К.е.н. Мехеда Н. Г., Бутенко А.О.

Черкаський  національний університет ім. .Б.Хмельницького Україна

 

ПРО ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ РИТЕЙЛУ В УКРАЇНІ

 

Розвиток вітчизняної роздрібної торгівлі в Україні відбувається набагато вищими темпами, ніж у країнах Західної Європи і США, оскільки перехід на сучасні форми торгівлі в країні стався набагато пізніше і Україна має можливість використовувати для побудови і розвитку роздрібних мереж набутий зарубіжний досвід.

До початку фінансово-економічної кризи роздрібний ринок України динамічно розвивався. За даними Державного комітету статистики, за січень–жовтень 2010 р. загальний обіг роздрібної торгівлі в Україні становив 428,53 млрд.грн., що на 18,3% більше обсягу січня–жовтня 2009 р. [1].

З настанням світової фінансово-економічної кризи стало очевидним, що стратегії розвитку підприємств ритейлу потребують кардинального перегляду. Для того, щоб знайти кошти на масштабну експансію, ритейлери випускали цінні папери, брали кредити і навіть продавали частки в компаніях. Внаслідок цього їхнє боргове навантаження досягло критичних показників. Загалом український роздрібний ринок, незважаючи на кризу, має великий потенціал. Частка організованого мережевого роздрібу, як і раніше, є незначною [2].

Ритейл (роздрібна торгівля) тип торгівлі товарами, а також виконання певних послуг, направлених на покупця, яким є кінцевий споживач [3].

Український ринок ритейлу – один з найдинамічніших у Європі. Становище підприємств ритейлу погіршується спадом продажів. В умовах кризи ритейлери змушені сповільнювати темпи розвитку і більше  уваги приділяти підвищенню прибутковості бізнесу. З метою економії мережі скорочують персонал, витрати на рекламу, закривають збиткові магазини і оптимізують процес постачання. Але, незважаючи на антикризові заходи на ринку відбудеться банкрутство компаній.

У теперішніх умовах розвитку підприємств ритейлу виділяють чотири головні проблеми, які заважають розвитку ритейлу: невизначеність у валютно-курсовій і митно-тарифній політиці держави, спад споживчого попиту і складнощі із залученням в галузь кредитних засобів.

Значні бар'єри для розвитку галузі виявились основним джерелом позитивних змін у галузі (табл. 1).

                                                                                                                  Таблиця. 1.

Чинники позитивного впливу на галузь ритейлу у 2010 р.

з/п

Чинник

Характеристика впливу

1

Доступ до орендних площ

Спрощення пошуку потрібних площ

Зниження орендних ставок

2

Доступ до земельних ділянок

Ріст пропозиції земельних ділянок

Зниження цін на земельні ділянки

3

Доступ до кваліфікованих кадрів

Ріст пропозиції на ринку праці

Зниження зарплат

4

Підвищення операційної

ефективності

Фокус на операційній ефективності

Ріст професіоналізму менеджменту

5

Розширений доступ до ноу-хау

Доступ до ноу-хау інвесторів

Доступ до ноу-хау експертів

 

Основними гравцями ринку мережевого продовольчого ритейлу  є мережі "Фоззі", Metro, "Фуршет", "Велика Кишеня", "АТБ". У сегменті побутової техніки і електроніки найпомітнішими гравцями є "Фокстрот", Aventures, "Ельдорадо", "Євромережа". На ринку побутової хімії і парфюмерії активно працюють мережі "Космо", "ДЦ".

За різними оцінками експертів, частка мережевого роздрібу становить 35-40 % загального роздрібного товарообігу підприємств-юридичних осіб. Це може сягати 60-75 млрд грн. Зразкову структуру продажу через мережевий роздріб, за оцінками експертів, представлено на рис. 1.

 

Рис. 1. Структура продажу мережевого роздрібу у 2008-2009 роках, млрд. грн.

Український роздрібний ринок розвивається здебільшого завдяки вітчизняному бізнесу. Питома вага компаній за участю іноземного капіталу залишається невеликою. Серед них в масштабах всієї України розвиваються тільки ТОВ "Метро кеш енд керрі Україна", що входить до складу німецького холдингу "Metro Group", "Біла Україна", контрольована австрійською компанією "Billa" і ЗАТ "Фуршет", 20 % акцій якого володіє французька мережа гіпермаркетів "Auchan".

Отже, український роздрібний ринок має низку особливостей. Політична нестабільність, недосконалість українського законодавства, низькі порівняно з Європою доходи населення, великий брак якісних площ і невиправдано високі орендні ставки зробили непривабливою Україну для іноземних інвестицій. Тому український роздрібний ринок розвивається здебільшого завдяки вітчизняному бізнесу.

Література:

1. http://www.ukrstat.gov.ua.

2. http://www.ProRetail.info.

3. http://uk.wikipedia.org/wiki/