Рослик В.С. , керівник Лаврик-Слісенко Л.П

Кременчуцький національний університет ім. Михайла Остроградського

Проблеми розвитку малого бізнесу в Україні

Враховуючи сьогодні економічну ситуацію в світі, потрібно звернути увагу на розвиток малого бізнесу. Адже, актуальність даної теми визначена в першу чергу об'єктивно важливою роллю малого підприємництва у сучасній соціально-орієнтованій ринковій економіці.

Проблемні питання малого бізнесу були висвітлені в працях таких науковців, як: Л.І. Воротіна, С. Соболь, З.С. Варналій, В. Ляшенко, О. Мазур, В. Ткаченко та інші.

Малий бізнес є невід'ємним елементом конкурентного механізму. Він дає ринковій економіці гнучкість, мобілізує виробничі і фінансові ресурси населення,  забезпечує насичення ринку споживчими товарами та послугами, вирішує проблему зайнятості населення, цим зменшує кількість безробіття.

Саме малі підприємства виконують найважливішу роль у державі - надають громадянам країни робочі місця, створюють реальні джерела їх доходів, забезпечують виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг для населення за доступними цінами. Розвиток малого бізнесу є одним із найперспективніших напрямків розвитку економіки провідних країн світу.

Розвиток поняття «сектору малого та середнього бізнесу» в Україні розпочався з терміна «мале підприємство», який вперше був введений в обіг Законом колишнього СРСР від 4.06.1990 «Про підприємства в СРСР», де зазначалося (п. 2 ст. 3), що підприємство може належати до числа малих, незалежно від форми власності, відповідно до чисельності його працівників і обсягу господарського обороту [1].

Існує ряд причин, які впливають на розвиток малого бізнесу, а саме:

·          відсутність чітко сформульованої державної політики через систему правових актів у сфері підтримки малого підприємництва;

·          збільшення адміністративних бар'єрів (реєстрація, ліцензування, сертифікація системи контролю і дозвільної практики, регулювання орендних відносин);

·          відсутність реальних та дієвих механізмів фінансово-кредитної підтримки;

·          надмірний податковий тиск і обтяжлива система звітності. Важкий тягар оподаткування змушує багатьох суб'єктів малого бізнесу відійти в тіньову економіку;

·          невпевненість підприємців у стабільності умов ведення бізнесу;

·          надмірне втручання органів державної влади в діяльність суб'єктів господарювання;

·          проблема фінансування малого бізнесу.

Аналіз стану та проблем розвитку малого бізнесу в Україні свідчить про те, що подальший розвиток ситуації без активного  втручання держави може призвести до згортання цього сектора економіки з відповідними негативними економічними проблемами, підвищення безробіття.

Шляхи вирішення проблем малого бізнесу в Україні можна покращити за рахунок:

1)     створення раціональної нормативно-правової бази:

-                     розробка і прийняття нової спрощеної системи бухгалтерського і податкового обліку та звітності малих підприємств;

-                     внесення змін вже до діючих законів, що визначають межі регулювання малим бізнесом.

2)     організаційне забезпечення малого бізнесу:

-                     організація роботи окремої ланки виконавчої влади, яка б займалась питаннями, які стосуються безпосередньо питаннями малого бізнесу;

-       створення незалежної системи реєстрації та ліквідації малих підприємств.

3)                Розробити методику прогнозування розвитку малого підприємництва;

4)                Створення забезпеченості інформацією та кадрами.

На прикінці 2010 року, було прийнято Податковий кодекс, який вступив в силу з 1 січня 2011 року. Цим документом передбачено тимчасове існування спрощеної системи оподаткування за єдиним податком, до моменту прийняття законодавчо-нормативного документу, що буде регулювати оподаткування малого бізнесу [2].

Отже, сьогодні провідну роль у створення недержавного сектора відіграє малий бізнес. Ситуація щодо розвитку малого підприємництва в Україні залишається не змінною. Законодавчі ограни намагаються усунути основні недоліки, але не досить ефективно. Основним шляхом покращення стану розвитку малого підприємництва в Україні є створення нормативно-правової бази, вдосконалення податкової політики.

Література:

1.     Про підприємство в СРСР: Законом Союзу Радянських Соціалістичних Республік від 04.06.1990 №1529-1 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

2.     Сплавська Д.М. «Розвиток малого бізнесу в Україні: проблеми та перспективи» - [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://udau.edu.ua/library.php?pid=288.