Красноштан О. С., Тимощук Н. І., науковий керівник

к.е.н., доцент Балдинюк А. Г.

Вінницький торговльно-економічний інститут КНТЕУ

Вплив нематеріальних активів на швидкість зростання ринкової вартості підприємства

 

На сьогодні підприємства функціонують в умовах постійної трансформації ринкового середовища, що зумовлює зміщення акцентів з матеріального та фінансового секторів економічної активності господарюючих суб'єктів на сферу інформаційного забезпечення їхнього розвитку. У зв'язку з цим зростає наукова актуальність і практична затребуваність дослідження сутності нематеріальних активів, їхнього місця і ролі у процесі формування сучасним підприємством його ринкової вартості.

Проблеми оцінки бізнесу завжди були об’єктом уваги економістів усього світу. Управління вартістю досліджується в працях Т. Колера, Т. Коупленда, Д. Мартіна, Д. Мурріна, В. Петті. Усвідомлення значення і ролі нематеріальних активів відбулося на Заході ще на початку 1960-х рр. та знайшло відображення в працях Р. С. Каплана, Д. П. Нортона, Дж. Р. Хітчнера та ін.

Сучасні ринкові умови господарювання ставлять перед підприємствами принципово нові проблеми, вирішення яких дозволить досягнути й утримувати конкурентні позиції на ринку. Актуальною є проблема використання можливостей підприємства для досягнення конкурентних переваг. Посилюється усвідомлення того, що розвиток, а отже, і збільшення вартості бізнесу відбуваються за рахунок як матеріальної, так і нематеріальної складових активів підприємства.

Світовий досвід в умовах «інтелектуальної революції» одностайний щодо перевищення нематеріальної складової у вартості діючого бізнесу. Протягом останніх 30 років відбулося значне зростання ролі нематеріальних активів у загальній структурі активів підприємства в ринковій економіці: якщо в 1980 р. частка нематеріальних активів становила близько 30%, то в 2010 р. сукупна частка нематеріальних активів складала близько 70%.

У праці Р.С. Каплана і Д.Р. Нортона зазначено, що нематеріальні активи – це основне джерело стійкого створення вартості. У дослідженні зазначається, що 40% ринкової вартості компанії не відображено в балансі, при цьому для компаній високотехнічних галузей ця цифра сягає 50%. Таким чином, до 50% цінності компанії припадає на нематеріальні активи.

При аналізі ролі нематеріальних активів у створенні цінності компанії науковці пропонують аналізувати структуру її активів таким чином: людський капітал (співробітники); поведінковий капітал (клієнти, бренд, постачальники і партнери, конкуренти); організаційний капітал (продукти, технології, інформація, процеси).

Сьогодні українські підприємства мають дуже низький відсоток нематеріальних активів у загальній вартості бізнесу (близько 2–5%), в той же час ринкова вартість додатково врахованих нематеріальних активів на одному і тому ж підприємстві може скласти 15–20% і більше, що збільшує вартість компанії. Світові тенденції у процесі купівлі-продажу бізнесу свідчать, що вартість нематеріальних активів у загальній вартості компанії складає від 40 до 90%. Відомі випадки, коли майже вся вартість бізнесу сформована нематеріальними активами.

Незважаючи на переконливі факти впливу нематеріальних активів на конкурентоспроможність зарубіжних компаній, у практиці господарювання вітчизняних підприємств нематеріальні активи не тільки неправильно оцінюються, але й майже не обліковуються.

Якщо у розвинутих країнах частка нематеріальних акивів в загальній капіталізації складає 30–35%, а в компаніях цей показник може досягати 70%, майже 90–100% нематеріальних активів вітчизняних підприємств не відображається в їхній фінансовій звітності. Лише права на торговий знак, знак обслуговування, найменування місця походження товарів відображаються в балансі на 80%; решта 20% неврахованих активів відносяться до прав на фірмові найменування і не відображаються в балансі внаслідок відсутності відповідної нормативно-правової бази.

Самі по собі нематеріальні активи не створюють цінність компанії, а суттєво залежать від якісного управління, яке й дозволяє отримувати матеріальні вигоди від їх використання. Для підвищення ефективності виробничо-господарської діяльності, створення конкурентоспроможної та якісної продукції, завоювання нових ринків та формування відомого бренду, необхідно розробити рекомендації до управління розвитком нематеріальними активами.

