*120131*

Степова С.В., Біла Л.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Застосування інформаційних систем та технологій в бухгалтерському обліку на підприємствах України

 

Розвиток та підвищення ефективності діяльності підприємства у наш час  забезпечується впровадженням інформаційних систем і для внутрішнього, і для зовнішнього обліку. Широке застосування бухгалтерських пакетів і програм, підвищує оперативність обробки даних і вірогідність ділової інформації, приймаються більш об'єктивні фінансові й управлінські рішення. Адже  сучасний бухгалтерський облік - це переважно комп’ютерний облік, який реалізується за допомогою сучасних засобів обчислювальної техніки і бухгалтерських програмних продуктів.

Автоматизація бухгалтерського обліку на підприємствах України неодноразово досліджувалась такими вченими, як Білуха Т.М., Барановський М.Т., Бутинець, Ф.Ф. Івахненков С.В., Осадчий Ю.І., Шуремов Е.Л. та ін. Їх праці є основою для подальшого розвитку інформаційних систем у цій сфері.

Мета дослідження полягає в дослідженні та визначенні напрямів розвитку систем автоматизації обліку, для задоволення потреб користувачів облікової інформації, забезпечення  підвищення економічної, еколо­гічної та соціальної ефективності проведення обліку.

Автоматизація і введення інформаційних систем бухгалтерського обліку на підприємстві в умовах ринкової економіки України є однієї з найбільш важливих задач. Сам по собі бухгалтерський облік на підприємстві може розглядатися як внутрішня справа підприємства, а основою для оцінки фінансово-господарської діяльності підприємства з боку держави служить звітність, складання якої є досить трудомістким процесом. Ось чому комп’ютерні програми дозволяють заощадити час і сили облікових робітників за рахунок автоматизації рутинних операцій, знайти арифметичні помилки в обліку і звітності, оцінити поточне фінансове становище підприємства і його перспективи [1].

Впровадження бухгалтерських пакетів і аналітичних програм дозволяє автоматизувати не тільки бухгалтерський облік, а й навести порядок у складському обліку, в постачанні та реалізації продукції, товарів; відстежувати договори, швидше розраховувати заробітну плату, своєчасно здавати звітність. Призначення бухгалтерської програми - максимально полегшити працю бухгалтера, позбавивши його від одноманітної роботи і звести ймовірність помилок до мінімуму. Сьогодні ринок інформаційних продуктів пропонує досить широкий асортимент комплексних програм, які призначені для проведення економічного аналізу. Проте, незважаючи на створення таких систем в обліковій діяльністі  підприємств, невирішеними залишаються цілий ряд проблем, серед яких:

-         недостатнє вирішення проблеми захисту інформації від несанкціонованого втручання;

-         проблема юридичної доказовості складених електронних первинних документів;

-         можливість втрати чи псування інформації при вимкненні електроенергії, проникненні комп’ютерних вірусів, тощо [3].

Тому, при створенні комп’ютерних систем бухгалтерського обліку як окремої системи необхідно провести такі дії:

-         реорганізацію або організацію бізнес-процесів підприємства (організаційно-штатної структури, технології праці, системи управління). Для цього доцільно запросити зовнішню незалежну консультаційну фірму і провести бізнес-консалтинг;

-         автоматизацію діяльності підприємства (розробку та впровадження комп’ютерної інформаційної системи). Цей етап доцільно проводити спільними зусиллями зовнішньої консалтингової компанії, компанії – системного інтегратора та власного підрозділу автоматизації. На цьому етапі здійснюється консалтинг у галузі інформаційних технологій [2].

Після того, як проект комп’ютерної системи бухгалтерського обліку створено, необхідною умовою його успішного впровадження є вдалий підбір працівників та їх підготовка до роботи з інформаційною системою. Підготовку персоналу можна проводити силами розробників системи (лекції, семінари, практичні заняття) або за допомогою спеціальних курсів підвищення кваліфікації. Під час такого навчання кожен працівник має не лише зрозуміти зміни у своїх посадових обов’язках, а й навчитися працювати з обчислювальною технікою. Таке навчання може передбачити також опанування типових, найпоширеніших пакетів прикладних програм (наприклад, Microsoft Office) [1].

Обчислювальна техніка суттєво підвищує якість обробки облікової інформації. При цьому застосування комп'ютерів змінює зміст та організацію праці облікового персоналу: зменшується кількість ручних операцій з обробки первинних документів, систематизації облікових показників, заповнення регістрів та звітних форм. Облікова праця стає більш творчою, спрямованою на організацію й удосконалення обліку. Розвиток інформаційних технологій бухгалтерського обліку за останні роки йде все більш зростаючими темпами[2].

Отже, на сучасному етапі застосування інформаційних систем та технологій в обліковій діяльності підприємств  є необхідним і відіграє важливу роль як на підприємстві, так і в економіці в цілому, адже підвищується продуктивність праці бухгалтерів, скорочуються витрати для отримання необхідної інформації, надається більша ефективність передачі даних та їх більша точність і достовірність. На сьогодні в Україні комп’ютерні системи бухгалтерського обліку набувають широкого розповсюдження із застосуванням різноманітних бухгалтерських програм.

Література:

1.     Марченко Д. М. Автоматизація бухгалтерського обліку як джерело зростання його ефективності // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №6(96). – С. 248 – 254.

2.     Клименко В.О. Інформаційні технології в обліку: навч. посібник / В. О. Клименко. – К: Центр учбової літератури, 2008. – 380 с.

3.     Марченко Д. М. Автоматизація бухгалтерського обліку як джерело зростання його ефективності // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №6(96). – С. 248-254.