Крижановська О.Г.

Україна, м. Алчевськ

Донбаський державний технічний університет

Науковий керівник: Рябенко Л. І.

 

ЗАСТОСУВАННЯ СУЧАСНОЇ ЛОГІСТИЧНОЇ СИСТЕМИ KANBAN

 

Постановка проблеми.  Ефективність сучасного бізнесу полягає у зменшенні витрат на виробництво і збільшенню обігу виробничих запасів та готової продукції.  Чимала  частка затрат  пов’язана  із  створення  і  збереженням  запасів    сировини, напівфабрикатів,  готової продукції,  тари  і  т.д. Система «Кanban»  - це система, при якій виробник не має завершеного плану та графіка, він працює жорстко з конкретним замовленням цеху (споживача) та оптимізує свою роботу в межах цього замовлення. Насамперед труднощі  для підприємств полягають у нестабільності  економіки України,  а найбільш  важливим є питання виробництва та реалізації, тобто попиту на продукцію. Тому тема застосування нових логістичних систем на підприємстві є актуальною.[1]

Аналіз останніх досліджень. Вагомий  внесок  у  дослідження  і  розробку логістичної  системи  «Кanban» зробили  такі  зарубіжні  вчені,  як:  Сінгео Сінго, Кадзума Татеісі,  Ейджі Тойода, родина Тойода, , які впровадили  реалізацію системи «Кanban»  за допомогою інформаційних пластикових карток, які забезпечують регулювання кількості продукції, проведеної на кожній стадії. Один з авторів системи Ясухіро Монден вважає, що без створення належних зовнішніх умов перехід на систему «Кanban» неможливий [2].

Виклад основного матеріалу. Система  «Кanban» покликана  підтримувати  функціонування виробництва,  заснованого  на  принципі  “точно-вчасно”.  За допомогою  цієї  системи  з'являється  реальна  можливість  усунути перевиробництво (основне джерело втрат) і мінімізувати запаси на виробничій  лінії.  Крім  цього,  система  «Кanban»  сприяє  виявленню причин  втрат  на  підприємстві,  допомагає  знайти  проблеми  у виробничому процесі [3].

Конкретний графік послідовності виробничих операцій одержують лінії кінцевої збірки, завданням яких є повернення комплексу інформації у зворотньому напрямі. Іншими словами, графіки проходження виробництва не переглядаються. Вони лише формуються рухом карток «Кanban». Виробництво постійно перебуває у стані настройки, відбувається його системне юстирування залежно від зміни ринкової кон’юнктури.

Система «Канбан» не є чутливою до змін плану, оскільки план виробництва формується на кожен день. Звичайно, коливання мають свої параметри, за межею яких система дає збої. Межа міцності системи «Кanban» ±10 % попередньо збільшеного плану.

Відмінність системи «Кanban» від традиційної системи планування полягає у тому, що остання функціонує за принципом «виштовхування» раніше визначеної партії деталей чи продукції на наступні операції і не реагує на те, чи потрібні вони там фактично у такій кількості і в цей конкретний час. Система ж «Кanban» побудована за протилежним принципом. Ритм праці, обсяг та номенклатуру деталей, що перебувають у виробництві, визначає не заготівельна ланка, а випускні лінії кінцевої збірки. Серед особливостей такого планування слід виокремити й те, що вся диспетчеризація виробничого процесу побудована на горизонтальних зв’язках по всьому технологічному ланцюжку, а не згідно з пірамідою, що є характерною для традиційного способу виробництва [5].

Система «Кanban» діє у зворотному логістичному напрямку, тобто посилаючись на попит продавець визначає кількість необхідної  готової продукції,  відштовхуючись від цього виробник робить замовлення на об’єм сировини, який потрібен для виготовлення  [4].

         Принцип системи «Кanban»  можна використати у торгівельній сфері між різними підприємствами.  Сутність полягає у тому, що представники торгівельних точок обмінюються картками, в яких зазначені товари котрі мають великий попит у цьому місці. Якщо підприємець зацікавлений у реалізації відповідної продукції у іншому місці, відбувається обмін товарами. Тим самим обидва підприємства мають змогу знизити ризик нереалізованої продукції і задовольнити покупця у виборі необхідних товарів.

 Методологія  «Кanban»  представляє  собою потужний  інструмент  удосконалення  організації  виробництва та реалізації. Підприємство, організоване  із  використанням  методології «Кanban»,  працює ритмічно та рівномірно [3].

Висновок. Таким чином, можна зробити висновок, що, організовуючи виробництво  і розподіл як єдиний комплекс функціонування на підприємстві, основуючись на концепціях  і методах логістики, українські підприємці можуть знизити рівень витрат  і поліпшити якість постачань; підвищити можливості адаптації підприємств до запитів ринку; гарантувати певний сервіс споживачам  і тим самим отримати додаткові конкурентні переваги на ринку.   

Література:

1.     Кислий В. М., Біловодська О. А., Олефіренко О. М., Смоляник О. М. Логістика: Теорія та практика: Навч. посіб. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — С. 357 (360 с.)

2.     Дональд Дж. Бауэрсокс, Дейвид Дж. Клосс. Логистика: интегрированный процесс снабжения и сбыта.– М.: Олимп-Бизнес, 2000.– 608 с.

3.     Інтернет джерело [http://www.megos.org.ua/logistyka.html]

4.     Інтернет джерело [http://fsoler.com/pdbrka-kontrolnix-robt-po-logstik/272-sistema-kanban.html]

5.     Інтернет джерело [http://studentbooks.com.ua/content/view/126/76/1/35/]