Андрієнко Л.К., Карпенко О.Г.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла  Туган-Барановського

Проблеми молодіжної сім’ї в Україні

Будь-яка сім’я зазнає певних труднощів: економічних, соціальних, психологічних тощо. Проблеми сучасної студентської та іншої молодої сім’ї пов’язані зі зламом стереотипних поглядів на виконання ролей чоловіка і жінки. Традиційно жінка народжувала дітей, займалась домашнім господарством, чоловік – забезпечував економічну стабільність, соціальну безпеку сім’ї, здійснював керівну роль. Сучасна ж сім’я заснована на ролевому партнерстві, що потребує економічного внеску в бюджет сім’ї як чоловіка, так і дружини, спільної участі у вихованні дітей, спільної відповідальності.

У загальній кількості молодих сімей з дітьми біля 52% – однодітні. Однією з гострих проблем сучасного співжиття є відмова від офіційного шлюбу. Кількість позашлюбних дітей у матерів віком до 30 років складає близько 12% від усіх народжених.

Майже 1,5 млн. дітей виховуються в неповних сім’ях. Кризові явища, які характерні для періоду переходу до ринкової економіки, погіршили матеріальне становище сім’ї, перш за все, молодої, а за результати політики, яку запроваджує в життя нинішній уряд, говорити, поки що зарано.

На сьогоднішній день прибуток молодої сім’ї у 2 – 3 рази нижчий за необхідні витрати. Спостерігається скорочення витрат на задоволення культурних потреб. Зростає небезпека деформування соціалізації нових поколінь, які мають вирішувати завдання відродження суспільства.

Усе це засвідчує, у якій мірі актуальною є соціологічна інформація про те, що відбувається з „первинним осередком суспільства” – з сім’єю, як вона реагує на падіння рівня життя, на загрозу безробіття, на втрату надії на покращення соціально-економічного становища в країні у близькому майбутньому і загальне послаблення моральних норм у суспільстві.

У сучасній сім’ї батьки мало часу перебувають у її колі, жінка недостатньо опікується домашнім затишком, не може гармонійно поєднувати суспільні й домашні обов’язки, жертвує здебільшого останнім, а це в першу чергу відбивається на сімейних взаємовідносинах, на соціологічному мікрокліматі в сім’ї і це лише одна з проблем, яка призводить до дестабілізації сімейних взаємин. Розпад багатьох шлюбів, як правило, пов’язані з необізнаністю подружжя про психологічну та сексуальну культуру [2, 56-58].

Серйозною проблемою для стійкості і гармонійності шлюбних відносин у молодої сім’ї є характер взаємовідносин з батьками. Якщо молода сім’я не отримує батьківського схвалення, то це не може не відбитися на міжсімейних та внутрішньосімейних відносинах. Однією з причин нестабільності шлюбу є нерозуміння подружжям справжнього значення сім’ї, її стійкість – не в безконфліктності відносин, а в умінні їх толерантно вирішувати, в усвідомленні того, що фізичне та моральне здоров’я людини залежить у першу чергу від сім’ї [3, 14-15].

Також одним з основних факторів кризи сім'ї є її матеріальні труд­нощі, розчарування внаслідок невиправданих сподівань на досяг­нення певного достатку, брак життєвих перспектив [1, 12-15].

Отже, за умов ринкової економіки молода сім'я потребує не благодійних заходів, а радикальних змін її статусу в суспільстві. Звичайно, кожна родина має сама дбати про свій добробут, але держава повинна створити для цього належні економічні та правові умови.

Література:

1.                     Марченко С.В. Особливості спілкування чоловіків і жінок // Практична психологія і соціальна робота. – 2007. – №4.

2.                     Молода сім’я: Проблеми та умови її становлення / За ред. проф. А.Й. Капської. – К.:ДЦССМ. – 2003. – 184с.

3.                     Щербань П. Психологія сучасної сім’ї та педагогіка сімейних взаємин//Рідна школа. – 2005.