Економічні науки/6. Маркетинг та менеджмент

 

 

Бараник Ю. В., Слєпцов В.

Науковий керівник: к.е.н., доцент Корпан О.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

 

Інтер'єр магазину як складова успіху організації торговельного процесу

 

 

Актуальність дослідження. Незаперечним є той факт, що від того, яке враження залишиться у покупця від відвідування магазину, залежить, чи стане дана особа постійним клієнтом. Постає актуальне питання: чим же можна привабити покупця крім проведення рекламних кампаній та надання знижок? Безумовно, оригінальним дизайном інтер'єру і зручною системою експонування товару. Крім незабутнього образу, інтер'єр магазину створює комфортну атмосферу, необхідну для успішної взаємодії з покупцем. Вплив інтер'єру на покупця очевидний, це і зростаюча конкуренція серед магазинів і торгових центрів, і значна роль оформлення магазину у формуванні іміджу компанії. А найголовніше, як показують дослідження, кількість відвідувачів магазинів швидко збільшується. Це означає, що імідж і неповторний стиль магазину грають дедалі більшу роль в залученні нових клієнтів і підвищення лояльності існуючих [1].

Інтер'єр магазину – це архітектурне й художнє оздоблення його внутрішньої частини. Він має відповідати зовнішньому оформленню і не вступати в суперечність з образом магазину, який склався в покупців під впливом архітектурного рішення будівлі. Оформлення інтер'єру повинно відповідати традиціям, смакам, стилю життя основного контингенту покупців, на яких магазин розрахований. Головним завданням під час проектування інтер'єру магазину є створення оптимальних умов для показу товарів і забезпечення максимальних зручностей покупцям для здійснення купівлі.

У створенні інтер'єру особлива роль відводиться раціональному плановому рішенню торгового залу. Приймаючи рішення щодо розстановки торгового обладнання, необхідно враховувати імідж магазину, товарну спеціалізацію магазину й економічну доцільність. Саме на розміщення товарів у торговому залі, на їх викладку на торговому обладнанні потрібно звертати особливу увагу. Форма і конструкція торгового обладнання, особливості стилю і способи викладання товарів, поєднання кольорів, рекламні засоби повинні створювати єдиний закінчений ансамбль.

Декоративне оформлення сучасних магазинів дуже різноманітне — від простого, стриманого стилю до використання найрізноманітніших декоративних матеріалів і прикрас. Декоративне оформлення може відображати чи підкреслювати перевагу тих чи інших товарів у асортименті [2].

Важливим засобом оформлення інтер'єру магазину є правильне використання кольору. За допомогою кольору можна змінити сприйняття пропорцій приміщень, створити ілюзію збільшення або зменшення простору. Важливе значення для створення привабливого образу магазину має правильне освітлення торговельних залів магазинів поєднанням систем природного і штучного освітлення, що дозволяє вигідно показувати ті чи інші товари та створювати атмосферу, що сприяє здійсненню купівлі.

У практиці торгівлі в магазинах застосовуються штучні системи загального, кругового та акцентуючого освітлення. Загальне освітлення застосовується для забезпечення видимості і створення певного тону в приміщенні торгового залу, кругове освітлення дозволяє привернути увагу до стін, вертикальних поверхонь, а також спрощує орієнтацію у торгових залах з великою площею; акцентуюче освітлення виділяє товар із загальної маси, акцентує увагу на певних деталях даного товару. Воно дозволяє привернути увагу покупців до певних товарів завдяки використанню прожекторного обладнання, спеціальних ламп і місцевих світильників [3].

Світлові ефекти дозволяють не лише якісно показати товари, але й приховати окремі недоліки дизайну магазину, створити певний настрій та відчуття, які зміцнюють імідж магазину. Під час проектування системи освітлення необхідно враховувати, що освітлення повинно забезпечувати виділення товарів, створювати відповідний настрій для їх вибору, приховувати недоліки приміщення.

Останнім важливим елементом декоративного оформлення інтер'єру магазину є засоби внутрішньо-магазинної реклами: вивіски, вказівники, графіка тощо. Їх використання сприяє одержанню покупцями додаткової інформації про товари чи місця їх продажу в торговельному залі або підштовхує відвідувачів до вибору конкретного товару [4].

Отже, всі елементи інтер'єру в сукупності впливають на підсвідомість людини, спонукаючи його тим самим зайти в магазин і зробити покупку. Інтер'єр магазину дуже важлива складова в стратегії маркетингової політики. Якісні і зручні торгові меблі допомагають обслуговувати клієнтів, що позитивно відображається на іміджі. Внутрішній дизайн магазину є найважливішим засобом позиціонування бренду та формування у споживача необхідних уявлень про асортимент та якість пропонованих товарів і послуг. Без сумніву, гарний дизайн інтер'єру  допомагає продавати продукцію. Покупці часто орієнтуються не на характеристики і властивості товару, а на те, як він виглядає і піднесений безпосередньо покупцеві.

 

Література

1.     Тихонов О.В. Математична модель досягнення необхідного рівня популярності товару (послуги) / О. В. Тихонов // Практичний Маркетинг.  – 2009. - № 12. – С. 15-18

2.     М. В. Котляренко. Мерчандайзинг - це мистецтво / М. В. Котляренко // Практичний маркетинг. – 2010. - №9. – С. 4-7

3.     Голубков Є.П. Основи маркетингу: підруч. / Є.П.  Голубков – Львів : Растр-7, 2011. - 348 с.

4.     Виханский О.С. Маркетинг : підруч. [для студ. вищ. навч. закл] / О.С. Виханский, А.І. Наумов. - К.: Світоч, 2000. - 496 с.