Тодерич Д.Б.

Науковий керівник:

ст. викладач кафедри економіки підприємства  Кореніцина Т.В.

 

Збалансована система показників як інструмент оцінки ефективності управління фінансовими результатами підприємства

 

Сучасне підприємство потребує адекватної системи управління,  яка забезпечить йому конкурентоспроможність і стійке положення на ринку. Впровадження збалансованої системи показників (надалі – ЗСП ) є одним з напрямків,  що дасть змогу зробити вагомий внесок у підвищенні ефективності управлінняпідприємством. Актуальність теми цього дослідження пов'язана з потребою використання збалансованої системи показників, яка  спрямована на підвищення ефективності управління фінансовими результатами підприємства.

Основні переваги й обмеження впровадження збалансованої системи показників були проаналізовані в працях економістів: Р. В. Руда.,  , М. О. Кизим,  А. А. Пилипенко, В. А. Зінченко . Можливості та ризики практичного  впровадження системи або її елементів досліджуються  в  працях російських та вітчизняних економістів: І.В. Котовська, І.В. Бойко. Дослідженням прикладних аспектів застосування ЗСП  у сфері стратегічного управління  займаються М.К. Колісник, С.О. Фаізова, Ж. Кокуєва , та інші.

ЗСП можна визначити як ретельно підібраний набір показників, які піддаються кількісному виміру та ґрунтуються на стратегії підприємства. Якщо спробувати пояснити основну ідею ЗСП однією фразою, то це може бути виражено таким чином: оцінювати слід цілу систему показників, які принципово пов’язані між собою. [1]

Ефективне функціонування збалансованої системи показників безпосередньо залежить від того, наскільки успішним буде процес її впровадження. Стратегічні цілі підприємства, завдання, заходи для виконання мети,  вимірювані показники досягнення стратегічних цілей наводяться в карті впровадження збалансованої системи показників. Крім цього при впровадженні ЗСП враховувати вплив чинників макросередовища. [2]

Процес впровадження ЗСП складається із двох основних етапів, перший з яких є підготовчим, а другий – безперервним циклічним процесом розгортання й доопрацювання системи [3].

Для побудови ЗСП оцінки ефективності управління фінансовими результатами менеджерам необхідно відповісти на чотири питання:

1. Як ми повинні виглядати в очах наших акціонерів або власника підприємства, щоб досягти фінансових результатів?

2. Як ми маємо виглядати в очах наших споживачів, щоб досягти бажаного фінансового фінансового результату?

3. Як ми повинні підтримувати здатність до перетворення та вдосконалення, щоб реалізувати своє бачення фінансового розвитку?

4. Які бізнес процеси ми повинні удосконалити, щоб задовольнити потреби наших акціонерів?

Відповіді на ці питання допоможуть визначити чотири стратегічні перспективи. Згідно із ЗСП перспективою називається категорія показників ефективності. Для оцінки фінансового потенціалу підприємства ЗСП використовує чотири стандартні перспективи: фінанси; виробництво; маркетинг та персонал. [1]

При впровадженні ЗСП необхідно враховувати вплив чинників макросередовища (рівень інфляції, рівень доходів та купівельної спроможності населення,  рівень політичної та законодавчої стабільності, податкове законодавство).

Ефективне функціонування збалансованої системи показників безпосередньо залежить від того, наскільки успішним буде процес її впровадження. Стратегічні цілі організації, завдання, заходи для виконання мети,  вимірювані показники досягнення стратегічних цілей наводяться в стратегічній карті впровадження збалансованої системи показників. [2]

Отже, в сучасних умовах розвитку ринкової економіки функціонування кожного підприємства здійснюється в конкурентному середовищі.  Будь-яке підприємство прагне удосконалити механізм управління фінансовими результатами, утримувати контроль на ринку, бути першим серед конкурентів.  Досягнути цього допоможе впровадження збалансованої системи показників на підприємстві, яка містить у собі як фінансові показники оцінки результатів діяльності,  так і враховує важливість показників не фінансового характеру.  Використання в процесі прийняття рішень не тільки фінансової інформації,  а й інформації про ситуацію на ринку, інформації про час,  вартість і якість виконуваних в компанії процесів,  також інформації про працівників становить реалізацію ідеї "збалансування". Збалансована система показників дає можливість оцінити ці чинники і відкриває нові можливості для управління корпоративною стратегією.  Оскільки за її відсутності українські підприємства не в змозі ефективно оцінити фінансові результати та як результат - гідно функціонувати в конкурентному середовищі. Тому важливим рішенням для більшості компаній буде розроблення і впровадження збалансованої системи показників.

 

Список літератури:

 

1.     Руда Р. В. Збалансована система оцінки фінансового потенціалу підприємства [Текст] / Р. В. Руда // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2011. - №4(16).

2.     Бойко І.В. Збалансована система показників та її роль в прийняті стратегічних управлінських рішень [Текст] / І.В. Бойко //«Економічні науки» - Серія «Облік і фінанси» – 2011. - №8 – ч.2.

3.     Кизим М. О.  Збалансована система показників : монографія /  М. О. Кизим,  А. А. Пилипенко, В. А. Зінченко. – Х. : ВД «ІНЖЕК», 2007. – 192 с