Экономические науки/ 10.Экономика предприятия.

 

К.е.н. Строкович Г.В.

Харківський гуманітарний університет «Народна українська академія», Україна

Методичний підхід щодо взаємодії підприємства з постачальниками та покупцями у процесі функціонування

 

В умовах загострення конкуренції, яка обумовлена вступом України до ВТО, що сприяло ввезенню більш дешевих та в деяких випадках більш якісних товарів постає проблема зростання якості функціонування вітчизняних підприємств. Поряд тим існує й проблема значно вищої собівартості вітчизняної продукції у порівнянні з закордонними аналогами, чому сприяє достатньо висока ціна на енергоносії. Тому виникає питання щодо покращення взаємодії підприємства з постачальниками та покупцями у процесі функціонування.

Проблемами дослідження взаємодії підприємства з постачальниками та покупцями, їх сегментацією та вибором відповідної стратегії взаємодії займались такі вчені як У. Сміт, Г.-Г. Леттау, Е. Кемпбелл, Д. Абель, А. Л. Гапоненко, А. П. Панкрухин та багато інших. Поряд з тим не було запропоновано єдиного інтегрованого підходу щодо врахування зацікавленості основних стейкхолдерів підприємства та існуючих обмежень.

Вперше термін «сегментація ринку» застосував Уенделл Сміт у зв'язку з тенденцією, яка розповсюдилася в п'ятдесятих роках в США, серед виробників модифікувати якісні характеристики товару відповідно до запитів, виявлених ними серед групи потенційних споживачів.

Крім того сегментація є першою необхідною сходинкою вивчення ринку та підставою щодо визначення його ємності, вибору пріоритетних напрямків посилення ринкової активності підприємств. Це діяльність щодо класифікації потенційних (включаючи і реальних) споживачів продукції (послуг) відповідно до якісної структури їх попиту, яка робить можливим вибір оптимального сегменту ринку, цільової групи споживачів, з відповідним підстроюванням діяльності підприємств, так і самої цільової групи.

Крім того, для того щоб більш досконало дослідити ринок та існуючи на ньому можливості підприємству доцільно проводити сегментацію не тільки споживачів, а й постачальників. У цьому разі підприємство зможе суттєво покращити якість свого функціонування.

Якісне функціонування підприємства це дуже складний процес, що передбачає узгодження інтересів усіх його суб’єктів. Тому доцільним представляється визначення та інтеграція інтересів споживачів, безпосередньо підприємства, можливостей постачальників та вимог діючих стандартів (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Інтерес щодо рівня якості з позиції різного ступеня відповідності

1 – потенційних покупців

2 – потенціалу підприємства

3 – діючим стандартам

4 – потенціалу постачальників.

 

Поряд з тим якість лише частково відповідає вимогам кожного з суб’єктів. Це відбувається у зв’язку з тим, що вимоги які визначено різними суб’єктами ринку не повністю співпадають, тому й певні інтереси задовольняються тільки частково. У табл. 1 представлено характеристику рівнів якості з позиції різного ступеня відповідності вимогам.

Табл. 1

Характеристика рівнів якості з позиції різного ступеня відповідності

 

Інтерес щодо рівня якості з позиції різного ступеня відповідності

 

Характеристика

1. Відповідає вимогам покупців.

Покупці формують попит на товари. Але цей попит не підтверджується стратегічними та тактичними цілями та можливостями підприємства, постачальників та діючими на цей час стандартами. Підприємству доцільно розробити стратегічний план подальшого функціонування.

2. Відповідає потенціалу підприємства.

Найбільш розповсюджена ситуація в країні. Коли підприємства виробляють ту продукцію яку спроможні виробляти й не мають можливості або виходячи з їх стратегічних цілей не представляється доцільним подальше покращення товару. Підприємству доцільно сформувати програму зростання потенціалу.

3. Відповідає діючим стандартам.

Продукція в цілому відповідає діючим стандартам але є ряд порушень в якості ресурсів які постачаються у виробництво, у технологічному процесі й така продукція не відповідає в повному обсязі бажанням споживача. Підприємству доцільно розробити програму техніко-технологічного удосконалення.

