Екологія/5. Проблеми екологічного виховання молоді

Брус Ю. П., науковий керівник Дзюба Т. А.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Проблеми екологічного виховання молоді

Кожен день людина взаємодіє з навколишнім світом. Природа радує нас  своєю красою, ми захоплюємось нею у будь-яку пору року. Неможливо  навіть уявити скільки письменників надихнула вона на написання дивовижних творів. Я вважаю, що людина - частина природи, тому ми маємо безліч обов’язків, але суспільство не зважає на них. Сучасна молодь живе у період, коли бурхливо розвивається техніка, проводяться різні експерименти, але діяльність людини зайшла занадто далеко.  Усі занепокоєні лише матеріальними благами, хочуть отримати все більше грошей і готові заради цього на  все. Складається така думка, що людина вважає природні ресурси невичерпними.  Взаємодія з природою - найголовніша проблема людства кінця другого та початку третього тисячоліття. Озонові дірки в стратосфері, вирублені та вигорілі ліси , осушені болота, нестача питної води, зникнення безлічі видів рослин та тварин - наслідки діяльності  людей. Усе це призвело до виникнення такої науки як екологія, яка  вивчає закономірності взаємовідношень живих організмів з навколишнім середовищем. Сучасне покоління втратило «екологічну мораль». Ми стали бездуховними,  але не безнадійними. Все частіше людство починає розуміти  наслідки своєї жахливої поведінки. Щоб все це не призвело до знищення живого , необхідно радикально змінити повсякденне життя населення. Насамперед потрібно почати з дитинства, впроваджуючи екологічне  виховання, змалку залучати молоде покоління до озеленення парків. У віці шести років у дітей вже повинні бути сформовані уявлення про зв’язки між природними явищами, залежності не комфортності життя від екологічних умов, пов’язаних з діяльністю людей. Саме цей віковий період дуже важливий для подальшого виховання дітей, зокрема екологічного [1].

Сім’я – важливий фактор у екологічному виховані, адже діти наслідують батьків, копіюючи їх поведінку.  Також важливу роль у виховані відіграють різноманітні екологічні гуртки.

Проблемою підвищення екологічної культури молоді займаються такі вчені, як Абалкіна І. Л., Моткін І. О., Куркуленко С. С., Курняк Л. Д., Науменко Н. В., Процюк В.А. Вони вважають, що необхідність виховання екологічної культури в молоді пов’язана саме з реакцією на глобальну екологічну кризу. Тобто, збереження життя на землі залежить тепер безпосередньо від рівня і темпів виховання екологічної культури в молоді, суспільства в цілому [2].

Вищий навчальний заклад впливає  на формування «екологічної моралі» тож на цьому етапі студентам потрібно остаточно засвоїти екологічне право, щоб у подальшому житті мати високий рівень екологічних знань, щоб у твоїй країні не виникло негативної ситуації, яка може призвести до катастрофи.

Сумно спостерігати за низьким екологічним вихованням молоді, особливо у містах. Адже вони забруднюють його, викидаючи сміття куди завгодно. Фабрики та заводи не мають належних очисних споруд. На жаль, в Україні дуже мало заводів по переробці сміття. Величезної шкоди атмосфері наносять викиди в повітря вихлопних газів автомобілів. Запуски космічних ракет руйнують озоновий шар Землі, що є небезпекою для всього живого. Створюючи та вдосконалюючи різноманітну техніку ми наносимо природі величезну шкоду, яка може мати катастрофічні наслідки. З кожним роком з’являються нові хвороби, які важко  лікуються, або є зовсім невідомими для лікарів

Не лише Україна, а й більша частина світу має забруднені землі  зумовлені жахливою трагедією на Чорнобильській АЕС.  Тисячі покалічених життів, безліч смертельних випадків, такий стан є віддзеркаленням екологічної недбалості сьогодення.

Екологія внутрішнього світу людини пов’язана з вихованням високоморальної особистості, екологічної свідомості, екологічної культури, екологічного мислення. Екологічну свідомість можна визначити як сукупність знань, уявлень людини про його взаємини, взаємозалежності, взаємодії зі світом природи [3].

Люди повинні збагачувати свою духовність, адже її занепад призвів до екологічної кризи. Ми повинні змінювати себе, свій культурний розвиток, свої відносини з іншими людьми, своє недбале ставлення до навколишнього середовища, щоб подолати екологічну кризу.

Отже, головним фактором відновлення навколишнього середовища є екологічне виховання молоді, яке навчить любити все живе. Суспільство несе відповідальність за майбутнє Землі, тож кожен повинен зробити свій внесок у покращення екологічної ситуації. Адже лише змінивши ставлення до створення різних новітніх технологій можна врятувати планету  Земля.

Література:

1.Мягченко О. П. Основи екології / О. П. Мягченко. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – С.238.

2.Курняк Л. Д. Екологічна культура: поняття і реальність. // Вища освіта України. - 2006.- № 3. С. 33.

3. Морозова Л. Виховання екологічної культури особистості /Л. Морозова// Вища освіта України.- 2001. - №2.- С.87.