Экономические науки/10.Экономика предприятия.

 К.е.н. доц. Лозовський О. М., Маценко О. О..

Київський національний торговельно-економічний університет

Вінницький торговельно-економічний інститут,Україна

УПРАВЛІННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

          Анотація. У статті досліджено аспекти підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств на основі співпраці з іноземними всесвітньовідомими брендами.  Окреслено концептуальні моменти підвищення конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників на прикладі підприємства легкої промисловості ПАТ «Володарка» у аспекті глобалізації світової економіки.

         Ключові слова. Конкуренція, конкурентоспроможність, інтеграція вітчизняної промисловості.

         Для України вихід на шлях економічного зростання після багаторічної кризи є не просто бажаним, а необхідним з точки зору існування незалежної суверенної держави. На цьому шляху Україна має подолати величезні труднощі, пов’язані із стратегічними помилками, що мали місце в ході проведення економічних реформ, недостатністю фінансових ресурсів та відсутністю загальнонаціональної ідеї економічного відродження держави.

         Головним завданням для кожної країни є забезпечення конкурентоспроможності своєї економіки шляхом підвищення продуктивності і створення конкурентних переваг для національного виробництва. Результатом цього процесу мають стати підвищення рівня життя населення і висхідна траєкторія економічного зростання.

        Проблеми конкурентоспроможності вітчизняних підприємств розглядаються в численних наукових працях з економічної теорії, політичної економії, менеджменту організацій та маркетингу. Серед них можна відмітити роботи таких авторів, як Антонюк Л.Л., Варналій З.С., Зозульов О.В., Герасимчук В.Г., Каніщенко О.Л., Федонін О.С., Циганкова Т.М., Шнирков О.І. та інших.

       Метою даної статті є проведення аналізу та обґрунтування сутності конкурентоспроможності українських підприємств та розроблення шляхів її підвищення на прикладі підприємства швейної галузі, що знаходиться в місті Вінниця, ПАТ «Володарка» в умовах глобалізації

Досягнення підприємствами переконливих, сталих, конкурентних переваг є одним з найважливіших категорій ринкової економіки, які характеризують здатність підприємства вчасно та ефективно адаптуватися до умов зовнішнього середовища, що швидко змінюється, протистояти кризовим явищам в економіці, виживати та розвиватися навіть за несприятливих макроекономічних умов. Особливої актуальності це питання набуває сьогодні в ситуації виникнення та поглиблення світової фінансово-економічної кризи, яка значною мірою ускладнює умови функціонування всіх суб'єктів господарювання, істотно посилюючи конкурентну боротьбу та ускладнюючи виживання підприємств в умовах ринку.

        Сьогодні процес глобалізації для України є неминучим. Україна вступила до Світової організації торгівлі (СОТ), де діють закони виживання найсильнішого та найбільш конкурентного виробника. У цих умовах програють вітчизняні виробники, адже іноземні підприємства, що все більше виходять на український ринок, є технологічно сильнішими та конкурентоспроможнішими [1, c.3].

       За таких умов необхідне визначення обґрунтованих шляхів підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств з метою їх інноваційного розвитку, що дасть їм змогу вдосконалитися та стати більш інвестиційно привабливими і, як наслідок, конкурувати з іноземними фірмами [2, c.40].

       Однією з головних причин сучасної економічної кризи та низької конкурентоспроможності українських товарів та наданих послуг є нездатність вітчизняних підприємств боротися за розширення своєї частки на внутрішньому і зовнішньому ринках, просувати свої товари та формувати свого споживача, поставивши його інтереси у центр всієї виробничої та комерційної діяльності.

        В умовах глобалізації світової економіки глобалізується і конкуренція українських товаровиробників. Практично завжди це конкуренція з відомими, крупними виробниками. Сьогодні не можна розраховувати на те, що знайдеться ринок, недоступний для світових виробників, тому проблема забезпечення конкурентоспроможності власної продукції потребуватиме постійних рішучих дій для свого вирішення.

Проведені дослідження на ПАТ «Володарка» (м. Вінниця) підтверджують, що за сучасних умов роботи на світовому ринку конкурентоспроможність підприємства, крім якості продукції, що випускається, визначається й оцінюється наступними важливими параметрами.

       По-перше, дуже важливим чинником є згода провідних міжнародних фірм не тільки купувати продукцію підприємства, а й активно працювати з ним на взаємовигідних партнерських умовах, бо таке співробітництво формує сучасний потенціал підприємства та швидко підвищує його конкуренті можливості.

       По-друге, оцінювати рівень конкурентоспроможності та ефективної її діяльності підприємства необхідно в контексті розв'язання проблеми постійного підвищення якості.

Необхідною умовою є маркетингова діяльність із забезпечення конкурентоспроможності підприємства. Повною мірою ефективність такого підходу до оцінки рівня конкурентоспроможності підприємства доводить і практична реалізація викладених вище положень на ПАТ «Володарка».

       ПАТ "Володарка" сьогодні - це динамічне підприємство, що активно розвивається, незмінною спеціалізацією якого є виробництво класичного чоловічого одягу. Сьогодні щодня випускається більше 2000 одиниць виробів - елегантних костюмів, піджаків, брюків, жилетів, плащів, і курток для чоловіків.

