншого питання; за наявності необхідного методичного матеріалу, навчальних наочних посібників і макетів, що дозволяє студентам більш глибоко ознайомитися з методами розв’язання завдань. Протягом семестру студент повинен самостійно виконати ряд завдань, складених згідно програми курсу. Завдання виконуються за індивідуальними варіантами на форматах А3 креслярського паперу .

4. Необхідно також відзначити розроблені викладачами кафедри систему критеріїв оцінки знань студентів, що відповідають вимогам Болонського процесу. Завдання в робочому зошиті оцінюються за п'ятибальною шкалою, завдання для самостійній роботі, виконані на форматах А3 креслярського паперу, оцінюються за десятибальною шкалою.

5. Весь об'єм курсу, що вивчається, ділиться на дві частини: позиційні, метричні завдання і поверхні. Для підведення підсумків успішності студентів протягом семестру проводяться дві контрольні роботи, які оцінюються за двадцятибальною шкалою.

6. Весь навчальний курс забезпечено методичним матеріалом. Для кожного практичного заняття розроблені методичні вказівки, що допомагають студентові вирішити завдання в робочому зошиті. Для успішної самостійної роботи для кожного графічного завдання розроблені докладні методичні вказівки, що дозволяють виконати індивідуальні домашні завдання. До бланка-конспекта випущено скорочений конспект лекцій. Групою провідних викладачів кафедри розроблено і широко використовується студентами підручник з нарисної геометрії, в якому включені всі основні розділи курсу, які вивчається.

7. В кінці семестру проводяться олімпіади з нарисної геометрії, де представлені для розв’язання завдання підвищеної складності. У таких олімпіадах беруть участь, в основному, студенти, що показали протягом семестру відмінні результати при вивченню даної дисципліни.

8. В даний час в наш університет приходять студенти роботи, які вже володіють навичками роботи в графічних програмах, таких як AutoCAD, Компас і ін. Їм пропонується виконання завдань з нарисної геометрії за допомогою комп'ютера. Кафедрою випущено підручник з нарисної геометрії для студентів технічних ВНЗ, де один з розділів присвячено використанню універсальної системи проектування AutoCAD при графічному розв’язанні завдань. У цьому розділі запропоновано розв’язання ряду задач позиційного характеру, завдань на перетин поверхонь другого порядку і т.д. Студенти, після вивчення матеріалу, який представлено в підручнику, можуть оформити завдання по нарисної геометрії в графічній програмі AutoCAD.

 

Список літератури:

1.     Вербіцкий А.А Активне навчання у вищій школі – М. Висш. шк.,1991

2.     Поташник м.М. Управління якістю освіти – М., 2000