*117229*

Сердечна Світлана Миколаївна

аспірант

Харківський національний економічний університет

ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ОБОРОТНИМ КАПІТАЛОМ

ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ

Оборотний капітал субєктів господарювання є складною економічною категорією, в якій переплітаються безліч теоретичних і практичних питань.

В сучасних умовах господарювання велике значення і особливу актуальність мають питання розробки напрямів ефективного управління оборотним капіталом промислових підприємств.

Головною метою управління активами підприємства, у тому числі й оборотними коштами, є максимізація прибутку на вкладений капітал при забезпеченні стійкої і достатньої платоспроможності підприємства. Важливою задачею в керуванні оборотними коштами є забезпечення оптимального співвідношення між платоспроможністю і рентабельністю шляхом підтримки відповідних розмірів і структури оборотних активів[2].

Підприємство повинне підтримувати оптимальне співвідношення власних і позикових оборотних коштів, тому що від цього прямо залежить його фінансова стабільність і незалежність, можливістьодержання нових кредитів.

Основна риса сучасного періоду розвитку українських підприємств – нестача оборотних коштів. Тому важливо правильно визначати потребу в оборотному капіталі. Оборотні кошти підприємства повинні бути розподілені по всіх стадіях кругообігу у відповідній формі й у мінімальному, але достатньому обсязі[1].

Для забезпечення безперебійного процесу виробництва підприємство повинно мати відповідні матеріальні оборотні засоби. Невідповідність сировини, матеріалів технічним параметрам виробничої програми веде до збоїв і неритмічності процесу виробництва в плановому періоді. Залишкові запаси

заморожують засоби, які можна було б використати в господарському обороті підприємства. Від забезпечення підприємства необхідними матеріальними оборотними засобами, ефективності їх використання залежить виконання встановлених показників динаміки виробництва і реалізації продукції[1].

Ефективність використання матеріальних оборотних засобів створює безпосередній вплив на собівартість продукції через систему показників матеріаломісткості, використання замінників дорогоцінної та дефіцитної сировини, усунення втрат.

Тому політика підприємства в сфері зниження собівартості продукції повинна найбільш повно враховувати результати проведеної роботи по зниженню витрат сировини, матеріалів, палива, енергії, зменшення відходів, максимальної утилізації вторинних ресурсів, ліквідації різного роду втрат.

Крім цього, показники оборотних засобів впливають на ліквідність і платоспроможність підприємства; робочий капітал, рентабельність активів; ділову активність, фінансову стійкість та незалежність; дебіторську та кредиторську заборгованість, а також прибуток [2].

Однією з умов забезпечення ефективного управління оборотним капіталом промислового підприємства є вміле оперування запасами готової продукції, яка є їх вагомою складовою і необхідна для стабільної роботи.

Застосування ефективної системи управління оборотними активами дозволить промисловим підприємствам покращити своє фінансове становище та отримати заплановані прибутки.

Список використаної літератури

1. Череп А.В. Управління витратами субєктів господарювання: Монографія. – Ж.: ВД «ІЖЕК». – 2006. – с.360;

2.  Карбовник А. М. Питання забезпечення обіговими коштами підприємств в умовах сучасної

української економіки // Регіональна економіка. – 2000. - 2. – с.49;