Фахівці підприємства постійно стежать за тенденціями сучасної світової моди. Регулярне вивчення якісних і кількісних характеристик попиту дає необхідну інформацію для своєчасного коректування асортименту моделей: колекції проходять детальне вивчення, доопрацювання і оновлення. Вже декілька років поспіль працює у тісному партнерстві з одним із найбільших європейських виробників чоловічого одягу – німецькою фірмою "HUGOBOSS". Умовами співпраці є такі: німецьке обладнання, технологія та сировина, а робоча сила вінницького підприємства.

        Так, було укладено контракт про перероблення давальницької сировини. На підставі даного контракту німецька сторона надає давальницьку сировину (комплектуючі, лекала, пакувальні матеріали), а фабрика здійснює операції з перероблення цієї  сировини з метою отримання готової продукції для реалізації на європейському та світовому ринку під брендом "HUGOBOSS".

         Крім того враховуючи позитивний досвід співпраці з всесвітньовідомою фірмою у підприємства з’явились нові замовники з Австрії, Італії та Франції.

       Надзвичайно складно було завоювати довіру зарубіжних замовників. Основною умовою розв'язання цього завдання є розробка ефективного організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства.

       Для розробки моделі такого механізму повинен застосовуватись системно-цільовий підхід.

       Системно-цільовий підхід – це система методів та методичних прийомів, що забезпечують постійну орієнтацію управлінської діяльнос­ті, планово-управлінських рішень на кінцеві результати з урахуванням соціально-економічних характеристик, що постійно змінюються, унаслідок розвитку системи потреб, кількісних та якісних змін у виробничому потенціалі системи, стосовно якої застосовується даний підхід. Він потребує чіткого визначення довгострокових цілей розвитку, шляхів їх досягнення, змін усіх компонентів виробничо-управлін­ських систем, які необхідні для забезпечення ефективних результатів. Це не означає втрати уваги до поточної діяльності. Якщо не приділяти певної уваги проміжним цілям, діяльності з їх досягнення, виникає небезпека не досягти кінцевих результатів від покладених зусиль та здійснених вкладень у розвиток підприємства.

       Системно-цільовий підхід вимагає та дозволяє ретельно розібратися у складній ієрархії цілей, визначити головну мету та такі, що «працюють» на неї, під-цілі (як способи їх досягнення), сформувати систему пріоритетів черговості виконання цілей, тобто забезпечити керованість процесом розробки та досягнення цілей на підприємстві.

       Враховуючи позитивний досвід вищенаведеного підприємства необхідною умовою ефективного господарювання будь-якого підприємства є періодична оцінка рівня конкурентоспроможності продукції, з застосуванням специфічних, відповідних профілю підприємства методик. Дані методики при детальному аналізі елементів конкурентоспроможності дають змогу більш детально розглядати кожну складову частину конкурентоспроможності як товару, так і підприємства в цілому.

       Визначним етапом у роботі із забезпеченню конкурентоспроможності є централізована система управління конкурентоздатністю на стадіях розробки та створення нових видів продукції, виробництва та збуту. Особливу увагу потрібно приділяти стадії виробництва, адже саме в ній матеріалізуються важливі елементи конкурентоспроможності.

      Зміни полягають у тому, що якість та витрати на виробництво, а також інші показники діяльності підприємства повинні розглядатися комплексно та оцінюватися за кінцевим результатом - конкурентоспроможністю продукції, а тим самим і конкурентоспроможністю підприємства.

      Реалізувати вищевказаний підхід можна за допомогою наступних заходів:

- постійного удосконалення організаційної структури маркетингової служби підприємства, заводської системи якості, розробка чітких стандартів їхніх функціональних завдань й обов'язків всього колективу;

- комплексного охоплення у межах єдиної управлінської стратегії всіх компонентів і напрямків маркетингових досліджень: продукції, цін, ринків, реклами, інформаційної бази, їх чіткої орієнтації на розв’язання завдань підвищення конкурентоспроможності підприємства, просування товару на ринки збуту;

       Найважливішою передумовою підвищення конкурентоспроможності та стабільності діяльності підприємства є своєчасна розробка конкурентної стратегії ринку, продукту та технології, що відповідає рівню мінливості середовища.

      Таким чином, засновуючись на  досвіді роботи ПАТ «Володарка», українським товаровиробникам при розробці програми підвищення конкурентоспроможності  необхідно:

  - створити в рамках апарату управління, спеціалізовану службу маркетингу, яка надасть змогу ефективно досліджувати ринок;

  - впроваджувати централізовану систему управління якістю продукції;

  - регулярно проводити діагностування та прогнозування зовнішнього середовища за для виявлення потенційно можливих негативних аспектів;

  - здійснювати збалансовану программу інвестування та удосконалення виробництва;

  - залучати на умовах добро партнерських відносин іноземні підприємства з новими технологіями на умовах давальницької сировини;

      Отже, можна зробити наступний висновок, про те, що реальні передумови підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств будуть більш ефективними внаслідок залучення до вигідних умов співпраці з іноземними партнерами всесвітньовідомих товаровиробників особливо при глобалізації економічних процесів у світовій економіці.

Література:

1. Цюпко І. Конкурентноспроможність підприємств головний критерій національної економічної безпеки // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − Вип. 21.5 с.292-296

2. Анчишкин А. Прогнозирование роста экономики. - М.: Экономика, 2011р., 90 с.

3. Бутко М. Інвестиційні аспекти підвищення конкурентоспроможності підприємства // Економіка України.- 2011.- №4.- С. 40-45.

4. Гаврилюк О. Гузенко І.Ю. Конкурентні та інтегральністратегії у глобальному розвитку // Економікапромисловості.- 2010.- №3.- С. 3-10.