К.е.н. Васильєв С.В., к.е.н. Сітковська А.О.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

Технічна забезпеченість як чинник підвищення конкурентоспроможності аграрних підприємств

 

Динамічність та нестабільність економічного розвитку країни та світу ставлять перед товаровиробниками вимоги прискореного адаптування до змін зовнішнього середовища. Вирішення даного завдання можливе за умови використання підприємствами конкурентних переваг. При цьому слід враховувати, що споживач обираючи необхідний йому товар поміж аналогічних товарів придбає той із них, що задовольняє найбільшою мірою його потребу. Стосовно сільськогосподарської продукції то найбільшим попитом користується той товар, який якнайбільше відповідає певній сукупності характеристик порівняно з виробами-конкурентами. Це й виділяє товар із загальної маси, забезпечує успіх у конкурентній боротьбі, тобто він є більш конкурентоспроможний.

Тому перед аграрними товаровиробниками гостро постає проблема вчасно і якісно забезпечити потреби споживачів в якісних продуктах харчування. Одним з напрямків вирішення цього є дотримання агротехнічних вимог вирощування сільськогосподарських культур. Їх реалізація можлива за умов розвиненого технічного забезпечення, що характеризується кількістю технічних засобів, їх продуктивністю та якістю, відповідністю екологічним вимогам, безпеки експлуатації та технологічною досконалістю виробництва.

В аграрній сфері економіки рівень технічного забезпечення виробництва погіршується, що спостерігається в істотному скороченні технічних засобів. Забезпеченість аграрних підприємств за період незалежності технічними засобами скоротилась більш ніж на третину. Отже, ситуація, яка склалася щодо технічного забезпечення аграрного виробництва не може забезпечити випуск конкурентоспроможної сільськогосподарської продукції для забезпечення внутрішніх потреб та економічну ефективність виробництва. Крім того національним товаровиробникам для отримання конкурентних переваг на світовому ринку необхідно дотримуватися жорстких агротехнологічних вимог виробництва продукції. Нині в аграрному виробництві рівень технічного оснащення не відповідає технологічним потребам, а отже воно втрачає в обсязі та якості валової сільськогосподарської продукції.

На сьогоднішній день створення нових технічних засобів відбувається у напрямі спроможності працювати в різних природно-кліматичних умовах, на різних ґрунтах для забезпечення біологічного розвитку території. В технологічному розвитку повинна дотримуватися інноваційна концепція, яка передбачає поєднання енергозберігаючих агротехнологій та їх технічного забезпечення з метою одержання запрограмованого врожаю із заданими якісними параметрами.

Отже забезпечення виробництва конкурентоспроможної сільськогосподарської продукції в умовах посилення технологічних вимог до них повинно здійснюватися за рахунок формування якісно нового комплексу технологічних машин. Національні виробники сільськогосподарської техніки не мають можливості забезпечити розробку та випуск високоякісної техніки. За даних обставин на ринку засобів виробництва (трактори, комбайни тощо) все більшу «нішу» займає іноземна нова та вживана сільськогосподарська техніка. Таку ситуацію обумовили вимоги ринку щодо виробництва конкурентоспроможної сільськогосподарської продукції. На сьогоднішній день використання іноземної сільськогосподарської техніки все більше забезпечує аграрне виробництво необхідними технічними засобами для впровадження агротехнологій, які забезпечать конкурентні переваги аграрним товаровиробникам на внутрішньому і зовнішньому ринку сільськогосподарської продукції.

Не менш важливою проблемою для технічного забезпечення аграрного виробництва є низький рівень інвестицій, які спрямовуються на технічне забезпечення, інноваційну діяльність та розвиток технічної бази сільськогосподарського виробництва. Однією з причин їх низького рівня є нестабільність економіки в країні в цілому та в світі, що стримує вітчизняних та іноземних інвесторів від вкладання коштів у сільськогосподарське виробництво, де існує високий ступінь ризику.

Аграрна сфера економіки України потребує технологічного оновлення вітчизняними енергозберігаючими та ефективними технічними засобами. Досягнути цього можливо за рахунок комплексного підходу з боку аграрних товаровиробників та держави щодо відтворення технічного забезпечення аграрного виробництва до оптимального технологічного рівня. При цьому державна підтримка повинна бути направлена на розробку і виробництво сучасних технічних засобів.

Забезпечення технічними засобами аграрних товаровиробників та їх оновлення потребує значних обсягів вкладання капіталу. В країні щорічний дефіцит коштів на придбання сільськогосподарської техніки нині становить 2,1 – 2,5 млрд. грн. Крім того, для використання наявного машинно-тракторного парку щорічно потрібно близько 1,8 млрд. грн. У зв’язку з цим, невідкладними завданнями аграрної сфери є розробка і реалізація ефективних економічно-організаційних механізмів, що забезпечать інвестиційну активність.

Отже, проведення аграрними товаровиробниками технічного переоснащення виробництва можливе при збалансованості діяльності державних управлінських структур та формуванні відповідні служби інженерно-технічного забезпечення. Технічне забезпечення аграрного виробництва потребує збалансованого ефективного макро- та мікроекономічного механізму регулювання економічних відносин.