Курищук В.В.

аспірантка кафедри фінансів, грошового обіг та кредиту Київського національного університету імені Тараса Шевченка

 

Форми банківського кредитування зовнішньоекономічної діяльності підприємств в Україні

 

Важливу роль у розвитку міжнародних еко­номічних відносин відіграє кредит. Сприяючи розвитку продуктивних сил, прискорюючи процес інтернаціоналізації виробництва й обміну, забезпечуючи безперебійність міжнародних валютних і розрахункових операцій, кредит виступає потужним чинником збільшення обсягів світової торгівлі. А умови кредитування експорту є вагомим чинником конкурентної боротьби окремих підприємств і держав загалом на міжнародних ринках збуту.

Найбільш поширеним видом кредиту є банківський кредит. На практиці використовуються різні за своїм змістом і специфікою механізми здійснення банківських кредитних операцій, що мають певні звичаї в оформленні й порядку виконання, тобто різні форми кредитування.

В українській банківській практиці основну частину кредитних вкладень, наданих суб’єктам господарювання, становлять короткострокові кредити, що надаються строком до одного року та використовуються на покриття тимчасових розривів у русі оборотних коштів (табл. 1).

Таблиця 1

Кредити, надані комерційними банками України (млн. грн.) [3]

 

01.01.

2001

01.01.

2002

01.01.

2003

01.01.

2004

01.01.

2005

01.01.

2006

01.01.

2007

01.11.

2007

Кредитний портфель

23637

32097

46736

73442

97197

156385

269688

421208

у т. ч. суб’єктам господарювання

18216

26564

38189

57957

72875

109020

167661

248868

Довгострокові кредити

3309

5683

10690

28136

45531

86227

157224

260536

у т. ч. суб’єктам господарювання

2761

5125

9698

23239

34693

58528

90576

142445

 

Чим триваліший строк користування позикою, тим більший ризик її неповернення, тому комерційні банки обмежують кредитну пропозицію середньо- та довгострокового кредиту. Саме цим й зумовлена така структура кредитних вкладень.

На рику кредитування підприємств, в тому числі й тих, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, банки використовують різні методи кредитування, які визначають форму позикового рахунку, порядок видачі та погашення коштів, методи контролю за цільовим використанням та засобами регулювання за­боргованості. Такими методами є кредит, невідновлювальна та відновлювальна кредитна лінія, овердрафт.

У випадках, коли у експортера або імпортера виникає разова потреба в кредитних коштах, найбільш прийнятним методом кредитування є кредит: надання кредитних коштів здійснюється в межах обумовленої в кредитному договорі суми у національній чи іноземній валюті, а погашення кредиту проводиться відповідно до встановленого графіку.

Якщо потреба в кредитних коштах у експортера або імпортера виникає поступово по мірі виконання зовнішньоекономічного контракту, банком може бути відкрито невідновлювану кредитну лінію. В цьому випадку позичальник (експортер або імпортер) має можливість тільки один раз, впродовж строку дії кредитної лінії, отримати суму кредиту в межах встановленого ліміту. Ліміт кредитування на суму погашеного кредиту не відновлюється.

У разі якщо експортер або імпортер має постійну потребу в кредитних коштах найбільш доцільним методом кредитування є відновлювана кредитна лінія, відповідно до умов якої позичальник має можливість, впродовж дії кредитної лінії, неодноразово отримувати та погашати суму кредиту в межах встановленого ліміту. Ліміт кредитування автоматично відновлюється на суму погашеного кредиту.

Для своєчасного фінансування експортером або імпортером поточних чи непередбачених витрат у разі, коли вони перевищують залишок коштів на відкритому в банку рахунку, використовується овердрафт. Овердрафт – форма короткострокового кредиту, при якій, банк надає у користування клієнту (експортеру або імпортеру) грошові кошти шляхом оплати платіжних доручень в об’ємі, більшому, ніж залишок коштів на поточному рахунку (на рахунку фіксується дебетове сальдо), але на суму, не більше, ніж попередньо визначений ліміт овердрафту. Погашення кредиту і відсотків здійснюється автоматично, за рахунок надходжень на поточний рахунок клієнта.

Ще однією формою міжнародних експортних кредитів, що широко використовується у вітчизняній практиці для обслуговування процесів реалізації продукції є факторинг. Зміст факторингу полягає в тому, що постачальник (експортер) уступає банку право вимагати боргові зобов’язання своїх дебіторів (імпортерів), при цьому банк надає йому комплекс взаємопов‘язаних послуг: фінансування поставок з відстроченням платежу, покриття кредитних та процентних ризиків, ризику ліквідності,  управління дебіторською заборгованістю,  інформаційне обслуговування. За своєю економічною сутністю факторинг є опера­цією, яка поєднує в собі: а) риси розрахункового обслуговування клієнтів; б) елементи процесу кредитування; в) особливості торго­вельно-комісійної послуги.

