*119857*

Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

Лаврухіна О.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Роль креативного менеджмента в управлінні підприємством

В умовах ринку забезпечення конкурентоспроможності та економічного розвитку  підприємств значною мірою залежить від їх інноваційної активності. Як відомо, інноваційна діяльність є однією з найбільш ризикових. Вона інтелектуально- і капіталомістка. Це вимагає перманентного розвитку інноваційного менеджменту, зокрема системи управління інтелектуальними ресурсами працівників. На сьогодні, на жаль, ці системи перебувають у стані становлення. Однією з причин їх нерозвиненості є нераціональність креативних рішень.  Хоча поняття «креативізація»  нове, проте воно має великий вплив на управлінську діяльність підприємств, в цьому і полягає, на мою думку, актуальність цієї теми.

Метою статті є визначення сутності креативного менеджмента та зрозуміти його значення при управлінні підприємством.

         Вивченню і аналізу проблем креативного менеджменту присвячено праці як вітчизняних вчених – Гриша О.В., Кузьмін О.Є., Литвин І.В., Білецька К.В., Смірнова Я.І., так і зарубіжних – Горєлов Н.А., Шевирьов А.В. та багато інших.

          Креативізація – це процеси і результати активізації та розвитку творчого мислення, здібностей і якостей людини, а також його інноваційної поведінки та інтелектуального збагачення[3, с. 254].

Згідно з системним підходом, креативний менеджмент – це підсистема інноваційного менеджменту, що забезпечує здатність суб’єктів управління висувати та розвивати нові ідеї, які набирають форми наукової або технологічної інформації[1, с. 189].

         Креативний менеджмент є підсистемою інноваційного менеджменту, який, своєю чергою, виступає конкретною функцією системи управління підприємством. Головною відмінністю поняття "креативний менеджмент" від поняття "інноваційний менеджмент" полягає у тому, що в системі креативного менеджменту об'єктом управління є особистий і колективний творчий розвиток працівників. Ознаками цього розвитку є виникнення креативних ідей на предмет покращення розвитку організації загалом[4, с.183].

         Креативний менеджмент спрямований на вирішення низки практичних завдань:

1. оцінка творчого потенціалу організації і як результат, створення творчої атмосфери в колективі;

2. утворення тимчасових творчих колективів з осіб, здатних до ефективної участі в груповому творчому процесі;

3. оцінка домінуючих мотиваційних установок і можливість їх використання в творчому процесі;

4. визначення інноваційних методів, операцій і прийомів, які необхідно освоїти для більш якісного та оперативного вирішення нестандартних завдань[1, с. 190].

Прикладні аспекти креативного менеджменту, насамперед, пов'язують з інноваціями і нововведеннями. Займатися питаннями креативного менеджменту слід, незважаючи на те, що вигоди від використання креативності можуть бути тільки в довгостроковій перспективі, але підвищення якості управлінських рішень і їх інтенсифікації на всіх рівнях від загальнодержавного до конкретного робочого місця можна добиватися вже зараз. У свою чергу, креативний менеджмент необхідний при розробці безперервних інновацій в продуктах і послугах, модернізації, поліпшенні просування товарів на ринки, визначенні викликів і точок зростання підприємств. Таким чином, вся система менеджменту вступає в нову фазу розвитку і відбувається переосмислення основ творчості.

В основі управління лежить мислення, його стиль і направленість. Креативне мислення розвиває думку на всіх напрямках, використовує всю наявну інформацію, може здійснювати ривки для прискорення розумового процесу, допускає помилки і невідповідності, веде пошук в малоймовірних областях, прагне безперервного процесу[2, с. 186-187].

         Під час створення системи креативного менеджменту керівники підприємства здійснюють аналіз доцільності реалізації тієї чи іншої стратегії розвитку. Розвиток системи креативного менеджменту вимагає щоб керівники підприємств і організацій дотримувались певних принципів,  тобто вихідних положень, які з одного боку, є критерієм оцінювання раціональності креативних управлінських рішень, з іншого – сукупністю вимог до вироблення алгоритму формування системи креативного менеджменту.

Підсумовуючи, можна сказати, що креативний менеджмент представляє собою синтез наукових знань про створення і широке застосування в сфері управління, преш за все інноваційного менеджменту, оригінальних ідей, елементів, моделей, нового компонування вже існуючих технологій, генерації знань, критичного мислення.  Розвиток творчого потенціалу та його реалізація сприяють підвищенню ефективності діяльності організації в цілому, а використання інструментів креативного менеджменту дозволяє оперативно й творчо вирішувати складні завдання в області передачі інформації та дієвої політики організації.

Література:

1. Каленіченко Ю.Б., Смірнова Я.І. Креативність як основа менеджменту організації/Маркетинг і менеджмент інновацій. – 2011. – №4.  – С. 186-191

2. Білецька К.В. Застосування системи креативного менеджменту в управлінні інноваціями/Економічний простір, – 2011. – №52. – С. 184-191

3. Пирогов Г.С., Малый В.В., Орлова В.Н. Стратегия и программа креативизации управления/Бюлетень Міжнародного Нобелівського економічного форуму, – 2010. ­– №1. – С. 253-261

4. Д.К. Зінкевич Сутність креативного менеджменту і його місце в системі управління підприємством/Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. – №19. – С. 182-187