Экономические науки/7. Учет и аудит

 

к.е.н., доц. Даценко Г.В., студ. Маковська В.О.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ, Україна

ЕЛЕМЕНТИ АУДИТУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

На сучасному етапі розвитку економіки підприємства мають потребу у дієвому внутрішньому економічному контролі, особливо це стосується впровадженню інвестиційних проектів. Це обґрунтовано необхідністю розвитку конкурентоспроможного потенціалу підприємств у зв'язку із перспективою вступу України до ЄС, після чого підприємства зіштовхнуться з найжорстокішою конкуренцією європейських фірм.

Ефективна інвестиційна діяльність підприємства в умовах ринку багато в чому залежить від організації системи контролю. Тому, на сьогоднішній день, досить гостро постає проблема проведення ефективного аудиторського контролю інвестиційної діяльності: доцільність вкладення інвестицій у галузь, а також ефективність та обґрунтованість їх використання.

Питання аудиту інвестиційної діяльності у своїх працях висвітлювали такі вченні, як: Атабаєва А.А., Балан А.С.,Костирко Р.О., Пересада А.А., Усач Б.Ф. та багато інших.

Метою написання статті є дослідження окремих елементів аудиту інвестиційної діяльності.

Інвестиційна діяльність регулюється Законами України "Про інвестиційну діяльність" та "Про іноземні інвестиції". Інвестиційна діяльність — це сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави з реалізації інвестицій [1].

Інвестиції - це всі види цінностей, які вкладаються безпосередньо в об'єкти підприємницької та іншої діяльності з метою одержання прибутку (доходів) [1]. Інвестиції здійснюються у вигляді: іноземної валюти, валютних цінностей, рухомого і нерухомого майна (будинків, споруд, обладнання), акцій, облігацій, авторських прав, прав на винаходи, торгових знаків тощо, пільгових банківських вкладів, паїв, прав користування землею, природними ресурсами.

Об'єктами аудиту інвестиційної діяльності є інвестиційні проекти, знову створювані та модернізовані основні фонди і оборотні кошти, цінні папери, цільові вкладення коштів, науково-технічна продукція, інтелектуальні цінності та інші об'єкти власності, а також майнові права, витрати на капітальне будівництво, введення в дію об'єктів і виробничих потужностей, бухгалтерський облік і звітність з інвестиційної діяльності [3].

Завданнями аудиту інвестиційної діяльності є:

¾                   встановлення достовірності звітної інформації по інвестиціях підприємства та легітимності здійснених фінансових чи господарських операцій;

¾                   аналіз організаційної структури та статуту підприємства – клієнта з точки зору прийнятій інвестиційній політиці підприємства;

¾                   аналіз організації бухгалтерського обліку і формування облікової політики для виявлення правильності постановки обліку інвестицій на підприємстві;

¾                   вивчення фінансово – господарської діяльності підприємства клієнта для оцінки його інвестиційної діяльності;

¾                   своєчасне виявлення потенційної збитковості інвестиційного проекту;

¾                   встановлення законності права власності на інвестицію;

¾                   перевірка правильності визначення доходів та збитків від інвестиційної діяльності;

¾                   узагальнюючий аналіз виконання бізнес – плану інвестиційного проекту [2].

Ефективна організація і методика аудиту інвестицій визначається, передусім, належним інформаційним забезпеченням. Зростання обсягів інформації потребує певної її класифікації та систематизації. Це допоможе краще зорієнтуватися у великому обсязі та спектрі інформаційного забезпечення та правильному і ефективному його використанні при отриманні достовірних аудиторських доказів. Джерелами інформації є законодавчі акти з інвестиційної діяльності, планування і фінансування капітальних вкладень, розробки проектно-кошторисної документації, нормативно-планова документація, а також первинні документи, облікові регістри і звітність з інвестиційної діяльності, виконання планів капітальних вкладень і введення в дію об'єктів і виробничих потужностей та інша інформація.

Особливість методичних прийомів аудиту полягає у застосуванні таких фактичних прийомів, як інвентаризація, контрольні заміри, технологічний контроль, експертизи різних видів для дослідження якості й обсягів капітальних робіт, відповідності їх затвердженій проектно-кошторисній документації. Розрахунково-аналітичні методичні прийоми використовуються при визначенні якісних показників виконання планів капітальних вкладень і впровадження нової техніки, виявленні невикористаних резервів. Документальні методичні прийоми контролю використовуються при аудиті операцій, що відображають виконання будівельно-монтажних робіт, придбання обладнання, модернізацію і реконструкцію діючих основних фондів [5]. У процесі аудиту застосовуються методичні прийоми зустрічної перевірки документів, які знаходяться в установах банку, що фінансує капітальні вкладення і нову техніку, а також підрядчика, що виконує капітальні роботи.

Таким чином, можна зробити наступні висновки, інвестиції є найважливішим чинником економічного росту, а інвестиційна політика держави реальною ланкою всього комплексу заходів, проведених у фінансовій, грошово-кредитній, зовнішньоекономічній галузях, що спрямовані на забезпечення цього росту. Теперішній інвестиційний клімат в Україні вимагає гнучкого вирішення питань з удосконалення методики аудиту інвестиційних ресурсів і бізнесу загалом, відображення фактів інвестиційної діяльності у бухгалтерському обліку, забезпечення досконалої організації контролю та аудиту ефективності інвестиційних процесів.

Раціональна організація аудиторської роботи сприяє забезпеченню належної уваги до важливих ділянок аудиторської перевірки, визначенню потенційних проблем і виконанню роботи в стислий термін.

 

Література:

1.                     Атабаєва А.А. Класифікаційна модель внутрішнього економічного контролю підприємства як основа формування його змісту /А.А. Атабаєва // Тр. Одес. политехн. ун−та. — Одесса, 2009. — Вып. 1 (31). — С. 208 — 211.

2.                     Балан А.С. Теоретические аспекты системы внутреннего контроля / А.С. Балан, С.В. Филиппова, Т.Н. Погребная // Науч. вест. / Одес. гос. экон. ун-т; Всеукр. ассоц. молодых ученых. Одесса, 2009. № 13 (91). С. 58 — 65

3.                     Костирко Р.О. Концептуальні основи внутрішнього контролю в системі корпоративного управління / Р.О. Костирко // Економіка і організація управління. — 2008. — № 4. — С. 28 — 37.

4.                     Пересада А.А. Управління інвестиційним процесом / А. А. Пересада. — К.: Лібра, 2008. — 472c

5.                     Усач Б.Ф. Аудит: Навч. посіб. - К.: Знання-Прес, 2009.