При розрахунках та кредитуванні у зовнішньоекономічній діяльності широко використовуються операції з векселями. Згідно з Постановою Національного банку України № 508 від 16.12.2002 р., вітчизняні банки можуть здійснювати кредитні, торговельні, гарантійні, розрахункові та комісійні операції з векселями [1]. До кредитних вексельних операцій відносять: урахування векселів та кредити під заставу векселів. Операція урахування векселів полягає у купівлі банком векселя у векселедержателя (експортера) до настання строку платежу за ними. Таким чином, банк стає повноправним власником век­селя з усіма правами й обов'язками згідно з вексельним правом, а ве­кселедержатель (експортер) отримує суму векселя, зменшену на величину банків­ської процентної ставки (дисконту), а також - накладних витрат на здійснення операції.

При креди­туванні під заставу векселів позичальник (експортер) не перевідступає вексель банку, а лише віддає його під заставу на певний строк, зберігаючи усі права векселедержателя. Крім того, якщо при урахуванні векселів позичальником виступає експортер, а кошти банку повертає імпортер, то при кредитуванні під заставу векселів погашення позики здійснюється самим позичаль­ником, тобто експортером.

Операції з авалювання та акцептування векселів за економічною суттю є комбінаціями гарантійних послуг та послуг кредитного характеру. Зміст операції з акцептування векселів полягає у наданні банком у формі акцепту переказного векселя (тратти), що виставляється на банк експортерами й імпортерами . При цій формі кредиту експортер одержує можливість виставляти на банк векселі на визна­чену суму в рамках кредитного ліміту. Банк акцептує ці векселі, гарантуючи тим са­мим їхню оплату боржником у встановлений термін.

Зміст операції з авалювання векселів полягає у прийнятті банком зобов’язання оплатити вексель повністю або частково за одну із зобов’язаних за векселем осіб (як правило за векселедавця — тобто імпортера) у разі несплати векселя платником у строк. При цьому банк бере на себе таку ж відповідальність, як і особа, зобов’язання якої він забезпечив. Таким чином, при видачі авалю виникають гарантійні відносини, а у випадку оплати банком векселя, між банком і векселедавцем виникають кредитні відносини.

Крім векселів у якості забезпечення заборгованості у зовнішньоекономічній діяльності можуть вида­ватися документарні акредитиви і банківські гарантії. Сутність акредитиву полягає в тому, що банку за дорученням та за рахунок клієнта (або за власний рахунок) впродовж встанов­леного терміну видає певному одержувачу обумовлену суму в пев­ній валюті за умови подання ним необхідних документів. У випадку відкриття банком непокритого акредитива, коли клієнт (імпортер) не надає у розпорядження банку-емітенту коштів (покриття), і банк за власний рахунок здійснює оплату зовнішньоекономічного контракту, між банком і імпортером виникають кредитні відносини.

Банківські гарантії згідно з Постановою Національного банку України № 279 від 06.07.2000 р. є кредитними операціями [2]. Під гарантією слід розуміти зобов'язання банку (гаранта), що ви­дається за дорученням клієнта (принципала), за яким банк зо­бов'язується сплатити кредиторові принципала (бенефіціару) відповідно до умов гарантійного зобов'язання визначену грошову суму. Українські банки для підприємств, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, відкривають такі гарантії: платіжна гарантія ; гарантія виконання ; гарантія повернення платежу. З одного боку, мова не йде про надання позики, оскільки банк не витрачає ні власні, ні залучені ресурси, а з іншого боку, дана послуга пов’язана для банку з ризиком втратити кошти. Таким чином, безресурсна форма кредиту може переходити у ресурсну і набувати всіх ознак останньої.

Таким чином, у практиці українських банків використовуються такі методи та форми короткострокового кредитування зовнішньоекономічної діяльності підприємств, як кредит, невідновлювальна та відновлювальна кредитна лінія, овердрафт, факторинг, урахування векселів, а також надають послуги гарантійного та кредитного характеру: авалювання векселів, акцептування векселів, акредитив, банківські гарантії.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1.           Постанова Національного банку України Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями в національній валюті на території України № 508 від 16.12.2002 р.

2.           Постанова Національного банку України Про затвердження Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків № 279 від 06.07.2000 р.

3.           Основні показники діяльності банків України на 1 листопада 2007 року // Вісник Національного банку України. — 2007. — N 12. — С. 65.************