Цибрій І. В.

Науковий керівник Дзюба Т. А.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна, м.Вінниця.

Стан біосфери та її вплив на здоров’я людини

На сьогоднішній день можна сказати, що здоров’я людини на пряму залежить від стану її навколишнього середовища. Вода, повітря, ґрунт - все це забезпечує нормальне існування для всіх живих організмів і в першу чергу для людства. Та все ж таки людина продовжує власноруч нищити найважливіші елементи природного середовища, хоч і усвідомлює усі наслідки своїх дій.

Найбільш розвинутими галузями промисловості є хімічна, металургійна, паливно-енергетична, машинобудівна та ін. Вони ж є і найнебезпечнішими для природи. Чималої шкоди приносить забруднення атмосфери шкідливими відходами різних промислових виробництв, небезпечних для живих організмів. Часто у людей виникають всілякі хвороби та патології. Взагалі, будь яке діяння людини має вплив на біосферу, і її погіршення негативно позначається на самій людині. Тривала дія забруднювальних речовин атмосфери знижує захисні функції організму, а отже, робить його менш стійким проти впливу інших несприятливих зовнішніх і внутрішніх факторів. [1].

    Існує статистика джерел забруднення. На першому місці - неповне згорання пального в автомобільних двигунах, а саме небезпечний монооксид вуглецю, який є найбільш поширеною домішкою повітряного середовища. Велика кількість машин на вулицях міста, зумовлює викиди в атмосферу вуглекислого газу. У містах мегаполісах часто спостерігається таке явище як смог, яке також є небезпечним для здоров’я суспільства. Людина не може жити без одного з головних елементів навколишнього середовища – повітря, адже їй потрібен кисень. З розвитком важкої промисловості на початку 20 століття збільшився вміст вуглекислого газу в повітрі. Знижується імунітет і здатність протистояти хворобам, виникає ряд захворювань, а саме: рак легенів, інфекційні захворювання, ураження серцево-судинної системи, велика кількість запальних захворювань органів дихання і очей.

   На другому місці йдуть викиди теплових електростанцій. Джерелами можуть бути машини, виробництва, устаткування, які зумовлюють теплове забруднення через теплові викиди. У глобальному розумінні це призводить до змін в погоді та температурі, що є особливо помітним у великих містах, мегаполісах та промислових центрах.

   Трете місце займає хімічна промисловість. Усі сполуки речовин, які надходять в біосферу після хімічної обробки порушують процеси кругообігу речовин та енергії. Велика кількість штучних речовин, не засвоюваних природою, токсичними відходами попадають в ґрунт, повітря, воду.[2].                                          

   Однією з найважливіших проблем сучасної екології можна вважати забруднення води. Цей один з основних елементів природи необхідний людині щоб жити. Через попадання в воду міських нечистот, промислових відходів та сільськогосподарських стічних вод з’являється ймовірність виникнення кишково - інфекційних захворювань, та таких небезпечних хвороб як черевний тиф, дизентерія, холера, паразити, туберкульоз. Вживання забрудненої води може спричинити інфекційний гепатит, а також захворювання, які зумовлюються такими паразитами, як амеба або гельмінти. Від захворювань, викликаних забрудненням води, щорічно помирає близько 5 млн. немовлят. У деяких країнах виявлені нові захворювання зумовлені великою кількістю шкідливих речовин у вмісті води. [3].

    Ґрунт –це система, що складається з твердих, рідких, газоподібних, біологічних, або живих компонентів. У ньому відбуваються всім відомі процеси розпаду і утворення органічних складових, та процеси, потрібні для циклу обміну речовин, що впливають на ріст та розвиток рослин, які вживає людина та тварини. У наш час ґрунтовий покрив деградує через перенасичення відходами, добривами та пестицидами. Кожного року вся промисловість світу постачає в ґрунт велику кількість тонн мінеральних добрив та пестицидів. Велика частка всього цього залишається в ґрунті і вимивається річками, озерами, морями та океанами. Накопичення цих шкідливих пестицидів в організмі людини провокує появу онкологічних захворювань та хвороб типу туберкульоз, бруцельоз, паратифи та інші шлунково-кишкові захворювання, а також гельмінтозів.

   Отже, людина і біосфера нерозривно взаємопов’язані. Людська діяльність відображається на навколишньому середовищі, а його становище впливає на здоров’я людини. Ми замислюємось над проблемами екології та намагаємось їх вирішити. Так як це питання є глобальним, то і вирішувати його потрібно разом всім країнам. Через потребу у грошах, наукових розробках, та ресурсах неможливо окремій країні самій подолати шкідливий вплив на біосферу.

   Варто дбайливіше ставитись до природних ресурсів, розробити план контролю утилізації шкідливих відходів, у виробництві використовувати технології, які не шкодять навколишньому середовищу, поліпшити якість води та ґрунтів, звести використання пестицидів та добрив до мінімуму. Такими є першочергові заходи подолання забруднення біосфери. Земля – наш дім і ми повинні дбати про нього.

 

Література

1)   Л.Б.Лук’янова “Основи екології” Київ «Вища школа» 2000р. – С.230, 231.

2)   Заверуха Н.М., Серебряков В.В., Скиба Ю.А. Основи екології. 2-ге вид. – К.: Каравелла, 2011. – С.89.

3)   А.А.Ходоренко. “Дитяча енциклопедія природа екологія” м.Харків «Фоліо» 2008р. – С.126.