Л.В. Гуцаленко

Вінницький державний аграрний університет

 

Проблеми реформування бухгалтерського обліку та контролю в період глобалізації

Глобалізація світової економіки призвела до виникнення цілої низки проблем, пов’язаних з послідуючою уніфікацією обліку, контролю та фінансової звітності на міжнародному рівні.

Не є виключенням і реформа бухгалтерського обліку в Україні, метою якої було удосконалення системи обліку.

В даний час завершується підготовка Концепції розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України, проектом якої передбачено формування методології галузевого бухгалтерського обліку в умовах глобалізації, адаптації до міжнародних стандартів обліку і звітності, появи нових інституцій запитів до обліку з боку власника та інвестора, за відповідальності органів галузевого управління в особі Міністерства аграрної політики.

В проекті концепції розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України під системою бухгалтерського обліку розуміється сукупність методологічних і методичних засад взаємодії органів загальнодержавного і галузевого управління, професійних громадських об’єднань, суб’єктів ведення бухгалтерського обліку та приватних користувачів бухгалтерської інформації в процесі регулювання, організації, ведення обліку і складання звітності, передачі і використання звітних даних.

На думку Нападовської Л.В. «система обліку – це інформаційна система, що базується на інформації яка не має меж. Способи задоволення потреб інформацією є різними і залежать від цілей, які необхідно досягти. Звичайно, це потребує додаткових досліджень і свідчить про те, що ключові уявлення про систему обліку потребують термінового перегляду. Нова парадигма системи обліку повинна передбачати комплексний системний підхід на її формування через сукупність взаємопов’язаних та взаємообумовлених економічних, соціальних, політичних, міжнаціональних, духовно-моральних і інших процесів. Лише в результаті такого підходу можна вести мову про вирішення економічних проблем, що виникли на мікро -, та макрорівнях». [3, с.223 ]

На жаль, на сьогоднішній день в національній системі обліку існує досить значна кількість недоліків, зокрема потребують удосконалення законодавча база, яка має прямий вплив на облікову систему, недостатність бюджетних коштів щодо повного забезпечення матеріальної бази вищих навчальних закладів з метою підготовки висококваліфікованих спеціалістів, тощо.

Не можна не погодитись з думкою Ф.Ф. Бутинця, який зазначає: «Перш ніж обговорювати необхідність зміни норм бухгалтерського обліку, необхідно відкорегувати закони, які є основою бухгалтерського обліку. Наша країна має приймати участь у міжнародному процесі гармонізації бухгалтерського обліку і звітності, але ми не повинні загубити свою національну систему обліку» [1, с.33-34]

Проект концепції розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України визначає, що проблеми розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки полягають в послабленні бухгалтерської інформаційної системи в галузевому управлінні, її обмеженості в питаннях забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств в умовах СОТ, збереженні та примноженні фізичного, інтелектуального та соціального капіталу вітчизняного села в умовах глобалізації економіки.

Водночас в Україні має місце певна недооцінка ролі контролю в діяльності господарюючих суб’єктів, внаслідок чого втрачається самокерованість та здатність впливу на процеси, що відбуваються у внутрішньогосподарському середовищі підприємств.

На нашу думку, в умовах сьогодення, певної уваги потребує контроль, який стає визначальним складником управління господарськими системами, та повинен забезпечувати ефективне використання ресурсів економічними агентами, сталим зростанням національного господарства, захищеності на цій основі економічних інтересів громадян.

В.О. Шевчук зазначає, що «зумовленість контролю в економічній сфері суспільства визначається відносинами власності між людьми. Виходячи з цього, можна твердити, що контроль виникає, з одного боку, як потреба індивіда в стеженні за своїм майном, а також в захисті власного майна від економічно необґрунтованого, насильницького відчуження. З іншого боку, контроль може з’явитися у зв’язку з потребою привласнення чийогось майна, набуваючи агресивного характеру».[4, с.9]

Потреби фінансово-господарської практики зумовлюють необхідність зосередження уваги на зміцненні ролі контролю на мікро - та макрорівні.

Узагальнюючи вищевикладене, доцільно виділити певні аспекти, що потребують удосконалення, оскільки вони не сприяють розвитку, гармонізації та спрощенню національної системи обліку, а навпаки ускладнюють її, зокрема це:

1.     податковий тиск та обтяжлива система податкової звітності;

2.     витіснений і зведений в вагомості практично до нуля в відображені діяльності підприємств фінансовий облік;

3.     теоретично існуючий управлінський облік, що фактично немає практичного застосування (окрім визначення собівартості) та не виконуючий своєї функції та ролі.

4.     нагромадження незбалансованої нормативно-правової бази та інструктивних матеріалів щодо ведення бухгалтерського обліку та неврахування галузевих особливостей;

5.     зведенні до мінімуму ролі, функцій та впливу галузевого контролю та незалежного аудиту в аграрній сфері.

 

Використані літературні джерела:

1.     Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерский учет: мифы и реальность. Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции: Моногфия.- Житомир-Краматорск: ЧП «Рута», 2005.- 588с.

2.     Кірейцев Г.Г. Розвиток бухгалтерського обліку: теорія, професія, міжпредметні зв’язки: Монографія.- Житомир:ЖДТУ, 2007.- 236 с.

3.     Л.В.Нападовська. Парадигма вітчизняної системи обліку в умовах глобалізації економіки. Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции: Монография.- Житомир-Краматорск: ЧП «Рута», 2005.- 588с.

4.     Шевчук В.О. Контроль господарських систем в суспільстві з перехідною економікою (Проблеми теорії, організації, методології): Монографія.- К.: Київ. держ. торг.-екон. ун-т, 1998.- 371 с.