*119633*

Технічні науки / 4. Транспорт.

                                                                          

К.т.н. Нужний В.В., Котляр О.Р.

Автомобільно-дорожній інститут  ДВНЗ "ДонНТУ", м. Горлівка, Україна.

ВДОСКОНАЛЕННЯ АВТОМОБІЛЬНИХ ВАНТАЖНИХ ПЕРЕВЕЗЕНЬ ПРИ ОБСЛУГОВУВАННІ СТОРОННІХ КЛІЄНТІВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ

 

Прогнозування розмірів перевезень вантажів  при обслуговуванні сторонніх клієнтів та організацій базується на аналізі розвитку економіки транспортного обслуговування за попередній період. Цей аналіз повинен давати точне кількісне формулювання  процесу  автомобільного перевезення, який досліджується за допомогою математично-статистичних методів. Передбачення майбутнього стану  обсягів  вантажних перевезень базується на результатах аналізу минулого та описує транспортну  перспективу у той мірі,  в якій вона визначається  явищами та процесами, що об’єктивно склалися.

У ряді випадків на величину того або іншого техніко-експлуатаційного або економічного показника впливає не один, а кілька  різних факторів. Кожен з них може не здійснювати великого впливу, але їх сукупний вплив може стати вирішуючим.  І тоді, за зміною цих факторів можна визначити і поведінку самого показника. У цих випадках для  виміру сукупного впливу кількох факторів на величину результуючого показника будують математичні моделі множинної кореляції [1].

Після визначення обсягу, який планується перевозити стороннім клієнтам та організаціям, необхідно зробити прогнозування техніко-економічних показників.

 Для прогнозування рівня техніко-економічних показників використовують функцію з гнучкою структурою, факторно-часові рівняння.

Однак  кожний показник прогнозується сам по собі, без урахування його взаємозв’язків з іншими показниками. Є очевидним, що також є необхідним використовувати також методи прогнозування, які забезпечать взаємне урахування цих залежностей, до яких можна віднести матричний метод прогноза.

Матричне  обчислення дозволяє на основі матриць коефіцієнтів пропорційності відобразити у числовому вираженні усі реальні зв’язки, які існують між показниками роботи підприємства автомобільного транспорту [5].

В основі використання матричного методу лежить  припущення, що взаємозв’язок між техніко-економічними показниками виражається за формулою:

 

                                                ;                                                     (1)

 

де  - величини техніко-економічних показників;

b – коефіцієнт пропорційності.

Таким чином, для прогнозування техніко-економічних показників за допомогою матричної алгебри необхідно розрахувати  скоректовані коефіцієнти пропорційності, скласти зворотню матрицю  та,  помножуючи її на планований обсяг перевезень, знайти значення техніко-економічних показників.

Перевагою матричного методу прогнозування є не тільки те, що цей метод дозволяє цінити майбутні значення техніко-економічних показників у їх взаємозв’язку, дає малу помилку прогнозу, але й те, що він дозволяє оцінити   і затрати, пов’язані з виконанням заданого обсягу автомобільних перевезень при отриманих значеннях техніко-економічних показників.

Використання такої методики дозволяє:

1) суттєво підвищити рівень обґрунтованості прийняття рішень про обслуговування тих або інших сторонніх клієнтів та організацій;

2) визначити обсяги перевезення вантажів стороннім клієнтам та організаціям, які б дозволили  стабільне функціонування підприємства автомобільного транспорту;

3) визначити рівень техніко-економічних показників при обслуговуванні сторонніх клієнтів та організацій, який дозволить керівництву  підприємства автомобільного транспорту уникнути критичного стану та збитків від перевезення вантажів, а також ризику банкрутства.

Таким чином, застосування  методики підвищення ефективності автомобільних вантажних перевезень на автотранспортних підприємствах  дозволяє  підвищити рівень прибутку від перевезень для сторонніх клієнтів та організацій, тому що є можливість спрогнозувати техніко-економічні показники та обсяг перевезень для того, щоб мати можливість своєчасно координувати роботу,  пов’язану з перевезеннями, для досягнення найбільшого прибутку від перевезень, оцінити затрати, пов’язані з виконанням заданого обсягу перевезень та підвищити ефективність функціонування  підприємства у сучасних  ринкових умовах.

 

Література:

1. Геронимус Б.Л. Экономико-математические методы в планировании на автомобильном транспорте \ Б.Л. Геронимус. - М.: Транспорт, 1982. - 192 с.

2. Кожин А.П. Математические методы в планировании и управлении автомобильными перевозками \ А.П. Кожин. – М.: Высш. Школа, 1979.-304 с.