Степанова С.В., Фесенко В.І.

Дніпропетровська державна медична академія

Перспективи використання вітчизняного скловолоконного матеріалу „Поліглас” з нанокомпозитом  Filtek Supreme в шинуванні зубів

                   Захворювання пародонту – одна із найбільш розповсюджених і складних хвороб щелепно- лицевої ділянки. Згідно даних Всесвітньої організації охорони здоров’я, функціональні розлади зубо-щелепної системи, зумовлені втратою зубів від захворювань пародонту, розвиваються в 5 разів частіше, ніж з приводу ускладнень карієсу.

         Рухомість зубів, як один з симптомів захворювань пародонту, є показником не тільки  функціональної цінності пародонту, а також ступеню та характеру перебігу пародонтиту. Патогенетична направленість терапії лікарів сприяє усуненню запальних явищ терапевтичними заходами, що в свою чергу також зменшує рухомість зубів. Однак, якщо зуби і надалі продовжують відчувати функціональне навантаження а, інколи воно може бути неадекватне, рухомість може з’явитись знову, та ще й в більшому ступені.

         Однією з важливою складовою частиною комплексного лікування захворювань пародонту для зменшення рухливості зубів є їх шинування. Шинуванням досягається іммобілізація рухомих зубів та рівномірний розподіл функціонального навантаження на окремі зуби.

         Всі види шинування можна розділити на тимчасове та постійне.

         Розподіл шин на тимчасові та постійні визначаються не тільки завданням лікування, а ще й здатністю  шини виконувати свою функцію впродовж тривалого часу.

         Серйозні вади ортопедичного шинування такі, як необхідність препарування твердих тканин зубів, трудомісткість, тривале виготовлення, як правило висока ціна і проблеми з естетичним задоволенням пацієнта, зробили найбільш поширеним та найбільш прийнятним  напівпостійне шинування зубів від одного місяця до 1-3 років.

         Сучасні армуючи системи за своїм хімічним складом поділяються на дві великі групи:

1.     Матеріали на основі неорганічної матриці – керамічних і скловолокон. Представниками цієї групи є – Glas Span (Bisco), Fiber Splint (Polidentia),  Splint JT (Jeneric/Petron), „Глассдент” (Оксомат – Діпол, Київ), „Поліглас (ЕСТА, Київ).

2.     Матеріали на основі органічної матриці – поліетилену. Це відомі  - Ribbond, Connect (Kerr).

Не дивлячись на широке застосування нових волоконних арматур і сучасних адгезивних технологій в клініці відзначають певний відсоток випадків руйнування шин.

З літературних джерел відомо, що сила та надійність приєднання шини до твердих тканин зубів, композиту до армуючих волокон, а отже й монолітність усієї конструкції залежить від властивостей адгезивної системи, властивостей самого композиту, методики попереднього кислотного протравлювання твердих тканин зубів, їх стану, вітальності, фізико-хімічних і механічних властивостей самої арматури.

Проведені дослідження дають підставу стверджувати, що стан приєднання шин із застосуванням вітчизняних армованих систем на основі скловолокна не відрізняються від іноземних аналогів.

Метою нашого дослідження  було визначення ефективності армованої конструкції з використанням скловолоконної арматури вітчизняного виробництва „Поліглас” та нанонаповненим композитом „Filtek Supreme” (3М ESPE) в комплексному лікуванні дистрофічно-запального процесу в пародонті.

Для іммобілізації рухомих зубів у 15 хворих віком від 30 до 45 років, що страждали на генералізований пародонтит нами використовувались скловолоконні смужки „Поліглас” з адгезивом 5 покоління та нанонаповненим композитом „Filtek Supreme” (3М ESPE, Німеччина). Використання нанокомпозиту „Filtek Supreme”, в даному випадку, забезпечує чудове полірування поверхні, його механічні властивості такі ж високі, як і у гібридних матеріалів, спеціально розроблених для жувальних поверхонь, а стійкість до стертості і міцність на розрив цього матеріалу переважають ці показники у гібридних композитів.

Скловолоконну стрічку можливо використовувати при шинуванні передніх зубів у вигляді на коронкової шини, розташованої на язичній поверхні зубів. При її виготовленні необхідно дотримуватись стандартних правил роботи зі склотканинами:

- ретельна професійна чистка зубів;

-         вимірювання необхідної довжини стрічки;

-         відсікання відрізка необхідної довжини проводиться через дільницю, зволожену бонд–агентом після його полімеризації (з метою профілактики розволокнення склотканини);

-         обробка 37% розчином фосфорної кислоти поверхні емалі;

-         ретельне промивання водою;

-         нанесення на поверхню адгезивної системи та її полімеризація;

-         стрічка „Поліглас” спочатку зволожується бонд –агентом, після чого вона накладається на шар композиту „Filtek Supreme”, який раніше був нанесений на тканини рухомих зубів, після чого стрічка зі скловолокна знову покривається шаром композиту та полімеризується. Отже, стрічка є нібито „запечатана” всередині композиту.

Аналіз результатів дослідження показав, що застосування армованої композиції до складу якої включали скловолоконну стрічку „Поліглас” з адгезивом 5 покоління та нанонаповненим композитом „Filtek Supreme” у терміни спостереження від 6 до 12 місяців, за рахунок надійної жорсткої імобілізації рухливих зубів не призводило до порушень оклюзійних співвідношень.

У пацієнтів, яким застосовували даний вид шинування, у термін 12 місяців руйнування шини не спостерігали, а кількість випадків порушення фіксації окремих зубів склала -6,7%.

         На фоні лікувального комплексу (терапевтичні, хірургічні та фізіотерапевтичні заходи за показанням) запропонований нами метод шинування призводив до стійкої стабілізації процесу в альвеолярній кістці. Клінічно відзначали нормалізацію показників пародонтальних індексів та проб. При рентгенологічному досліджені у хворих відзначали припинення резорбції міжальвеолярних перегородок та значне зменшення вогнищ остеопорозу в них.

         Таким чином, одержані нами результати клінічного спостереження використання армованої композиції до складу якої включали скловолоконні стрічки „Поліглас” з адгезивом 5 покоління та нанонаповненим композитом „Filtek Supreme” в комплексному лікуванні хворих на генералізований пародонтит показав її високу ефективність в іммобілізації рухливих зубів та клініко-рентгенологічній стабілізації в тканинах пародонта.

        

Література:

 

1.      Бургонский В.Г., Крикотун И.А. Клиническая оценка систем и методов шинирования зубов в комплексном лечении болезней пародонта //Современная стоматология.-№2.-2002.-С.52-54.

2.      Порівняльна характеристика стану приєднання адгезивних волоконних шинуючих систем вітчизняного виробництва до твердих тканин. Печковська І.М., Мірза О.І., Борисенко А.В., Печковський К.Є.// Современная стоматология.-№3.-2007.-С.10-12.

3.      Ян Кох Нанонаполнители – дорога в будущее адгезивов // Современная стоматология.-№1.-2005.-С.7-9.

4.      Соловьев М.Ф. Отечественный стекловолоконный материал «Полиглас». Руководство к применению// Современная стоматология.-№1.-2006.-С.28.

5.      Ярова С.П., Безсмертний А.А. Оцінка ефективності пародонтального шинування рухомих зубів у хворих на генералізований пародонтит на тлі призначення остеотропної терапії /Матеріали ІІ (ІX) зїзду Асоціації стоматологів України. - Київ, „Книга плюс. - 2004.-С.287.