*120186*

Экономические науки/ 16.Макроэкономика

 к.е.н. Курмаєв П.Ю.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

АЛГОРИТМ ОЦІНКИ ОБСЯГІВ ТІНЬОВОГО СЕКТОРУ ЕКОНОМІКИ

 

Аналіз літературних джерел вказує на те, що існуючі методи оцінки тіньового сектору економіки можна класифікувати за наступними ознаками.

1. Залежно від рівня дослідження:

- макроекономічні (статистичні методи);

- мікроекономічні (методи відкритої перевірки, спеціальні методи економічного аналізу).

2. Залежно від часу проведення оцінки:

- перспективні (методи експертних оцінок);

- оперативні (методи відкритої перевірки);

- ретроспективні (статистичні, спеціальні методи економічного аналізу).

3. Залежно від джерел отримання інформації:

- документальні (статистичні дані, документальний аналіз);

- візуально-описові (опитування, спостереження, експеримент, експертних оцінок).

4. Залежно від ступеня формалізації:

- формалізовані;

- не формалізовані.

5. Залежно від способу оцінки:

- статистичні методи;

- методи відкритої перевірки;

- спеціальні методи економіко-правового аналізу.

Запропонована класифікація дозволяє згрупувати методи оцінки тіньового сектору із виділенням найважливіших ознак та найбільш повно враховує багатоаспектність наукової категорії „тіньова економіка”.

На нашу думку, за умови удосконалення методики оцінки тіньової економіки за показниками зайнятості, можна отримати найбільш достовірну інформацію щодо обсягів тіньового сектору, порівняно із іншими методами.

Запропонований алгоритм оцінки обсягів тіньового сектору в економіці України складається з п’яти етапів.

1. Врахування коефіцієнта очікувань легальної трудової діяльності. Цей коефіцієнт визначається за допомогою опитування та експертних оцінок і характеризує питому вагу безробітних громадян, які не перебувають на обліку у державній службі зайнятості і очікують на працевлаштування протягом шести місяців.

2. Врахування коефіцієнта подвійного працевлаштування. Його розрахунок, на основі опитування, дозволить враховувати у чисельності зайнятого населення тих працівників, які поєднують роботу у легальному та тіньовому секторах.

3. Розрахунок обсягу ВВП (виробленої продукції, наданих послуг) у тіньовому секторі економіки.

4. Розрахунок фіскальних втрат бюджету, який вказує на недоотримані обов’язкові платежі та збори до державних централізованих фондів грошових коштів.

 

Література:

1. Горова М.В. Розвиток тіньової економіки в Україні – причини та наслідки для соціально-економічного розвитку країни /М.В. Горова, А.В. Кравченко // Фінансова безпека та проблеми детінізації економіки. – 2009. – № 4. – С. 229–230.

2. Коваленко О.Ю. Аналіз та оцінка рівня фінансової безпеки України / О.Ю. Коваленко // Наукові праці. – 2008. – Т. 133. – Вип. 120. – С. 56–61.

3. Мазур І.І. Детінізація економіки як пріоритет економічної безпеки України /І.І. Мазур // Стратегічні пріоритети. – 2008. – № 3 (8). – С. 76–83.

4. Москаленко Н.В. Фінансовий моніторинг як інструмент боротьби з тіньовою економікою / Н.В. Москаленко // Фінансове право. – 2010. – № 4 (14). – С. 39–42.

5. Піщанська В.В. Вплив відмивання брудних грошей на національну фінансову безпеку України / В.В. Піщанська // Мапстеріум. – 2009. – Вип. 35. – С. 32–36.

6. Тенденції тіньової економіки в Україні (за 2008 рік) : аналітична записка. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.me.kmu.gov.ua.