*119847*

Экономика/3

к.е.н., доц. Архірейська Н.В.

Академії митної служби України

Кадрова політика в умовах реформування митної служби України

Формування та реалізація кадрової політики в митних органах слугує однією з головних передумов, що забезпечують виконання завдань, покладених на митну службу державою. У свою чергу, кадрова політика виступає галузевою складовою державної кадрової політики і являє собою сукупність принципів, методів, форм організаційного механізму з добору, розвитку та функціонування персоналу, створення оптимальних умов праці, її мотивації, стимулювання [1].

Нова редакція Митного кодексу, яка вступила в силу з першого червня 2012 року започаткувала нову штатну структуру митних органів [2]. Згідно цієї редакції митними органами в Україні є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи, митниці, митні пости, а також спеціалізовані митні органи, тоді як в старій редакції  до митних органів ще додатково включали регіональні митниці, митний заклад освіти.  У зв’язку з цими змінами Державна митна служба України видала наказ № 397 від 10.08.2012 р. “Про організаційні заходи”, згідно якого Департамент розвитку митної інфраструктури та міжнародного спiвробiтництва, Департамент боротьби з контрабандою, аналізу ризиків та протидії корупції, Департамент митних iнформацiйних технологій та статистики, Центральне митне Управління лабораторних досліджень та експертної роботи, Центр підвищення кваліфікації, перепідготовки працівників та кінології Держмитслужби - є спеціалізованими митними органами;    Київська регіональна митниця - є митницею; Автотранспортне митне господарство - є митною організацією; Академія митної служби України переходить до юрисдикції Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.

Кабінет міністрів України на ці зміни відреагував постановою  № 676  Деякі питання оплати праці працівників митної служби”, у зв’язку з чим постанова № 767 від 31.05.2006 р. “Про умови праці посадових осіб та працівників митної служби” втратила чинність в частині визначення умов оплати праці посадових осіб митної служби.

В постанові № 676 суттєвих змін зазнали ставки посадових окладів, які  майже для всіх працівників митної служби з 18.08.2012 р. зросли  приблизно на 31%,  та розмір щомісячної надбавки за вислугу років (зміни представлені в таблиці 1). Щодо розміру цієї надбавки, то він приведений у відповідність із вимогами Закону України №4050-VI  “Про державну службу”, який набирає чинності з 1.01.2013 р.

Розміри щомісячної надбавки за спеціальне звання посадових осіб митної служби та додаткові виплати суттєвих змін не зазнали.

Підсумовуючи все вище сказане, можна вирахувати заробітну плату молодого спеціаліста, який прийшов в митну систему після закінчення вищого навчального закладу. Його заробітна плата буде складати приблизно1600 грн., тоді як середня заробітна плата в приватному секторі 3130 грн. Отже, можна зробити висновок, що грошове утримання митників, навіть при підвищених посадових окладах,  не є достатнім мотиватором до самовідданої праці.

Все це підсилюється і тим, що за останні роки фінансування митних органів України постійно зменшується, хоча надходження до Державного бюджету від митних платежів має абсолютно іншу тенденцію.

І це не дивлячись на те, що однією з головних причин вчинення корупційних дій  в митних органах є низький рівень заробітної плати. Так, упродовж 2011 року митною службою за власною ініціативою до правоохоронних органів надіслано 183 повідомлення про виявлені факти чи ознаки вчинення працівниками митних органів злочинів у сфері службової діяльності або адміністративних корупційних правопорушень.

Для з’ясування обставин, причин та передумов, що призвели до корупційних та службових правопорушень, а також визначення винних у їх вчиненні посадових осіб у митних органах проведено 385 службових розслідувань та 1089 службових перевірок. Крім того, з метою виявлення і припинення фактів неправомірних дій працівників митних органів під час виконання ними службових обов’язків здійснено 336 контрольних заходів.

За результатами цієї роботи за допущені порушення до дисциплінарної відповідальності притягнуто 1009 працівників митної служби (звільнено з митних органів 158 осіб; оголошено догани 321 особі; оголошено зауваження 468 працівникам; попереджено про неповну службову відповідність 62 посадові особи [3].

Таким чином, у сучасних умовах корупція в митних органах становить загрозу не тільки економічній безпеці держави, а й кадровій політиці. Вона негативно впливає на розвиток зовнішньоекономічної діяльності, створює несприятливі умови для прискорення пасажиропотоку через митний кордон України, дає підстави для розвитку контрабанди та порушень митних правил. У таких умовах митні органи не можуть повноцінно здійснювати покладені на них функції та завдання. Це в свою чергу призводить до структурної реорганізації митних органів у зв’язку  зі звільненням осіб, які були причетні до корупційних діянь.

Врахувати зазначені чинники розвитку митної служби України удосконалення роботи з кадрами можливо тільки на підставі системного підходу [4]. Насамперед повинні бути сформовані концептуальні підходи до регулювання кадрового ресурсу митної служби й процесів, пов’язаних зі змістом і структурою діяльності працівників митних органів: від інспектора до керівника митного органу. Потребують суттєвого вдосконалення процедури відбору кадрів на конкурсних засадах, забезпечення прозорості й гласності під час призначення на посади та просування по службі. Необхідно визначити критерії якості роботи працівників митних органів та їх поведінки в суспільстві, систему об’єктивної оцінки діяльності та ротації кадрів,  підвищити зацікавленість кадрів у продуктивній та якісній роботі, запобігати корупції, посилити відповідальність за неналежне виконання службових обов’язків.

Список використаних джерел:

      1. Пилипенко А. А. Правові та організаційні засади формування і функціонування персоналу митних органів України : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юр. наук : спец. 12.00.07. – Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право / Пилипенко А. А. – Ірпінь, 2008. – 26 с.

2. Митний кодекс України.- [Електронний ресурс] //  Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4495-17

3. Офіційний сайт Державної митної служби України //  Режим доступу:  http://www.customs.gov.ua

4. Наказ ДМСУ “Про затвердження Програми вдосконалення кадрового забезпечення митних органів та Заходів з її виконання.- [Електронний ресурс] //  Режим доступу: http://www.ligaweb.customs.gov.ua