*120032*

Бойко А.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Оцінка доходності реального інвестиційного проекту

Пocтaнoвкa прoблeми. Метою даного дослідження є обґрунтування ефективності прийняття управлінського рішення щодо реальних інвестицій. Також, обумовленість вкладення інвестицій, в умовах їх обмеженості та мінливості ринкового середовища, та аналізу процесу інвестування, вдосконалення його організаційної і методичної бази.

Анaліз ocтaнніх дocліджeнь тa публікaцій. Вирішенню викладених проблем на сучасному етапі в науковій літературі приділяється значна увага. Вагомий внесок в розвиток теорій інвестицій створили вчені О. Амоша, В. Альгін, Р. Баззел, І. Бланк, Є. Бойко, М. Бойко, А. Вічевич, І. Герчикова, Є. Голубков, М. Данилюк, В. Долішній, П. Зав’ялов, С. Злупко, Г. Клейнер, М. Козоріз, Л. Лабскер, О. Лапко, Дж. Лінтер, Г. Маркович, Я. Мелкумов, Л. Мельник, В. Мікловда, І. Недін, Є. Ружанський, В. Тамбовцев, О. Устенко, Г. Цельмер, В. Шарп та інші. У цих роботах всебічно висвітлені питання визначення пріоритетних напрямків інвестування, формування інвестиційної привабливості, оцінки ефективності реалізації інвестиційних проектів тощо.

Виклад основного матеріалу. В умовах обмежених інвестиційних ресурсів та мінливості ринкового середовища значно зросла роль аналізу реальних інвестицій, розширилося коло його завдань щодо обґрунтування вибору інвестиційних проектів. Аналіз інвестиційної діяльності підприємства має визначати його інвестиційну привабливість, провести аналіз інвестиційних проектів, здійснити ретроспективну оцінку інвестицій. Водночас аналіз ефективності інвестицій є засобом, за допомогою якого можна оцінити і вибрати найоптимальніший проект, надати про нього всебічну та об’єктивну інформацію для прийняття зважених управлінських рішень в контексті фінансового аналізу інвестиційних проектів.[1]

За своєю економічною сутністю інвестиційний проект – це обмежена за часом цілеспрямована зміна системи зі встановленими вимогами до якості результатів, можливими межами витрат коштів та ресурсів і специфічною організацією з його розробки та реалізації. До інвестиційних проектів зазвичай належать проекти, головною метою яких є вкладення коштів у різні види бізнесу з метою отримання прибутку. Особливе місце тут займають інноваційні проекти, до яких належить система різноманітних нововведень, що забезпечують безперервний розвиток соціально-економічних систем.[3]

Критерії, які використовуються в аналізі інвестиційної діяльності, можна розділити на дві групи залежно від того, враховується або ні часовий параметр:

1. Засновані на дисконтованих оцінках ("динамічні" методи)[2]:

·        Чиста приведена вартість - NPV (Net Present Value);

·        Індекс рентабельності інвестицій - PI (Profitability Index);

·        Дисконтований термін окупності інвестицій - DPP (Discounted Payback Period).

2. Засновані на облікових оцінках ("статистичні" методи):

·        Термін окупності інвестицій - PP (Payback Period);

·        Коефіцієнт ефективності інвестицій - ARR (Accounted Rate of Return).

До останнього часу розрахунок ефективності капіталовкладень виконувався переважно з "виробничої" точки зору і мало відповідав вимогам, запропонованим фінансовими інвесторами: по-перше, використовувалися статичні методи розрахунку ефективності вкладень, що не враховують чинник часу, що має принципове значення для фінансового інвестора; по-друге, що використовувалися показники були орієнтовані на виявлення виробничого ефекту інвестицій, тобто підвищення продуктивності праці, зниження собівартості в результаті інвестицій, фінансова ефективність яких відходила при цьому на другий план. Тому для оцінки фінансової ефективності проекту доцільно застосовувати так звані "динамічні" методи, засновані переважно на дисконтуванні грошових потоків проекту, що виникли у ході реалізації.

Застосування дисконтування дозволяє відбити основний принцип "завтрашні гроші дешевше сьогоднішніх" і врахувати тим самим можливість альтернативних вкладень по ставці дисконту. Загальна схема всіх динамічних методів оцінки ефективності в принципі однакова і ґрунтується на прогнозуванні позитивних і негативних грошових потоків на плановий період і зіставленні отриманого сальдо грошових потоків, дисконтованого по відповідній ставці, з інвестиційними витратами. У той же час у сукупності з динамічними методами можна застосовувати і статичні, проте для найбільш ефективного їхнього застосування необхідно усунути всі суперечності між ними. потрібно правильно оцінити не тільки обсяг початкових капіталовкладень, але і поточні витрати і надходження на весь період реалізації проекту. По-друге, для проведення розрахунків із використанням динамічних методів повинна використовуватися передумова стабільності валюти, у якій оцінюються грошові потоки.

Висновки. Розглянута методика всебічного аналізу реальних інвестицій враховує нестабільність ринкового середовища, що дає можливість визначати ефективність реальних інвестиційних проектів за допомогою статичних і дисконтних прийомів. Це дозволить збільшити точність та оперативність отримання даних, а також буде сприяти підвищенню ефективності прийняття управлінських рішень.

 

Список використаних джерел:

1. Шаровська Т.С. Оцінка та аналіз реальних інвестицій//Вісник Запорізького національного університету. – №1. – 2010. – С. 67.

2. Ковалев В. В. Методы оценки инвестиционных проектов / В. В. Ковалев.– М. : Финансы и статистика, 2010. – 485 с.

3. Великий Ю. Проблемы оценки эффективности инвестиций / Ю. Великий // Бізнес. – Информ. –2008. – № 13-14. – С. 91.