Максимович Ю.І.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

імені М. Туган-Барановського

 

ДОСУДОВА ТА СУДОВА САНАЦІЯ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНОЇ КОРПОРАЦІЇ

 

Розвиток, успішна діяльність ТНК у ринковому середовищі суттєво залежать від еконо­мічних умов, в яких вони функціонують. У період кризи ТНК прагнуть до стабілізації їх фінансово-економічного стану. Тому першочерговим завданням є підтримка платоспро­можності корпорацій. Стратегічною метою діяльності ТНК має бути не зростання обсягів виробництва і прибутку будь-якою ціною, а забезпечення стабілізації становища на ринку продукції корпорацій.

Виявлення несприятливих тенденцій розвитку ТНК з ме­тою своєчасної санації та запобігання банкрутства набува­ють особливого значення.

У науко­вих працях вітчизняних і зарубіжних дослідників, серед яких варто зазначити насамперед роботи О.М. Полінкевич, В.П. Лещук, В.В. Ветрянского, О.М. Галенко, ОМ Бірюкова, С.В. Гвардина, Дж. Кайзера, І.В. Гущина, приділяється багато уваги питанням впливу санації на еконо­міку країни в цілому і ТНК.

Метою дослідження є теоретичні аспекти механізму досудової та судової санації транснаціональних корпорацій, та шляхи впровадження санації.

Виходячи з чинного законодавства санація визначається як позасудова і судова. Позасудова санація включає проце­дури «досудової санації» або фінансового оздоровлення. Слід також зазначити, що досудова санація поєднує право­ву санацію, економічну, фінансову, організаційну, маркетин­гову, соціальну та ін.

Рішення про надання державної підтримки або санації приймається на підставі аналізу матеріалів, що характеризують економічний і фінансовий стан ТНК і пропозицій що­до його оздоровлення з урахуванням критеріїв за напряма­ми діяльності та приналежності до пріоритету, а також ряду фінансових і соціальних критеріїв.

Для ТНК - боржників недержавної форми власності, які звернулися за наданням державної підтримки, для її отри­мання є обов'язковою наявність сторонніх інвесторів, заці­кавлених у його санації [1].

Таким чином, досудова санація в правовому аспекті озна­чає доказ можливості економічної санації та регламентацію механізму отримання для цього допомоги.

З досвіду санації промислових корпорацій можна систе­матизувати заходи їх оздоровлення на досудовій стадії:

-            заходи по зниженню витрат виробництва;

-            заходи з освоєння нових ринків та оновлення асорти­менту продукції;

-            нетрадиційні заходи [2].

Судова санація як правовий процес і конкретна судова процедура виникає у зв'язку з визнанням банкрутства ТНК.

Її зміст полягає у з'ясуванні фактичної неспроможності і збереженні майнового комплексу ТНК до прийняття рішення про застосування заходів до ТНК.

До власне судової санації відноситься процедура зовніш­нього управління і застосовується до боржника з метою від­новлення його платоспроможності та передачі повноважень з управління боржника до тимчасового керуючого.

У період зовнішнього управління знімаються раніше вжи­ті заходи щодо забезпечення вимог кредиторів, вводиться мораторій тільки на задоволення вимог кредиторів за гро­шовими зобов'язаннями та обов'язкових платежів боржни­ка. Ця пільга дозволяє використовувати суми, призначені для виконання грошових зобов'язань, на проведення захо­дів щодо поліпшення фінансового оздоровлення ТНК.

У рамках зовнішнього управління може здійснюватися ряд заходів:

-   перепрофілювання виробництва;

-   закриття нерентабельних виробництв;

-   ліквідація дебіторської заборгованості;

-   продаж частини майна боржника та ін.

Перелік заходів з відновлення платоспроможності борж­ника не є вичерпним, що дає можливість виходячи із специ­фіки діяльності та фінансово-економічного стану боржника визначити заходи, спрямовані на підвищення господарсь­ко-фінансової діяльності боржника [1].

Таким чином, досудова і судова санації, регламентовані законом, представляють різноманітні процедури, насампе­ред вирішення проблеми відновлення платоспроможності корпорацій, нормалізацію товарно-грошових потоків у сус­пільстві, що мають такі риси:

-    механізм залучення інвестицій для вирішення як про­блеми платоспроможності і початку санації реальної сфери економіки корпорацій в умовах недоступності кредиту це стає суттєвою основою останньої;

-   аналіз реальних економічних процесів на корпорації;

-   розробка програм оздоровлення корпорацій.

 

Література:

1.                 Панчук Л.В. Модель реалізації стратегії впровадження санації в транснаціональних корпораціях // Формування ринкових відносин в Україні. – 2012. - №5/1 (132). – с. 149-152

2.                 Панчук Л.В. Методичні аспекти формування механізму санації транснаціональних корпорацій // Формування ринкових відносин в Україні. – 2012. - №6 (133). – с. 213- 217