4. Відповідає потенціалу постачальників.

Ресурси що постачаються на підприємство відповідають можливостям постачальника, але не задовольняють підприємство та споживачів, не відповідають діючим стандартам. Підприємству доцільно шукати нових постачальників або використовувати альтернативні ресурси.

5. Відповідає вимогам покупців та діючим стандартам.

Якість функціонування підприємства не досить висока, ресурси що постачаються також характеризуються не дуже високим рівнем якості, таким чином потенціал не використовується в повному обсязі, але продукція відповідає діючим стандартам.


Продовження табл. 1

 

Інтерес щодо рівня якості з позиції різного ступеня відповідності

 

Характеристика

6. Відповідає діючим стандартам та потен-ціалу постачальників.

Продукція не задовольняє споживачів, якість функціонування підприємства не досить висока, хоча продукція відповідає діючим стандартам та потенціал постачальників використовується у повній мірі. Підприємству доцільно сформувати комплекс заходів націлених на зростання якості функціонування.

7. Відповідає вимогам покупців та потенціалу підприємства

Підприємство випускає продукцію що задовольняє потреби споживачів, але яка не відповідає вимогам діючих стандартів та ресурси які постачаються на підприємство не задовольняють його що збільшує певні витрати. Підприємству доцільно розробити програму взаємодії з постачальниками та привести продукцію у відповідність зі стандартами.

8. Відповідає діючим стандартам та потенціалу постачальників.

Якість функціонування підприємства невисока, не задовольняє вимоги споживачів, але відповідає вимогам діючих стандартів та можливостям постачальників. Доцільно сформувати зростання якості функціонування підприємства.

9. Відповідає вимогам покупців, потенціалу підприємства, діючим стандартам, потенціалу постачальників.

Ідеальна ситуація коли усі заінтересовані сторони досягли консенсусу. Підприємству необхідно визначитися з подальшими напрямками функціонування.

10. Відповідає вимогам покупців, потенціалу підприємства, діючим стандартам.

Якість функціонування підприємства досить висока, продукція у повній мірі вимогам споживачів та діючим стандартам. Підприємство повинно удосконалювати роботу з постачальниками.

11. Відповідає вимогам покупців, потенціалу підприємства, потенціалу постачальників.

Підприємство випускає продукцію яка задовольняє вимоги споживачів, якість функціонування підприємства та постачальників досить висока, але продукція не відповідає діючим стандартам. Підприємству доцільно сформувати програму приведення продукції у відповідність діючим стандартам.


Продовження табл. 1

 

Інтерес щодо рівня якості з позиції різного ступеня відповідності

 

Характеристика

12. Відповідає вимогам покупців, діючим стандартам, потенціалу постачальників.

Якість функціонування підприємства не досить висока, але продукція відповідає вимогам покупців та діючим стандартам, якість використання потенціалу постачальників висока. Підприємству слід здійснити низку заходів націлену на зростання якості його функціонування.

13. Відповідає потенціалу підприємства, діючим стандартам, потенціалу постачальників.

Якість функціонування підприємства та постачальників досить висока, продукція відповідає діючим стандартам, але не задовольняє споживачів. Підприємству доцільно визначити напрямки підвищення потенціалу та удосконалити систему маркетингу.

 

Таким чином, запропонований методичний підхід щодо взаємодії підприємства з постачальниками та покупцями у процесі функціонування  дозволить більш детально враховувати вимоги и потенціал постачальників, споживачів, безпосередньо підприємства та обмеження діючих стандартів; пропонує рекомендації які сприяють зростанню якості функціонування підприємства.

 

Литература:

1.                Гапоненко А. Л. Стратегическое управление: учеб. / А. Л. Гапоненко, А. П. Панкрухин. – М.: Омега-Л, 2004. – 472 с.

2. Кемпбелл Э. Стратегический синергизм / Э. Кемпбелл, К. Саммерс Лачс. – 2-е изд. – СПб.: Питер, 2004. – 416 с.

1.