*119852*

Бaбaрицькa Д.O., Литвиненко О.Д.

Хaрківський тoргoвельнo-екoнoмічний інститут КНТЕУ

 

ОЦІНКА ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА ТА ЇЇ ЗНАЧЕННЯ

 

На  даному  етапі  розвитку   української   економіки  ключовою  проблемою   багатьох  підприємств  є   ефективність   їх   функціонування   та   економічне   зростання.  Систематично аналізуючи   фінансовий   стан   підприємства,  можна   встановити   тенденції   зміни  фінансових  результатів   діяльності,  контролювати  співвідношення   рівня  фінансових   показників  підприємства   і   його   конкурентів  як   з   метою   довгострокового  планування   розвитку,  так  і   для прийняття  рішень   у  поточному   плануванні. 

Актуальність дослідження полягає у відсутності комплексної системи оцінки фінансової стійкості, збільшенні потреби як зовнішніх, так і внутрішніх користувачів у достовірній та якісній інформації про фінансовий стан підприємства, особливо в умовах вступу України до Європейського Союзу, в країнах якого краще відпрацьована методологія аналізу та оцінки фінансового стану підприємства.

Вивченням питання оцінки фінансового стану підприємства присвячено чимало праць вітчизняних та зарубіжних вчених, серед них: Т. А. Обущак, О. Л. Хотомлянський, П. А. Знахуренко, В. В. Ковальов, Г. В. Савицька, О. А. Сметанюк, Р. Фоулк, Дж. Кеннон та інші. Проте, незважаючи на це, залишається потреба у подальших дослідженнях та розробках.

Фінансовий стан підприємства кількісно вимірюється системою показників, які мають важливе значення і відображають міру його стійкості, а отже, на підставі яких здійснюється його оцінка. Але, необхідно відзначити відсутність єдиного підходу до побудови відповідного алгоритму оцінки і наявність різних методик, які пропонують використовувати показники, що відрізняються один від одного методом розрахунку. Крім того, для оцінки фінансової стійкості підприємства не існує єдиних нормативних критеріїв, оскільки вони залежать від галузевої належності підприємства, галузевих особливостей формування капіталу, принципів кредитування, структури капіталу, що склалася на підприємстві, оборотності оборотних активів, репутації підприємства тощо [1].

Але, як вітчизняні, так й іноземні автори ігнорують галузеві особливості, що є основною вадою більшості методик діагностики фінансового стану. Негативний вплив закордонних систем оцінювання на методику оцінки фінансового стану підприємств в Україні проявляється, насамперед, у спробі деяких економістів застосувати зарубіжні інтегровані показники оцінки фінансового стану без адаптації їх до сучасних умов господарювання, а також у визначенні окремими методиками нормативних значень показників, розрахованих на основі закордонної статистики. Наслідком розбіжностей в системах бухгалтерського обліку, порядку складання форм фінансової звітності, способах розрахунку окремих показників у країнах із ринковою економікою є наявність розходжень в здійсненні аналізу фінансового стану підприємств різних держав.

В міжнародній практиці для оцінки фінансового стану підприємств широко використовують математичні моделі, за допомогою яких формують узагальнений показник фінансового стану підприємства – його інтегральну оцінку, серед яких заслуговують на увагу моделі Альтмана, Таффлера, Ліса, Чессера.

Однак ці моделі показують правдиві результати лише в тих конкретних умовах, для яких вони розроблені. У зв’язку з наявними відмінностями показники вітчизняних підприємств, введені в модель, повинні мати інші критеріальні значення. Адже величина цих коефіцієнтів істотно впливає на результати розрахунків і правильність висновків про фінансовий стан підприємства [2].

Незважаючи на достатній розвиток теорії і практики оцінки фінансового стану підприємств, в Україні не розроблено чіткої методики аналізу фінансового стану підприємства. Методичні рекомендації, що надаються різними міністерствами і відомствами, спрямовані на аналіз фінансового стану підприємства у конкретних умовах: при приватизації, санації, банкрутстві, аудиторських перевірках. Застосування таких методик ускладнюється недостатньою правовою і технологічно-культурною базою економіки.

Для забезпечення задовільного фінансового стану на кожному підприємстві у загальній системі фінансового менеджменту необхідно розробити та забезпечити реалізацію системи аналізу та оцінки фінансового стану, адаптованої до особливостей функціонування даного підприємства на ринку, завдань його фінансової стратегії та політики, фінансової ментальності власників тощо. Така система повинна забезпечити наявність необхідної інформаційної бази для проведення ґрунтовного аналізу фінансового стану як в оперативному, так і поточному режимах, з врахуванням всіх чинників, що його визначають, проведення аналізу і розробку заходів щодо його зміцнення в майбутньому [3].

Таким чином, якісна та достовірна оцінка фінансового стану підприємства може буди здійсненою за умови існування стандартизованого та достовірного формування фінансової звітності об’єкту аналізу на державній та інших мовах, що б давало можливість аналізу фінансового стану суб’єкта підприємницької діяльності іноземним інвесторам.

 

Література:

1.                 Білик М.Д. Сутність і оцінка фінансового стану підприємств / М.Д. Білик // Фінанси України. – 2005. – №3. – С.117-128

2.                 Івашко О.М., Міценко Н.Г., Львівська К.А. Деякі підходи до застосування методик оцінки фінансового стану підприємства / О.М. Івашко, Н.Г.Міценко, К.А. Львівська // Економіка, планування і управління в лісовиробничому комплексі (науковий вісник). –2006. – № 16. – С. 45-53

3.                 Міценко Н.Г., Мікайло М.М. Особливості оцінювання фінансового стану підприємств у країнах з ринковою економікою / Н.Г. Міценко, М.М. Мікайло // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. – № 19. – С. 82-94