*120054*

Левчук М.В.

Макіївський ліцей № 1

Технологія SMART на уроках фізики

Концепція SMART вперше була запропонована у 1954 році Пітером Друкером  як критерій постановки цілей в менеджменті.  Після цього SMART- критерії отримали широку популярність   в різноманітних галузях знань та діяльності, а  розшифровка  абревіатури проводилась відповідно до специфіки діяльності.

Постановка цілей у навчальному процесі є найважливішим етапом щодо визначення форм і методів навчання, які використовує учитель  для досягнення цих цілей. SMART- критерії для визначення цілей в начальному процесі можна зазначити наступним чином:

Для вчителя

Для учня

Specific – конкретні, визначені

Significant  - значущі, важливі

Meaningful – такі, що можна виміряти

Motivational - мотивуючі

Action-oriented – орієнтовані на дію

Attainable  - такі, що можна досягнути

Result oriented – орієнтовані на результат

Relevant  - відповідна до

Trackable  - такі, що можна відслідкувати

Timely  - визначені у часі

Ти ким чином простежується розбіжність між тим, що визначає вчитель та тим, що очікує від нього учень. Використання комп'ютерів  в навчальному процесі може створити  умови для  інтеграції цілей учитель-учень на сучасному етапі.

 Організація  роботи з  комп’ютером в навчальній та позанавчальній діяльності школи виглядає досить природно з точки погляду дитини і є одним з самих ефективних способів підвищення мотивації та особистісної орієнтації її навчання, розвитку творчих здібностей та створення успішного емоційного фону. Кожен урок викликає в учня емоційний підйом, навіть діти з низьким рівнем мотивації до навчання із захопленням працюють з комп'ютером.  Комп'ютерний урок збагачує зворотній зв'язок між усіма учасниками педагогічного процесу та взаємодію всіх його компонентів, сприяє диференціації та індивідуалізації навчання, мотивує навчальну діяльність учнів, сприяє розвитку самоосвітньої компетентності, робить навчальний матеріал більш доступним, полегшує рішення багатьох дидактичних задач уроку.

Використання комп'ютера та і взагалі комп'ютерних технологій виправдано в тих випадках, в яких це забезпечує досягнення всіх цілей навчання. Одним з таких випадків є використання комп'ютерних моделей та віртуальних лабораторій через впровадження  SMART технологій.

Комп'ютерні моделі – комп'ютерні програми, які дозволяють імітувати фізичні явища, досліди чи ситуації з використанням ідеальних моделей, які зустрічаються в задачах. Комп'ютерне моделювання дозволяє ілюструвати фізичні експерименти та явища, відтворювати їх тонкі деталі, яки можуть бути непоміченими спостерігачем в реальному експерименті. Використання комп'ютерних моделей та віртуальних лабораторій надає вчителю унікальну можливість візуалізації спрощеної моделі реального явища. При цьому є можливість поетапно додавати до розгляду додаткові факти, які поступово будуть ускладнювати модель та наближувати її до реального фізичного явища. Крім того, комп'ютер дозволяє моделювати ситуації, що неможливо реалізувати в умовах кабінету фізики, наприклад, роботу ядерної установки.

Процес комп'ютерного моделювання для учнів є цікавим та пізнавальним, так як результат моделювання завжди цікавий.  Створюя моделі та спостерігая їх у дії, учні знайомляться із фізичними явищами, вивчають їх на якісному рівні, а також проводять дослідження. Комп'ютерна лабораторія не може замінити фізичну лабораторію. Але під час виконання комп'ютерних лабораторних дослідів у школярів формуються навички, які стануть у пригоді під час виконання реальних дослідів: вибір умов експериментів, означення параметрів дослідів, проектування візуального результату, вибір оптимального обладнання тощо. Деякі моделі дозволяють одночасно з перебігом експерименту спостерігати побудову відповідних графічних залежностей.  Все це перетворює виконання багатьох завдань в мікродослідження, стимулює розвиток творчого мислення учнів, збільшує їх інтерес до предмету.

Процес навчання за допомогою віртуальних лабораторій стає більш ефективним, як що додати  до нього використання  SMART технологій. Технологія  SMART  допомагає  проводити динамічні презентації, показувати документи, сторінки Інтернету або відео на інтерактивному екрані, що відкликається на дотик пальця чи маркера, зробити будь яку модель інтерактивною.

Основою ефективності використання технології SMART є набір програмового забезпечення для інтерактивної дошки, яке дає набір різноманітних функцій та інструментів роботи.

Використання комп'ютерних моделей та технології SMART на уроках фізики надає можливість вчителю досягти позитивних результатів:

-         збільшення об'єму зорової інформації, що суттєво підвищує якість та ефективність  викладання предмету;

-         можливості SMART залучають учнів до активної діяльності, активізують їхній творчий потенціал;

-         яскравість комп'ютерної графіки дозволяє розвивати наочно-образове мислення;

-         реалізується можливість опрацювання великої кількості інформації;

-         створюються умови для індивідуальної дослідницької роботи с комп'ютерними моделями, в ході якої вони можуть самостійно ставити експерименти, швидко перевіряти свої гіпотези, встановлювати закономірності.

З іншого боку описані можливості використання SMART та комп'ютерного моделювання не повинно створювати ілюзію легкості розв'язання педагогічних проблем. Використання таких підходів потребує від педагогів розробки системи завдань, які будуть направлені на формування високого рівня розвитку мисленнєвих операцій: аналізу, синтезу, узагальнення тощо. Робота вчителя при цьому не тільки не спрощується, але й ускладнюється і потребує більш високої кваліфікації. І наскільки педагог готовий к змістовному осмисленню традиційних підходів до викладання, їх дієвому аналізу з урахуванням активного впровадження SMART та комп'ютерного моделювання в навчальний процес та практичної реалізації, настільки ефективними будуть і результати навчання.