Управління розвитком нематеріальних активів на підприємстві передбачає такі етапи:

1) формування цілей розвитку нематеріальних активів – на цьому етапі необхідно визначити такі цілі розвитку складових інтелектуального капіталу, які підпорядковувалися загальним цілям та не суперечили стратегії розвитку підприємства;

2) оцінка вартості та структури нематеріальних активів – необхідно оцінити структуру портфеля нематеріальних активів, їх вартість, згрупувати за змістом та прорангувати за ступенем важливості;

3) розроблення стратегії розвитку нематеріальних активів, яка передбачатиме формування напрямів їх розвитку на підприємстві. Для реалізації етапів 2 і 3 необхідно використати матрицю «нематеріальні активи –інноваційна активність», яка базується на двох ознаках: рівень використання нематеріальних активів на підприємстві та рівень інноваційної активності підприємства. Дана матриця дозволяє визначити стан підприємства та сформувати комплекс заходів для розвитку нематеріальних активів;

4) розроблення комплексу заходів щодо забезпечення розвитку нематеріальних активів – передбачає заходи які забезпечать розвиток за видами нематеріальних активів;

5) реалізація комплексу заходів;

6) контролювання та коригування стратегії розвитку нематеріальних активів – найвідповідальніший етап, який передбачає нагляд за реалізацією стратегії, і у разі «збоїв», коригування попередніх етапів.

Управління розвитком нематеріальних активів має циклічний характер, оскільки досягнення поставлених цілей потребує розроблення нових пріоритетних орієнтирів, до яких прямуватиме підприємство.

Розроблення комплексу заходів щодо забезпечення розвитку нематеріальних активів передбачає розроблення напрямів для забезпечення функціонування ринкових, людських та інфраструктурних активів, об’єктів інтелектуальної власності.

Формування комплексу заходів щодо забезпечення розвитку нематеріальних активів передбачає розроблення певних управлінських рішень для кожної із складових нематеріальних активів. В нашому дослідженні увага акцентується більшою мірою на ринкових, людських та інфраструктурних активах, оскільки таким активам потрібно приділяти значно більше уваги та часу, вкладати значні кошти, застосовувати успішний менеджмент.

Комплекс заходів щодо розвитку нематеріальних активів передбачає: маркетингове забезпечення, що впливатиме на ринкові активи; кадрове забезпечення – людські активи та інформаційне забезпечення – інфраструктурні активи. Маркетингове забезпечення розвитку буде спрямоване на розвиток ринкових активів та передбачатиме впровадження системи маркетингової підтримки: рекламна діяльність, участь у конференціях та ярмарках, процес ціноутворення, створення іміджу підприємства, налагодження взаємовідносин із споживачами, постачальниками, державними органами влади, контактними аудиторіями. Кадрове забезпечення, що відповідатиме за розвиток людських активів, передбачатиме впровадження системи матеріального та морального стимулювання, процесів навчання та самонавчання, стажування працівників шляхом обміну між підприємствами. Для розвитку інфраструктурних активів пропонується інформаційне забезпечення: формування системи інформаційного забезпечення між організацією та зовнішнім середовищем, впровадження різноманітних інформаційних та логістичних систем.

При управлінні компанією важливо пам'ятати про те, що крім створення цінності для власника, існують інші позитивні аспекти управління нематеріальними активами, такі як підвищення вартості компанії при проведенні угод злиття і поглинання у разі оцінки нею своїх нематеріальних активів; зростання рівня довіри кредиторів; можливість прогнозування майбутніх доходів компанії інвесторами, що сприяє підвищенню стабільності цін на акції тощо.

Слід звернути увагу на необхідність повного обліку нематеріальних активів при кредитуванні бізнесу, оскільки для кредитора правильна оцінка всіх складових бізнесу сприяє мінімізації кредитних ризиків, а для позичальника – розширює можливості кредитування і збільшує вартість заставного майна.

Отже, нематеріальні активи мають важливе значення на сучасному етапі розвитку підприємств. Успішну обрана стратегія управління розвитком нематеріальними активами дозволить підприємствам генерувати та акумулювати інтелектуальний капітал, підвищувати ринкову вартість, покращувати якість продукції та її конкурентоспроможність, завойовувати нові ринки збуту, покращити ділову репутацію, просувати нові торгові марки та закріпити на ринку успішний бренд.

 

Література:

1.     Боярко І. М., Самусевич Я. В. Роль нематеріальних активів у створенні цінності компанії  // Актуальні проблеми економіки – 2011.– №3. – С. 86–94.

2.     Мірошник Р.О. Управління розвитком нематеріальних активів підприємства // Вісник Національного університету «Львівська політехніка».– Серія: Проблеми економіки та управління. – 2011.-№642. – С. 91–95.

3.     Ямненко Г.Є. Нематеріальні активи як один із ключових чинників вартості підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2011. - №8. – С.80-85.