*119513*

К.т.н. Гадецька 3. М., студенти гр.5Шевердіна  К.С.,  Василенко Д. О.

Академія пожежної безпеки, Україна

Характеристика сучасного стану та перспективи розвитку телекомунікацій в Україні

Телекомунікації  є  невід'ємною  частиною  виробничої   та соціальної інфраструктури  України  і  призначені  для задоволення потреб фізичних та  юридичних  осіб,  органів  державної  влади  в телекомунікаційних послугах.

Порядок створення та роботи з телекомунікаційними системами  та мережами встановлює Закон України «Про телекомунікацію» [1]. В цьому Законі визначаються також правові  засади  діяльності  у  сфері  телекомунікацій та повноваження  держави  щодо   управління   та регулювання  зазначеної  діяльності,  а також права,  обов'язки та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у даній діяльності або користуються телекомунікаційними послугами.                   

Зараз серед систем телекомунікацій в України найбільш розповсюджені телеграф, телефон (у тому числі радіотелефон), радіо, супутниковий зв’язок, телекс, телебачення (в тому числі кабельне), комп’ютерні мережі та ін.

Галузь телекомунікацій – відіграє величезну роль у збалансованому розвитку глобальної та регіональної економіки. Характерною особливістю української телекомунікаційної галузі є значне відставання за часом по застосуванню нових технологій між Києвом та іншими регіонами країни.

Розвиток телекомунікацій  в Україні відбувається за такими напрямкам:

·          створення лкальних обчислювальних мереж установ;

·          створення шлюзів (вузлів) для виходу на глобальні мережі;

·          створення спеціалізованих телекомунікаційних систем відомчого або загального призначення.

Розвиток телекомунікацій як важлива складова інформатизації суспільства та забезпечення населення високоякісними послугами зв’язку є одним з найважливіших напрямів національного та економічного розвитку  України. Але що ми маємо на сьогоднішній день.  Реальний стан галузі телекомунікацій в Україні має позитивні та негативні фактори, що визначають розвиток українських телекомунікацій, проблеми такого розвитку, а також пропозиції та заходи, спрямовані на подолання проблем. Вже сьогодні Інтернетом користується від 6 до 17 млн українців. З року в рік покращується якість інтернет-трафіку, ємність і швидкодія якого оціночно зросте до 2015 року у 48 разів. При цьому вже сьогодні, за даними вимірювань компанії Pando Networks, Україна входить до першої десятки країн з найбільшою швидкістю Інтернет-трафіку (1190 кб/с при середньосвітовій швидкості 580 кб/с) [2]. Але при тому, за даними соціологічних досліджень іншої компанії, лише 3 % з людей старше 60 років мають доступ до мережі Інтернет, і швидше за все значно менша частина уміє ним користуватись.

В цілому підводячи підсумки досліджень даних експертів, зокрема Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), рівень телекомунікаційних технологій в Україні набагато нижчий чим в інших країнах. За рейтингом розвиненості інформаційно-комунікативних технологій у 2011 році Україна серед оцінених 138 країн посіла лише 90-місце, значно поступившись таким сусідам по СНД як РФ (77 позиція) та Казахстану (67-ма) [3].

Які існують шляхи подолання цих  проблем. Ми розглянемо саме такі, які є прийнятними для тих умов, що склалися на українському ринку телекомунікацій. Це такі пропозиції:

-підвищити технологічний рівень галузі;

-усунути монополію на ринку;

-створити належне законодавче підгрунтя функціонування галузі;

-підвищити рівень телефонізації по всій території країни;

-створити сприятливий інвестиційний клімат для залучення іноземних інвестицій у галузь;

-виділяти належні кошти на наукові дослідження всередині галузі.

Як бачимо, з одного боку, в України у галузі телекомунікацій наявні усі передумови подальшого розвитку, а, з іншого боку, маємо низку проблем, які значно гальмують цей розвиток і не дозволяють Україні вийти на належний рівень конкурентноздатності у даній галузі. Тому, як вже зазначалося, дійсно необхідно по можливості вживати належних заходів щодо поступового розв’язання цих проблем.                

Отже, на основі проведеного дослідження можна зробити висновок, що, незважаючи на динамічність розвитку галузі телекомунікацій, Україна у цій галузі на даний момент не може конкурувати не тільки з економічно розвиненими країнами, а й з країнами, що розвиваються. Звісно, найбільшою мірою це пояснюється станом економіки нашої держави в цілому, бо, звісно, окрема галузь не може ефективно функціонувати, якщо загальна економічна ситуація в країні характеризується як незадовільна. Але загалом слід відмітити, що, незважаючи на всі перешкоди та проблеми, Україна, хоч і повільно, але все ж таки просувається на шляху розвитку телекомунікацій, і залишається сподіватися, що ті заходи, які зараз проводять урядові та неурядові організації щодо розвитку галузі, дійсно сприятимуть підвищенню конкурентоспроможності нашої держави у сфері комунікацій.

Література:

1.       Закон України «Про телекомунікації» вiд 18.11.2003 № 1280-IV.

2.       Украина обошла по скорости Интернета США и Россию [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://mignews.com.ua/ru/articles/86749.html.

3.       «COMPUTERWORLD» (Російська Федерація), 24 квітня 2011 р.