Экономические науки/ 2. Внешнеэкономическая деятельность

                                                                                       Філатов О., Бочарова Ю. Г.

                                                                                                                     ДонНУЕТ

              Конкурентна позиція АТ ЛУКОІЛ на світовому ринку

       Акціонерне товариство ЛУКОІЛ являє собою одну з найбільш успішних компанії світу. Компанія є великим вертикально інтегрованим підприємством нафтогазової галузі. Основним видом діяльності компанії є: розвідування та видобуток нафти і природного газу, переробка нафтопродуктів та продуктів нафтохімічної галузі, а також їх реалізація.

       АТ ЛУКОІЛ є одним з найбільш перспективних підприємств усієї світової нафтогазової галузі та , зокрема, нафтогазової галузі Росії (країни-походження) – саме тому актуальним є розгляд найбільш значущих факторів конкурентоспроможності ЛУКОІЛ на світовому ринку. Всі ці переваги визначатимуть не тільки поточний розвиток ЛУКОІЛ, але й вказують на його майбутні перспективи.

      Найбільшою перевагою ЛУКОІЛ серед компаній нафтогазової галузі є дуже велика сировинна база.  Підтвердженні запаси вуглеводнів (переважно нафти та газу), які належать АТ ЛУКОІЛ складають 20,4 млрд. т.н.е, що є другим показником у світовій нафтогазовій галузі (ЛУКОІЛ поступається тільки американській компанії Exxon Mobil яка володіє нафтогазовими потужностями сумою 21,8 млрд. т.н.е.). ЛУКОІЛ володіє 1,3% світових запасів нафти, 0,4% світових запасів природного газу та 1,3% світового запасу вуглеводнів. Ресурсна база є самою необхідною складовою для забезпечення подальшого розвитку будь-якої компанії нафтогазової галузі, зокрема для ЛУКОІЛ, ресурсна база якого дозволяє компанії утримувати досить потужні позиції у майбутньому [1].

       Крім наявності самої сировини важливою базовою передумовою для виробника є його доля на ринку, як на внутрішньому так і на зовнішньому. ЛУКОІЛ належать 2,3% світового нафтового ринку та 0,6% світового ринку природного газу. Крім базової сировини компанія спеціалізується на виробленні нафтопродуктів – на цьому ринку компанії належать 1,4% від світових нафтопереробних та нафтохімічних потужностей. Аналізуючи ці показники слід зазначити що компанія має вертикально інтегровану структуру, яка також є її конкурентною перевагою. На практиці вона дозволяє ЛУКОІЛ не тільки зменшити витрати собівартості але й надати споживачеві досить широкий виборчий асортимент. Серед найбільш успішних продуктів нафтопереробної галузі ЛУКОІЛ слід виділити масла, бензин, мазут та різноманітні види палива (реактивне, морське), які мають широку споживчу базу приватного і державного попиту. Окремо слід виділити наявність у ЛУКОІЛ довгострокових контрактів с Міністерством оборони Російської Федерації (РФ), яка користується паливом та нафтопродуктами компанії впродовж багатьох років  [2].

        На внутрішньому ринку АТ ЛУКОІЛ є одним з беззаперечних лідерів поряд з такими світовими гігантами нафтогазової галузі як «Роснефть», «ТНК-ВР», та «Сургутнефтегаз». ЛУКОІЛ належать 19,2% російських запасів нафти, 18,55 російського видобутку нафти, 16% нафтопереробних потужностей, 16,7% загальноросійського експорту нафти та 22,4% експорту нафтопродуктів. За видобутком природного газу на території РФ ЛУКОІЛ займає третє місце, та друге місце за показниками нафтопереробки, експорту нафти, розвідувальних робіт, кількістю резервних вуглеводних джерел та кількістю видобутку газоконденсованої нафти [1].

       До того ж, компанія займала у 2007 році перше місце серед усіх російських компанії за ліквідністю активів, вона також є лідером за ступенем відкритості та прозорості. ЛУКОІЛ є першою російською компанією яка отримала повний лістинг на Лондонській фондовій біржі. ЛУКОІЛ є також єдиною російською приватною  нафтогазовою компанією у акціонерному капіталі якої домінують міноретарні акціонери. ЛУКОІЛ займає перше місце у світі за  часткою чистого прибутку у валовій виручці серед найбільших нафтогазових компаній світу (11,6%). Акції ЛУКОІЛ є одними з найбільш привабливих на світовому фондовому ринку. Якщо на початку 2002 року акція ЛУКОІЛ коштувала біля 15 дол. США, то вже наприкінці 2007 року її вартість перевищила 90 дол. США. Майже 400% перевищення курсу акції  тільки за 5 років свідчить про те, що компанія є об’єктом постійного спостереження збоку інвесторів.

       Серед факторів конкурентоспроможності АТ ЛУКОІЛ слід також зазначити наявність у компанії широкої мережі підприємств усіх рівнів нафтогазової галузі у багатьох країнах світу (розвідування та геологічні роботи, видобуток вуглеводнів, переробка та збут). ЛУКОІЛ веде розвідні роботи у 9 країнах, має  доведені запаси нафти у 6 країнах, запаси природного газу у 4 країнах. Компанія здійснює  видобуток нафти у 5 країнах, видобуток газу – у 4 країнах. ЛУКОІЛ володіє у 4 країнах нафтопереробними заводами, у 3 країнах йому належать нафтохімічні потужності. Реалізацію своїх продуктів компанія займається завдяки дилерський мереж яка представлена у 24 країнах, серед яких є багато з країн ЄС та США. Це свідчить про те, що ЛУКОІЛ є справжньою транснаціональною корпорацією, яка представлена на більшості ринків світу та має всі підстави для подальшого розширення [1]. 

      Щодо України, то ЛУКОІЛ володіє Одеським нафтопереробним заводом потужністю 3,2 млн. т. нафти у рік. Крім цього, компанії належить 245 автозаправочних станції (6% ринку АЗС України).

       Таким чином, АТ ЛУКОІЛ є одним з  беззаперечних лідерів на світовому та російському нафтогазовому ринку. Постійне підвищення вартості вуглеводнів тільки сприятиме посиленню позицій компанії та розвитку її подальших переваг. Наявність великої сировинної бази, високої частки на ринку, широкої мережі виробництв по всьому світу, вертикально інтегрованої структури компанії, швидкий рівень зростання вартості цінних паперів та ін. переваги роблять АТ ЛУКОІЛ найбільш конкурентоспроможною та потужною компанією у світі.

        Список використаної літератури:

1). Офіційний сайт компанії: http://www.lukoil.ru/. 20.11.2008

2). Золотарёв В.А./ Нефть и безопасность России.–М.:Оружие и ..., 2007.–359 с.